Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po dyżurze Głosu: Czytelnicy pytali o emerytury

Irena Boguszewska
Irena Boguszewska
Maria Marcinowicz (z lewej) i Beata Konarska z ZUS Koszalin
Maria Marcinowicz (z lewej) i Beata Konarska z ZUS Koszalin Radosław Brzostek
Od 1 października skraca się wiek emerytalny. W związku z tym w redakcji zorganizowaliśmy dyżur emerytalny. Na pytania odpowiadały Maria Marcinowicz, naczelnik, i Beata Konarska, główny specjalista z ZUS Koszalin.

Od 2 lat jestem na rencie rodzinnej po zmarłym mężu. 30 września kończę 60 lat. Czy skrócony wiek emerytalny oznacza, że od 1 października ZUS mi zacznie wypłacać moją emeryturę?

ZUS nie zmieni Pani z urzędu przysługującego prawa do renty rodzinnej na emeryturę powszechną. Żeby nabyć do niej prawo od 1 października, powinna Pani złożyć wniosek o emeryturę najpóźniej do końca października. Jeżeli kapitał początkowy jest ustalony, to razem z wnioskiem o emeryturę nie musi Pani składać dodatkowych dokumentów poświadczających zatrudnienie po 31 grudnia 1998 roku.

Od 4 lat pobieram rentę rodzinną po zmarłej żonie i jeszcze dodatkowo pracuję. Z dodatkowych zarobków rozliczam się z ZUS-em. 16 października kończę 65 lat. Czy w związku z tym muszę złożyć wniosek o swoją emeryturę, czy mogę z tym poczekać do 67 lat?

Gdy skończy Pan 65 lat, może Pan złożyć wniosek o emeryturę. ZUS podejmie wypłatę emerytury po rozwiązaniu przez Pana stosunku pracy.

A czy mogę pozostać na rencie po żonie?

Tak, może Pan nadal pobierać rentę rodzinną. W związku z uzyskaniem uprawnień do emerytury w wieku 65 lat, nie będzie Pan zobowiązany do rozliczania się z ZUS-em z osiąganych dodatkowych przychodów.

Jak sprawdzić, które z tych rozwiązań jest dla mnie najkorzystniejsze?

Decyzja należy wyłącznie do Pana. Powinien Pan wziąć pod uwagę wysokość wypłacanej renty rodzinnej i wysokość uzyskanej emerytury. Jednak warunkiem podjęcia wypłaty emerytury jest rozwiązanie wszystkich dotychczasowych stosunków pracy. Ustalenie prawa do emerytury w wieku 65 lat jest dla Pana korzystniejsze niż oczekiwanie do ukończenia 67 lat. Uzyskując prawo do emerytury w wieku 65 lat, nie będzie Pan zobowiązany do rozliczania się z ZUS-em z osiąganych dodatkowych dochodów. Jednak powinien Pan przedstawić uzyskane dochody za okres, w którym nie posiadał Pan statusu emeryta.

Jeśli nadal będę pobierać rentę rodzinną po żonie i pracować, to czy po ukończeniu 65 lat będę musiał wykazywać dochody w ZUS-ie?

Jeżeli uzyska Pan prawo do emerytury w wieku 67 lat, to kontynuowanie zatrudnienia i uzyskane z niego dochody będą miały wpływ na ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie wypłaty renty rodzinnej do osiągnięcia tego wieku.

Od roku jestem na rencie rodzinnej po zmarłej żonie i pracuję. W listopadzie kończę 65 lat. Czy jeśli zechcę przejść na emeryturę, to będę musiał zrezygnować z pracy?

Rezygnacja z pracy nie jest warunkiem uzyskania prawa do emerytury. Natomiast podjęcie jej wypłaty jest możliwe dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!