Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po świętach rusza rehabilitacja pocovidowa refundowana przez NFZ

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Stało się - decyzją ministerstwa zdrowia wreszcie rusza szeroki program refundowanej rehabilitacji postcovidowej. Jak czytamy na stronie ministerstwa: Skorzystać z niego będą mogli wszyscy z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej. Co ciekawe, refundowaną rehabilitację będzie można odbyć nie tylko w sanatoriach, ale i ... w domu. - Bardzo na to czekaliśmy - komentuje Mariusz Ławro prezes Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno - Uzdrowiskowego, który w prowadzonym przez siebie ośrodku Posejdon w Kołobrzegu odpłatną rehabilitację pocovidową prowadzi od stycznia. - Jesteśmy przygotowani, mamy specjalistyczny sprzęt i dopracowany program rehabilitacji. Wiemy już z doświadczenia, że przynosi bardzo dobre efekty. Czekamy na szczegółowe wytyczne.

Oto pełna informacja, którą znaleźliśmy na rządowej stronie internetowej:

"Rehabilitacja pocovidowa, w zależności od stanu pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

- W Polsce mamy już ponad 2 mln osób, które przechorowały COVID-19 – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia i dodaje: – Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Nie możemy pozwolić na wykluczenie dużej grupy ozdrowieńców z normalnego funkcjonowania. Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia.

Osoby, które przechorowały Covid-19 i są dziś już ozdrowieńcami niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi kardiologicznymi.

- Zależy na nam szerokim dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji postcovidowej – podkreśla Niedzielski. – Dlatego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta

Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie szerokiej gamy świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania Covid-19.

Czas trwania rehabilitacji COVID-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, przy czym rehabilitacja rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.

W zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in.:

kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających
inhalacje indywidualne
treningi marszowe
balneoterapia – wg indywidualnych wskazań
masaż – wg indywidualnych wskazań
hydroterapia, fizykoterapia – wg indywidualnych wskazań
treningi relaksacyjne
edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia
leczenie dietetyczne – wg indywidualnych wskazań
wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących"

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto