Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaża koło Atrium? Ruszyła budowa zbiornika retencyjnego

Jakub Roszkowski [email protected]
Zbiornik retencyjny w okolicach CH Atrium w Koszalinie ma być gotowy w czerwcu 2013 roku. Ogromne rury, które w tej chwili znajdują się na placu budowy, posłużą do budowy  przepustu.
Zbiornik retencyjny w okolicach CH Atrium w Koszalinie ma być gotowy w czerwcu 2013 roku. Ogromne rury, które w tej chwili znajdują się na placu budowy, posłużą do budowy przepustu. Radosław Brzostek
Ruszyła budowa zbiornika retencyjnego na Dzierżęcince, w okolicach Centrum Handlowego Atrium. Ma tu też powstać kąpielisko z piaskiem przywiezionym znad Bałtyku.

Z ponad miesięcznym opóźnieniem przystąpiła do prac budowlanych firma Infrabud, główny wykonawca zbiornika. - Niestety, roboty zostały wstrzymane, ponieważ obowiązywał okres ochronny. Ptaki miały tu swoje lęgowiska. Ale już odfrunęły - tłumaczy spóźnienie, trochę poirytowany, Tomasz Płowens, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. To właśnie ZZMiUW jest inwestorem. Dostał na to dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Budowa zbiornika ma kosztować 3,6 mln złotych. Obiekt powstanie w okolicach galerii Atrium i Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Ma chronić region przed powodzią, ale też stanowić miejskie kąpielisko. Powstanie tu plaża, tory wodne i baza usługowo - turystyczna. Inwestycja ma być gotowa już w przyszłym roku.

- Czerwiec 2013 roku to termin oficjalnego otwarcia zbiornika - zapewnia dyrektor Płowens. - W tej chwili rozpoczynamy roboty przygotowawcze. Trzeba usunąć wszystkie krzaki. Następnie rozpocznie się budowa przepławki - wyjaśnia. Ogromne rury, które w tej chwili znajdują się na placu budowy, posłużą do budowy przepustu. Co z kolejnym okresem ochronnym dla ptaków, który rozpocznie się w marcu przyszłego roku? - Ponieważ trwają tu prace budowlane, ptaki nie przylecą. Dzięki temu budowy nie trzeba będzie wstrzymywać - odpowiada szef ZZMiUW.

Zbiornik będzie miał powierzchnię od 6 ha przy normalnym napełnieniu wodą, do 7 ha przy maksymalnym napełnieniu. Jego długość ma wynosić 800 metrów, zaś w najszerszym miejscu będzie miał 150 metrów. Jego głębokość powinna wynieść od 2 do 2,5 metra, zbiornik będzie mógł przyjąć od 118 do 152 tysięcy metrów sześciennych wody.

Obok zbiornika, który ma być swoistym sztucznym jeziorem, pojawi się plaża z piaskiem przywiezionym z dna kanału jamneńskiego. Kanał ma być pogłębiony, poszerzony i uregulowany. Przy plaży mają stanąć hotele i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Zapewnienie atrakcji turystycznych leży już jednak po stronie koszalińskiego ratusza. - Miasto jest zainteresowane tą inwestycją i prezydent zobowiązał już Zarząd Obiektów Sportowych do przygotowania do końca września szczegółowej koncepcji zagospodarowania terenu - mówi nam Robert Grabowski, rzecznik prezydenta.

Tymczasem wczoraj dowiedzieliśmy się, że będą też realizowane kolejne etapy gigantycznej inwestycji wodnej w zlewni jeziora Jamno. Powstaną więc wały przeciwpowodziowe wokół Jamna, wrota sztormowe na kanale jamneńskim, próg wodny za jeziorem Lubiatowo. Wszystko ma kosztować 60 mln zł i być gotowe najpóźniej w 2015 roku.

Mieli kopać, nie kopią

Do tej pory nie rozpoczęto prac na placu budowy przyszłego aquaparku. 20 lipca podpisano umowę między Zarządem Obiektów Sportowych, a kołobrzeską firmą Kornas Development na wybudowanie koszalińskiego parku wodnego. To wówczas padały zapowiedzi, m. in. ze strony prezydenta miasta, że w połowie sierpnia zostanie wbita pierwsza łopata. Dotąd jednak nie wycięto nawet jeszcze drzew w rejonie ul. Rolnej, gdzie ma stanąć aquapark. Wykonawca zajmuje się jeszcze ostatnimi formalnościami związanymi z realizacją obiektu.

Z tego, co się dowiedzieliśmy, wynika, że wykonawca uzyskał już zgodę na wycinkę i lada dzień, być może dziś albo jutro, przystąpi do prac. Dopiero potem będzie można rozpocząć prace ziemne. Aquapark ma być gotowy za dwa lata. Koszt budowy to prawie 70 milionów, ale po odzyskaniu podatku VAT przez ZOS, zamknie się w kwocie 56 milionów. (mas)

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo