MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po królewsku i na bogato. Dożynki powiatowe w Nożynie w powiecie bytowskim (ZDJĘCIA)

Wideo
od 7 lat
Sezon dożynkowy w pełni. Dziś (niedziela) odbyły się dożynki powiatowo-gminne w Nożynie. Atrakcji było mnóstwo. Jak zawsze publiczność zachwycił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Bytów oraz perfekcyjnie wykonane wieńce dożynkowe. To prawdziwe dzieła sztuki.

W wielu miejscowościach w regionie w ten weekend odbywały się dożynki. Wszędzie uroczystości przygotowane były perfekcyjnie. Nie inaczej było pierwszego września podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych, które odbyły się na stadionie sportowym w Nożynie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, a następnie barwny korowód przeszedł na stadion. Tu starostwie dożynek przekazali bochenek chleba z tegorocznych zbiorów na ręce Jana Klasy, wójta gminy Czarna Dąbrówka oraz Leszka Waszkiewicza, starosty bytowskiego.

od 7 lat

- Mamy nadzieję, że będziecie go dzielić sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło - mówili Hanna i Jarosław Domaszk, starostowie dożynek.

Przyjmując chleb, gospodarze dożynek wójt oraz starosta podziękowali i wyrazili uznanie rolnikom za trud i całoroczną pracę. Pokrojony bochenek rozdali wszystkim zebranym.

Hanna i Jarosław Domaszk, starostowie dożynek

Pan Jarosława wspólnie z żoną Hanną prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w Kłosach w gminie Czarna Dąbrówka. Gospodarstwo pan Jarosław przejął po ojcu w 1992 roku i dalej kontynuuje rodzinne tradycje. Powierzchnia gospodarstwa to około 26 hektarów. Specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz hodowli zwierząt między innymi bydła. Rolnik uprawia zboża i kukurydzę. Mimo licznych obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa państwo Domaszk znajdują również czas dla rodziny i najbliższych. Mają 4 dzieci oraz wnuka. Pan Jarosław jest sołtysem Kłosów od 25 lat.

Wieńce dożynkowe

Coroczne dożynki są świętem ludowym połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jednym z ważniejszych jego punktów jest przygotowanie wieńca dożynkowego. Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatano owoce i warzywa, dawniej do środka wkładano żywe pisklęta, co miało zapewnić zdrowy przychówek w gospodarstwie. Całość przyozdabiano czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami. Te wykonane przez rolników z powiatu bytowskiego zapierały dech. Przy scenie zaprezentowano 11 wieńców i naprawdę trudno było wybrać najpiękniejszy.

Wydarzenie nie mogłoby odbyć się także bez wszelkich stoisk rękodzielniczych, stref gastronomicznych i występów artystycznych. Na scenie zaprezentowali się i.in.: Zespół Pieśni i Tańca Bytów, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Blós Le Tuńc" z Tuchomia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński