Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po zapowiedzi premiera, Kołobrzeg szuka 10 procentowej oszczędności energii. Jest problem

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Premier RP zapowiedział, że od pierwszego października administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10%. W kołobrzeskim magistracie przeliczyli, na czym można oszczędzić. Na przykład na oświetlaniu zabytków, na świątecznej iluminacji itd. Do 10 procent trochę jednak zabrakło.

To zaledwie szacunkowe wyliczenia. Prezydent miasta Anna Mieczkowska wskazuje, że nie ma jeszcze rozporządzeń, które mogłyby doprecyzować słowa szefa rządu: - Nasze propozycje pokazują jedynie jakie mamy możliwości w tym względzie.

Pierwszą pozycję na liście zajęła iluminacja kołobrzeskich zabytków. Można wyłączyć oświetlenie katedry, ratusza, baszty, latani Morskiej oraz pomników: Sanitariuszki, Pomnika Zaślubin, lapidariów i pozostałych. Plus 4 miejskich fontann i strumyczka przy muzeum. - To da nam około 2 % oszczędności - informują urzędnicy.

W Kołobrzegu od dawna sukcesywnie wymienia się oświetlenie uliczne na nowoczesne. Blisko 98 % wszystkich lamp ma już żarówki ledowe. Tu oszczędności nie będą duże ale można wyłączyć oświetlenie po godzinie 23 w parkach i na trenach publicznych, które nie stanowią przejścia pomiędzy ulicami – czyli na przykład w parkach nadmorskich Parku Żeromskiego i Parku Jedności Narodowej, na ulicy Spacerowej, w parku przy ul. Krzemienieckiej oraz przy ul. Frankowskiego. Można też wyłączyć po 23 oświetlenie na miejskich placach zabaw. Można by wyłączyć co drugą lub co trzecią latarnię przy ulicach: Wylotowa, Solna, Żurawia czy Jana Pawła II, a także przy Krzywoustego, Emilii Gierczak i kilku mniejszych ulicach. To kolejne 2 % oszczędności.

Rezygnacja z miejskiego lodowiska po podliczeniu zużycia prądu i kosztów przyniosłaby kolejne 2% oszczędności. To już 6%

W jednostkach organizacyjnych miasta oświetlenie może zostać wyłączone na przyszkolnych boiskach i placach zabaw po zakończeniu pracy danej jednostki. Jak poinformowała prezydent Mieczkowska, można też wyłączyć iluminację kołobrzeskiego molo i wprowadzić oświetlenie w stan trybu nocnego – co trzecia latarnia

Regionalne Centrum Kultury może wyłączyć oświetlenie w godzinach nocnych. To da w sumie 8%

Wyłączenie sauny na Basenie Milenium, to około 0,5%. I na tym odpowiedź miasta się na razie kończy, bo : - Każda kolejna wyłączona lampa spowoduje zagrożenie i brak bezpieczeństwa na jedniach chodnikach i ścieżkach rowerowych - mówi prezydentka. - Niedopuszczalne jest też, aby wyłączyć światła w naszych szkołach i przedszkolach. Osiągnięcie 10 % może okazać się trudną sprawą dla samorządu takiego jak nasz, w którym oszczędności są robione od lat.

Już wiadomo, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia w Kołobrzegu nie będą miały takiej oprawy, do jakiej przyzwyczaili się mieszkańcy i turyści. Miasto nie będzie organizować nowego przetargu na oświetlenie świąteczne. Do tej pory koszt takiego oświetlenia wynosił ponad 400 tysięcy złotych rocznie. Obecne szacunki wskazują, że dziś byłoby to ponad 700 tysięcy złotych. - Dlatego w tym roku w święta cieszyć nas będzie tylko choinka na Placu Ratuszowym i dekoracje na zabytkowym ratuszu - słyszymy,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto