Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaża w Mielnie jest już bezpieczna. Ochrona wybrzeża kosztowała 63 miliony złotych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Wideo
od 16 lat
Mieleńskie wybrzeże, na odcinku ponad 3 kilometrów, jest już szczelne i odporne na sztormy. Właśnie zakończyła się, warta 63 miliony złotych wielka, trwająca trzy lata, inwestycja w ochronę wybrzeża morskiego.

- Z doświadczenia wiem, że natura może nas zaskoczyć, ale generalnie jest zdecydowanie bezpieczniej niż przed inwestycją - zapewniał podczas wczorajszego spotkania na plaży w Mielnie Piotr Domaradzki, kierownik projektu z ramienia Urzędu Morskiego w Szczecinie.

To właśnie szczeciński Urząd Morski zlecił budowę nowych, naprawę starych opasek brzegowych w Mielnie, a także instalację zupełnie nowych ostróg, zwanych też falochronami. Te stare pamiętały jeszcze czasy niemieckie i początek XX wieku. - Ważne jest także to, że wykonano tu również potężną refulację. Plaże zostały w ten sposób poszerzone w Mielnie w zdecydowany sposób, nawet dwukrotnie - podkreślał Wojciech Zdanowicz, dyrektor UM w Szczecinie, również obecny na wczorajszym spotkaniu w Mielnie.

- To była kluczowa dla naszej gminy inwestycja, trudna, długotrwała i droga, ale nieodzowna. Jesteśmy teraz bezpieczni, a swoistym skutkiem ubocznym tego wszystkiego jest szeroka plaża w Mielnie, najważniejsza przecież atrakcja dla wczasowiczów - dodawała burmistrz Mielna Olga Roszak - Pezała.

- Bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze, o czym my, mieszkańcy wybrzeża, dobrze wiemy - komentował poseł ziemi koszalińskiej Czesław Hoc, mieszkaniec Kołobrzegu. - I oczywiście cieszy to, że dzięki tej wielkiej inwestycji wspiera się jeszcze turystykę.

Inwestycja kosztowała 63 miliony złotych i w całości była sfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej. Dzięki niej w Mielnie powstała długa na prawie 3 kilometry kamienna opaska brzegowa, ponad 30 drewnianych ostróg oraz poszerzono plażę. Łącznie przetransportowano tu z okolic Darłowa 175 tysięcy metrów sześciennych piasku i 32 tysiące ton granitu. Granit został przywieziony z kopalni w Polsce, 12 towarowymi składami kolejowymi, po kilkadziesiąt wagonów każdy.

Wykonawcą robót była firma Hydrobud z Ustronia Morskiego. Ale to jeszcze nie koniec prac. Zaplanowane są roboty dodatkowe, już po tegorocznych wakacjach. - Plaże będą jeszcze bardziej poszerzane, nawet dwukrotnie - zdradził Piotr Domaradzki.

Niewykluczone też, że opaska będzie jeszcze wydłużana, m. in. w stronę Kanału Jamneńskiego. Ale to dalsza przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera