Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Kamieniem Pomorskim znaleziono wyjątkową monetę [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Srebrna moneta z 1522 roku została odkryta na polu w okolicach Kamienia Pomorskiego przez pana Daniela Kwaśniaka vel Kwaśniewskiego  – członka Stowarzyszenia Na Rzecz Ratowania  Zabytków im. Św. Korduli. Moneta  została znaleziona przypadkowo podczas legalnych poszukiwań za pomocą wykrywacza metali.
Srebrna moneta z 1522 roku została odkryta na polu w okolicach Kamienia Pomorskiego przez pana Daniela Kwaśniaka vel Kwaśniewskiego – członka Stowarzyszenia Na Rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli. Moneta została znaleziona przypadkowo podczas legalnych poszukiwań za pomocą wykrywacza metali. MHZK
Moneta o nominale 1 Öre została wybita w Sztokholmie w 1522 roku za czasów Gustawa I Wazy, króla Szwecji. Po kilkuset latach moneta została odkryta w polu pod Kamieniem Pomorskim. Wszystko wskazuje na to, że była to ozdoba.

Znaleziona w Kamieniu moneta została wybita w Szwecji za czasów dziadka naszego króla

Szczęśliwym znalazcą skarbu jest Daniel Kwaśniak vel Kwaśniewski ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli.

- To u nas raczej rzadka moneta. Nie znalazłem w naszych publikacjach informacji na temat podobnego odkrycia w naszym regionie - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - W imieniu MHZK chciałbym podziękować odkrywcy za przekazanie do naszej instytucji tak cennego zabytku.

Moneta została znaleziona przypadkowo podczas legalnych poszukiwań za pomocą wykrywacza metali. Pozwolenie na poszukiwania wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Pan Daniel w warstwie ornej ziemi natrafił na XVI wieczną srebrną monetę założyciela dynastii Wazów - Gustawa I Wazy, szw. Gustav I lub Gustav Vasa króla Szwecji panującego w latach 1523-1560. Za jego panowania Szwecja stała się potęgą bałtycką i państwem liczącym się w Europie. Jego wnuk został wybrany w 1587 roku na króla Polski i przeszedł do historii jako Zygmunt III Waza.

Moneta o nominale 1 Öre o wymiarach 29,1mm i wadze 3,61 g. Wybita została w mennicy w Sztokholmie. Więcej o awersie i rewersie monety przeczytasz przy zdjęciach monety w galerii:

Kim był król Gustaw?

Gustaw Waza był szwedzkim możnym. W wyniku rozprawy z opozycją dokonaną w listopadzie 1520 przez króla Chrystiana II Oldenburga, ojciec Gustawa Wazy został skazany na śmierć (Krwawa łaźnia sztokholmska). W początkach 1521 stanął na czele powstania przeciw Duńczykom, którego głównymi siłami byli chłopi i górnicy z regionu Dalarna. Jeszcze w tym samym roku powstańcy odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Västerås a Gustaw Waza został wybrany na regenta Szwecji. 6 czerwca 1523 zgromadzenie stanów zwołane w Strängnäs ogłosiło Gustawa Wazę królem – ostatecznie zerwano unię kalmarską z Danią i Norwegią. W Danii bunt tamtejszej szlachty obalił Chrystiana II, a nowy król duński Fryderyk I uznał tytuł Gustawa.

W 1527 Gustaw I Waza, który zawdzięczał tron ruchowi ludowemu, zwołał do Västerås zjazd przedstawicieli wszystkich stanów, duchowieństwa, szlachty, mieszczaństwa, jak również wolnych chłopów. Ukształtował się w ten sposób specyficzny skład nowożytnego sejmu szwedzkiego. Ogłosił przyjęcie przez Szwecję luteranizmu i przeprowadził sekularyzację większości dóbr ziemskich Kościoła. Przejęcie licznych majątków znacznie wzmocniło pozycję Korony. W 1529 reformę religijną potwierdził synod szwedzkich dostojników kościelnych w Örebro. Głową Kościoła narodowego stał się król, który mianował swojego intendenta do spraw kościelnych.

W 1544 Gustaw I na sejmie w Västerås przeprowadził uchwałę o wprowadzeniu dziedziczności tronu i powołał stałą armię narodową w oparciu o dawną instytucję pospolitego ruszenia.

Gustaw Waza dbał także o rozwój ekonomiczny królestwa. Zawarł umowę handlową i sojusz polityczny z Francją (1542), popierał rozwój szwedzkiego górnictwa. W 1533 anulował przywileje kupców hanzeatyckich, co wywołało wojnę z Lubeką (1534–1535). Szwedzi zwyciężyli w sojuszu z Duńczykami i kupcy lubeccy musieli zrezygnować z przysługujących im monopoli.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pod Kamieniem Pomorskim znaleziono wyjątkową monetę [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński