Po trzy polskie osady w finałach mistrzostw Europy i kwalifikacji olimpijskich

Łukasz Konstanty
Startujące w dwójce podwójnej wagi lekkiej Jessika Sobocińska i Zuzanna Jasińska wywalczyły w piątek awans do finałowych wyścigów mistrzostw Europy w węgierskim Szegedzie. Do finału kwalifikacji olimpijskich nie zdołał się z kolei zakwalifikować Piotr Płomiński, który zajął ostatnie miejsce w swoim półfinale.

Trzy polskie osady pewne występu w finale

Sobocińska i Jasińska w czwartkowym przedbiegu zajęły trzecie miejsce ze stratą ok. 20 sekund do Rumunek i ok. 12 s do Włoszek i musiały o finał walczyć w piątek w repasażu. W nim najszybsze były Brytyjki, a przed Polkami ponownie uplasowały się też Włoszki, choć tym razem strata Biało-Czerwonych do nich wyniosła znacznie mniej - 1,34 s.

To jedna z trzech polskich osad, które mają już pewne miejsce w weekendowych wyścigach o medale mistrzostw Europy. Już w czwartek awans do finału wywalczyła najlepsza obecnie polska osada: męska czwórka podwójna. Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski pewnie wygrali swój wyścig eliminacyjny i w sobotę powalczą o drugie z rzędu złoto.

O triumf w regatach na Węgrzech ścigać się będą również Anna Potrzuska, Dominika Gałka, Julia Hakobyan i Wioletta Zmelty w czwórce bez sterniczki. W tej konkurencji rywalizuje tylko pięć osad, ale sukces Biało-Czerwonych jest mało prawdopodobny, bo w czwartkowym wyścigu o rozstawienie Polki zajęły ostatnie miejsce z ponad 30-sekundową stratą do zwycięskich Brytyjek.

Nie bez szans są jeszcze Łukasz Kasparek i Jakub Woźniak, którzy w sobotę wystąpią w półfinale dwójek podwójnych. Pozostali Biało-Czerwoni nie osiągnęli w piątek wystarczająco dobrych wyników w repasażach i rywalizować będą co najwyżej o miejsca 7-12. Tak będzie w przypadku Zuzanny Lesner i Weroniki Kaźmierczak w dwójce bez sterniczki, Jakuba Byczka w jedynce wagi lekkiej, czwórki bez sternika w składzie: Bartosz Bartkowski, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski i Mateusz Wilangowski oraz czwórki podwójnej: Dominiki Baranowskiej, Anny Khlibenko, Marty Wieliczko i Barbary Jęchorek. Z kolei Adam Woźniak i Piotr Juszczak wystąpią w finale C (o miejsca 13-18) dwójek bez sternika.

Trzy osady powalczą o kwalifikację olimpijską

W Szegedzie równolegle z mistrzostwami Europy rozgrywane są regaty kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w czterech konkurencjach: jedynkach kobiet i mężczyzn oraz dwójkach podwójnych wagi lekkiej kobiet i mężczyzn. W finałach wystartują trzy polskie osady: skiffistka Weronika Kalinowska oraz duety Daniel Gałęza, Jerzy Kowalski i Martyna Radosz, Katarzyna Wełna. Zgodnie z regulaminem przepustkę do Paryża mogą otrzymać co najwyżej dwie załogi z tego samego kraju - i to tylko wówczas, gdy obie odniosą zwycięstwa.

Z walki o IO wypisał się już natomiast Płomiński, który w piątek uzyskał drugi najgorszy czas ze wszystkich półfinalistów - 7.25,73. Do trzeciej pozycji w swoim wyścigu, gwarantującej awans do finału, stracił prawie dziewięć sekund. (PAP)