Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po tragicznym pożarze w escape room w Koszalinie. MSWiA pracuje nad zmianą przepisów ws. ochrony przeciwpożarowej budynków

mas
Michał Borkowski
Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Joachima Brudzińskiego, MSWiA pracuje nad zmianą rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Projekt rozporządzenia jest aktualnie w konsultacjach międzyresortowych.

Po tragedii w Koszalinie Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kontrole obiektów typu escape room w całej Polsce. Od soboty (5 stycznia br.) do poniedziałku (7 stycznia br.) strażacy skontrolowali 434 takie lokale.

Kontrole escape roomów w całej Polsce

W trakcie kontroli stwierdzono ogółem prawie 1,6 tys. nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym prawie 600 w zakresie warunków ewakuacji. Łączna liczba escape roomów z nieprawidłowościami stanowiła około 87 proc. wszystkich skontrolowanych lokali. Dla 53 lokali wydano decyzje o zakazie ich eksploatacji, a w 40 przypadkach nałożono grzywny w drodze mandatu karnego.

Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych i braku ich oznakowania. W lokalach stwierdzano również m.in. brak gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych oraz użytkowanie prowizorycznych instalacji np. elektrycznych i grzewczych.

W piątek około godz. 17 w Koszalinie przy ul. Piłsudskiego w Escape Roomie wybuchł pożar. Zginęło w nim pięć osób. Na miejscu ciągle jest policja. Teren pomaga zabezpieczyć również koszalińska straż miejska.Czytaj też >>> Tragiczny pożar na ulicy Piłsudskiego w Koszalinie. Zginęło 5 osób. Pożar w escape roomie w Koszalinie [4.01.2019];nfBudynek, w którym doszło do tragedii został okolony taśmą zabezpieczającą. Są tu przedstawiciele lokalnych i ogólnopolskich mediów. Na miejsce zdarzenia nie ma wstępu osób postronnych. W okolicy zebrało się jednak kilkadziesiąt osób, które z chodnika po przeciwnej stronie budynku obserwują toczące się na miejscu czynności. Nie mogą uwierzyć w tragedię, która rozegrała się w to piątkowe późne popołudnie. Przekazują między sobą zasłyszane informacje. Młodsi tłumaczą starszym osobom na czym polega gra w Escape Roomie. Na podwórko przy budynku, w którym znajduje się Escape Room wjeżdżały auta z firmy pogrzebowej. Czytaj więcej >>> Pożar w escapie roomie w Koszalinie. Nie żyje pięć osób, zginęły nastolatkiWkrótce więcej informacji na temat tego, co wydarzyło się w budynku przy ul. Piłsudskiego w Koszalinie.

Pożar w Escape Roomie w Koszalinie. Na miejscu ciągle jest p...

Przepisy ws. ochrony przeciwpożarowej budynków wymagają uszczegółowienia

W związku z tym – zdaniem MSWiA - uszczegółowienia wymagają przepisy ochrony przeciwpożarowej dotyczące ewakuacji w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym. Chodzi o lokale, w których organizowane są gry lub zabawy, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się tych uczestników.

Zgodnie z projektowanymi zmianami właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na 2 lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej.

Tragiczny pożar na ulicy Piłsudskiego w Koszalinie. Zginęło ...

Takiego sprawdzenia dokonuje się z udziałem rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, osób posiadających tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub osób posiadających ukończone w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia wyższe w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego.

W projekcie rozporządzenia przewidziano ponadto, aby o sprawdzeniach oraz o ich wynikach informowany był właściwy miejscowo komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej. Na właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu zostanie nałożony obowiązek przeprowadzenia takiego sprawdzenia - w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia MSWiA.

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów został przekazany do konsultacji międzyresortowych.

Zobacz także: minuta ciszy podczas spotkania noworocznego prezydenta Koszalina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo