MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po maturzystach czas na ósmoklasistów. Co czeka ich na pierwszym egzaminie w życiu?

Łukasz Suchanowski
Łukasz Suchanowski
Ubiegłoroczny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 5 w Koszalinie
Ubiegłoroczny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 5 w Koszalinie Radosław Brzostek
We wtorek sprawdzianem wiedzy z języka polskiego rozpoczną się w całej Polsce trzydniowe egzaminy ósmoklasistów. W następnych dniach uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych zmierzą się z matematyką i językiem obcym.

- W koszalińskich szkołach podstawowych do egzaminu przystąpi prawie 600 uczniów z 13 szkół podstawowych – mówi Krzysztof Stobiecki, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

- Pozostali uczniowie szkół podstawowych (klasy I-VII) na czas egzaminów mają dni wolne od zajęć dydaktycznych, jednak wszystkie placówki zapewniają opiekę świetlicową w zależności od szkoły – dodaje dyrektor Stobiecki.

Wtorkowy egzamin podzielony będzie na dwie części. Pierwsza część polega na czytaniu ze zrozumieniem. Mogą pojawiać się również pytania sprawdzające wiedzę językową oraz obrazową.

W drugiej części uczniowie ósmych klas zmierzą się z dłuższą wypowiedzią pisemną. Będą mieli do wyboru napisanie opowiadania bądź rozprawki. Uczniowie maksymalnie mogą uzyskać 45 punktów (25 za I część, 20 za II część). Egzamin trwa 120 minut.

W środę ósmoklasiści rozpoczną egzamin z matematyki. Potrwa on 100 minut. W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 19 do 23 zadań, z czego od 14 do 16 zadań zamkniętych (ok. 50 proc. punktów) i od 5 do 7 zadań otwartych (ok. 50 proc. punktów).

Jako ostatni czeka na nich egzamin z języka obcego. W czwartek będą mogli wybrać jeden z następujących języków obcych nowożytnych: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Ósmoklasista może wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Sprawdzian wiedzy potrwa 90 minut. Podczas tej części egzaminu uczeń może uzyskać maksymalnie 55 punktów, a sprawdzane będą jego umiejętności słuchania, czytania i pisania w języku obcym.

Egzamin ósmoklasisty ma na celu ocenić wiedzę, czego nauczyli się przez osiem lat w szkole podstawowej. Jest to pierwszy ważny sprawdzian wiedzy w ich życiu. Jego wyniki wpływają na wybór i rekrutacje do szkół ponadpodstawowych (liceów, techników czy szkół zawodowych).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera