Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po wypadku pod Kołobrzegiem. Kierowca miał cel: zabić

Rozmawiała Joanna Krężelewska
– Zdaniem prokuratora prowadzącego sprawę z Kołobrzegu kierowca miał zamiar pozbawić kobiety życia – mówi Aneta Skupień z Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.
– Zdaniem prokuratora prowadzącego sprawę z Kołobrzegu kierowca miał zamiar pozbawić kobiety życia – mówi Aneta Skupień z Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. Michał Świderski, Radosław Koleśnik
Rozmowa z Anetą Skupień, rzecznikiem prasowym Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

- Kiedy pijanemu kierowcy, bądź kierowcy, który spowodował wypadek pod wpływem narkotyków można postawić zarzut usiłowania zabójstwa?
- O kwalifikacji prawnej czynu prokurator decyduje na podstawie materiału dowodowego i okoliczności konkretnej sprawy. Wypadek drogowy zawsze uznawany jest za przestępstwo nieumyślne, wynikające z naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które z kolei może mieć charakter umyślny, lub też nieumyślny. Materiał dowodowy dotyczący niedzielnego zdarzenia z ul. Grzybowskiej w Kołobrzegu pozwolił jednak prokuratorowi stwierdzić umyślność, a nie przypadek w postępowaniu kierowcy. Z impetem wjechał on w trzy osoby stojące na przystanku i - zdaniem prokuratora - miał zamiar pozbawić je życia.

O tym pisaliśmy>>>>>>Zarzut za wypadek: usiłowanie zabójstwa. Kierowcy grozi nawet dożywocie

- Czyli różnica między zarzutem zabójstwa, czy jego usiłowania, a nieumyślnym popełnieniem przestępstwa wypadku to zamiar sprawcy? Prokurator, żeby oskarżyć o usiłowanie zabójstwa, musi wywnioskować, że kierowca działał, mając założony cel?
- Tak. W odniesieniu bowiem do wypadków drogowych nie sposób przyjąć, że sprawca - nawet jeżeli umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. nadmiernie przekraczając dozwoloną prędkość - miał zamiar pozbawienia życia innej osoby. Inaczej jest natomiast w tych sytuacjach, gdy sprawca miał taki zamiar. Wtedy bowiem winien odpowiadać za zabójstwo.

- Czy często prokurator stawia kierowcom ten najcięższy zarzut - zabójstwa lub jego usiłowania?
- Z doświadczenia mogę powiedzieć, że dochodzi do tego rodzaju przypadków rzadko.

- Mówi się, że pijany kierowca wiezie śmierć. Czy można zatem uznać, że każdy pijak za kółkiem usiłuje kogoś zabić i taki właśnie zarzut mu stawiać? Czy to już za daleko idący wniosek?
- Zdecydowanie za daleko idący, bo gdyby tak było, ustawodawca nie przewidziałby w przepisach zaostrzenia odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Kary dla pijanych sprawców wypadków są przecież surowsze.

- A sprawca wypadku zamiaru zabicia nie ma, czyli zarzutu usiłowania postawić mu nie można?
- O tym decyduje prokurator w każdym konkretnym przypadku na podstawie zebranego materiału dowodowego. Jak już mówiłam wypadek drogowy, choć występuje tu działanie bezprawne, czyli łamanie przepisów i zasad bezpieczeństwa, jest przestępstwem nieumyślnym. Jeśli natomiast sprawca miał zamiar zabić, wtedy należy oskarżyć go o usiłowanie lub zabójstwo.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!