Do 23 stycznia mieszkańcy mogą składać w koszalińskim ratuszu uwagi do propozycji zmian w planie zagospodarowania rejonu ul. Władysława IV, Akademickiej, Staszica, Jana Pawła II w Koszalinie. W lutym na sesji Rady Miejskiej będzie głosowany projekt uchwały w tej sprawie.

Temat zmian w zagospodarowaniu rejonu Galerii Emka wywołał ogromne kontrowersje wśród grupy mieszkańców osiedla Przylesie. Przyszli oni na spotkanie otwarte, które zorganizowano w poniedziałek w koszalińskim ratuszu. To tam wiceprezydent Wojciech Kasprzyk oraz Łukasz Adamczyk z Wydziału Architektury mówili o możliwych zmianach przeznaczenia terenu. Najbardziej gorącym zagadnieniem okazuje się propozycja budowy parkingu wielopoziomowego przy ul. Akademickiej (wcześniej do ratusza wpłynął sprzeciw z ponad setką podpisów okolicznych mieszkańców); chodzi o teren, który należy do miasta.

- W tej części miasta został dopuszczony parking wielopoziomowy, gdyż występuje tu bardzo duży problem z parkowaniem - mówił Łukasz Adamczyk z Wydziału Architektury.

- Początkowo projekt przewidywał parking sięgający do 12 metrów wysokości - mówił wiceprezydent Wojciech Kasprzyk. - Ale w trakcie prac nad propozycją zmian zmniejszyliśmy parametry do maksymalnie 7 m wysokości. To pozwala na budowę do dwóch kondygnacji nad ziemią. To dałoby około 280 miejsc postojowych. Jest możliwość budowy parkingu podziemnego - jednej kondygnacji.

- Czy przewidziano odszkodowania dla mieszkańców ul. Klemensiewicza i Tatarkiewicza? Bo jak taka stodoła stanie, to spadnie wartość naszych mieszkań - padło z sali. Inna mieszkanka dopytywała, czyj to pomysł: - Jest plac przy Netto, przy ul. Władysława IV - tam stawiajcie taki parking. Potrzebny jest parking przy Modrzejewskiej, dla klientów targowiska. Potrzebny jest parking w centrum, by można było do was, do urzędu przyjechać i gdzieś zaparkować. Tym się zajmijcie !- padały komentarze.

- Macie inwestora? Kto to zbuduje? Miasto? Są na to pieniądze? Tyle jest potrzeb - drogi, żłobki, przedszkola - padały z sali kolejne komentarze i pytania.

Wiceprezydent Wojciech Kasprzyk uspokajał, że nie ma jeszcze żadnego konkretnego inwestora, ani też terminu realizacji, w ogóle nie jest przesądzone, czy parking powstanie. - To na razie propozycja, plany na kolejne lata - mówił. - Dlatego na tym etapie za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek odszkodowaniach. Co do terenu przy Netto, czy Biedronce - ten plan nie obejmuje tego obszaru.

Urzędnicy przekonywali, że parking wielopoziomowy może być architektonicznie ciekawą, lekką - ażurową bryłą, np. porośniętą bluszczem. To jednak nie trafiało do obecnych, którzy upierali się przy swoim - nie chcą parkingu wielopoziomowego przed oknami, koniec, kropka. - Są parkingi na osiedlu Przylesia, można tam zapłacić 50 złotych i parkować - powiedziała jedna z mieszkanek.

- Przecież to jakbyście nam krematorium postawili przed oknami - emocje rosły. Niewiele mniejsze były, gdy dyskusja zeszła na plany rozwoju Galerii Handlowej Emka. - A co z tym dołem, który straszy? - pytali obecni na sali.

O zmianach przewidywanych w zagospodarowaniu terenu, który należy do właścicieli Galerii Emka (na zdjęciu powyżej), mówił z kolei przedstawiciel spółki Krystian Modrzejewski; podkreślał, że spółka nie ma nic wspólnego z ewentualną budową parkingu wielopoziomowego przy ul. Akademickiej. Uspokajał on emocje panujące wśród mieszkańców, którzy domagali się ujawnienia szczegółów rozbudowy („wszyscy wiedzą, że tam mają stanąć apartamentowce” - komentowali mieszkańcy w odniesieniu do placu obok Emki, gdzie jest od lat ogromny dół wykopany pod niedoszłą inwestycję).

- Chcemy zadeklarować, że po pierwsze nie będzie tam funkcji mieszkaniowej - mówił Krystian Modrzejewski. - Chcemy rozbudować galerię. W 2017 roku została ona gruntownie zmodernizowana. By realizować dalej inwestycję, złożyliśmy wniosek o zmiany w planie zagospodarowania. Nowa część ma mieć funkcje handlowe - czyli nowe sklepy i rozrywkowe - ale nic zdrożnego tam nie powstanie, to ma być kino wielosalowe i duży fitness. Trwają obecnie rozmowy z najemcami. Zmiany w planie pozwolą nam zasypać istniejącą dziurę i stworzyć parking naziemny - zależy nam, by nasi klienci mogli wygodnie parkować. Zależy nam, by zagospodarować teren, by było to spójne z otoczeniem, co wiąże się także z postawieniem obiektu sakralnego (w sąsiedztwie Emki, czyli na placu Papieskim, ma stanąć pomnik Jana Pawła II - dop. red.). Mamy różne pomysły, ale bez zmiany w planie ich nie zrealizujemy - mówił także przedstawiciel Emki.

Mieszkańcy chcieli wiedzieć, ile potrwa realizacja inwestycji. - Po uchwaleniu zmian w planie potrzeba 2 - 3 miesięcy, by przygotować wniosek o pozwolenie na budowę. Mamy wstępnie dwie koncepcje. Po uchwaleniu zmian w planie przygotujemy projekt potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę i złożymy go - to będzie mniej więcej trzy miesiące po uchwaleniu planu. Zwykle po miesiącu - dwóch miesiącach jest wydane pozwolenie na budowę. I wtedy można ruszyć z budową. Jest więc możliwe, by w tym roku rozpocząć inwestycję i by w przyszłym roku ją zakończyć. Potrzebujemy na realizację budowy 7 - 8 miesięcy.

Zobacz także: Koszalin: Otwarcie wyremontowanej Galerii Emka

POLECAMY:

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego