Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczytaj i podyskutuj. Dyskusyjny Klub Książki w Koszalinie

Joanna Krężelewska [email protected]
sxc.hu
Bibliotekarze nie tylko wypożyczają książki. Chcą też promować czytelnictwo i ciekawe tytuły. Z pełną mocą chcą reaktywować w Koszalinie Dyskusyjny Klub Książki.

Historia klubów

Historia klubów

Pierwsze dyskusyjne kluby dla czytelników powstały Anglii na początku zeszłego stulecia. Działają nie tylko przy bibliotekach, ale także przy księgarniach i wydawnictwach, obecne są w radiu, telewizji i internecie. W ciągu ostatnich kilku lat na terenie Wielkiej Brytanii zaobserwowano znaczny wzrost popularności tych spotkań, a ich rola w kreowaniu mody na czytanie jest ogromna. Uczestnicy angielskich klubów mają wpływ na przyznawanie najważniejszych nagród literackich, a czytane przez nich książki wyznaczają nowe trendy na rynku wydawniczym. Czy tak stanie się też w Polsce?

- Klub działa w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej od 2007 roku. To projekt ogólnopolski. Zakłada tworzenie miejsc, w których można rozmawiać o czytanych książkach. Nie trzeba być bowiem krytykiem, by cieszyć się z dyskutowania o literaturze, wymieniania wrażeń i refleksji - mówi Magdalena Młynarczyk z biura promocji KBP.

Raz w miesiącu, podczas spotkań klubu, uczestnicy będą rozmawiać o konkretnej, przeczytanej książce. Tytuły będą znane wcześniej, by każdy mógł książkę za darmo wypożyczyć.

- Bywa tak, że spotkania DKK stają się pretekstem do głębszych refleksji, goście biblioteki opowiadają o swoich zainteresowaniach literackich, o ważnych dla nich książkach, ulubionych autorach - mówi Magdalena Młynarczyk.

W Polsce inicjatorem i koordynatorem Klubów jest Instytut Książki, który opracował model prowadzenia ich w oparciu o angielskie wzorce i powołał je do życia w ramach programu rozwoju czytelnictwa "Tu czytamy", który ma wykreować modę na czytanie. - Bo DKK to bardzo przyjemna intelektualna rozrywka oraz sympatyczne spotkania przy kawie i herbacie. To również okazja, by poznać ciekawe osoby z najbliższego otoczenia, bo kluby akcentują swoją lokalność - podkreśla bibliotekarka.

Podczas spotkań będzie też można poznać ciekawe osoby, zagoszczą na nich twórcy, nie tylko literaci. Klub działa w trzech filiach -nr 3 przy ul. Młyńskiej 12 dla młodzieży gimnazjalnej oraz nr 8 (ul. Andersa 4-6) i 9 (ul. Struga 5) - dla dorosłych. Już można wypożyczać książki na pierwsze spotkania - 5 września w filii nr 8 będzie można podyskutować o "Krzyżowcu" Jamesa Pattersona, a 12 września w filii nr 9 o "Dziewczynce w zielonym sweterku" Krystyny Chiger.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!