Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po redakcyjnym dyżurze: o przestępczości internetowej na telefon [wideo]

Radosław Koleśnik
Na pytania Czytelników odpowiadała sierż. sztab. Anna Krawiecka.
Na pytania Czytelników odpowiadała sierż. sztab. Anna Krawiecka. Radosław Koleśnik
W piątek na pytania Czytelników odpowiadała sierż. sztab. Anna Krawiecka z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Co robić z mailami przesłanymi rzekomo z banku - przez ipko? Czy odpowiadać na nie, czy ignorować? Tyle się mówi, że to działanie oszustów.
Najlepiej je zignorować, zwłaszcza gdy w treści jest polecenie, abyśmy kliknęli na wskazany link, podali dane, zmienili hasło itd. To nic innego, jak mail od oszusta, który chce przejąć nasze dane, dostęp do naszego konta. Trzeba też pamiętać, że gdy logujemy się w internecie na konto bankowe, nie klikajmy w link, tylko ręcznie wpisujmy adres. Gdy wypełniamy rubrykę, gdzie podajemy numer konta, to nie róbmy tego na zasadzie kopiuj - wklej, ale wyłącznie wpisujmy numer ręcznie. Są bowiem takie programy komputerowe, które przy kopiowaniu i wklejaniu automatycznie zmieniają niektóre numery i pozwalają na przekierowanie pieniędzy na inne konto, niż chcieliśmy naprawdę dokonać naszego przelewu. Ponadto pamiętajmy też, że banki nie kontaktują się z klientami poprzez maile przesyłane na pocztę elektroniczną klienta; wiadomości są umieszczane na koncie elektronicznym danej osoby. I jeszcze jedno - dokonując przelewu nie korzystajmy z komputerów, które są ogólnodostępne, np. w kawiarenkach internetowych.

Czy korzystanie - podczas dokonywania płatności na cudze konto - z przekierowania na moje konto, skąd ma być pobrana określona kwota, jest bezpieczne?
Aby mieć pewność, czy strona za pośrednictwem której zostaniemy przekierowani na stronę naszego banku, jest bezpieczna, musimy sprawdzić, czy posiada ona certyfikat bezpieczeństwa. W razie wątpliwości zawsze warto poczytać w internecie komentarze na temat danej firmy - w sytuacji, gdy coś jest nie tak, ludzie od razu to sygnalizują na forach internetowych.

Jak bezpiecznie robić zakupy w internecie?
Na pewno warto zasięgnąć języka na temat danego sklepu, czy sprzedawcy. I tu znowu kłania się internet - tam można znaleźć negatywne komentarze na temat danej firmy, o ile takie istnieją. Warto też sprawdzić firmę w internetowym KRS, kiedy została założona, skąd jest, czy są dane kontaktowe, telefon. Dobrze jest wtedy zadzwonić i upewnić się, czy numer jest autentyczny, czy ktoś po drugiej stronie odbierze. Jeżeli kupujemy towar na aukcji, wówczas warto poczytać opinie na temat sprzedawcy, jak długo ma firmę, ilu ma klientów. Jeżeli mamy taką możliwość, to wybierajmy płatność za pobraniem, a więc najpierw towar, a pieniądze przy odbiorze. Do tego, przy odbiorze sprawdźmy przy kurierze, co jest w paczce.

Co robić, gdy po otwarciu paczki okaże się, że w środku jest cegła?
Jeżeli nie dokonaliśmy jeszcze zapłaty, wówczas możemy paczkę zwrócić, bez żadnych konsekwencji dla nas. Co więcej, możemy nawet zgłosić policji usiłowanie oszustwa. Natomiast, gdy sprawdziliśmy przesyłkę dopiero po dokonaniu zapłaty i okazało się, że zostaliśmy oszukani, wówczas można zgłosić taką sprawę policji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!