Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek cukrowy, czyli podwyżki od 1 stycznia 2021. Ceny napojów w górę. Sprawdź ile więcej zapłacimy [13.12.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Podatek cukrowy. Czy będą droższe napoje?
Podatek cukrowy. Czy będą droższe napoje? archiwum
Kontrowersyjny podatek cukrowy: sprawdź, jak podskoczą ceny napojów energetycznych i małpek. Prezydent Duda podpisał Ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów; wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Wprowadza opłatę cukrową, która obciąży przedsiębiorców sprzedających produkty zawierające cukier i substancje aktywne. Oczywiście zapłacą konsumenci.

Podatek cukrowy obejmie napoje:

  • z cukrem lub substancją słodzącą, w tym alkoholowe do 300 ml,
  • z dodatkiem substancji aktywnych – kofeiny lub tauryny.

Danina to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz dodatkowo 10 gr dla produktów z kofeiną, tauryną i guaraną; nadto 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g/100 ml.

Inaczej z opłatą od małpek i piersiówek: 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego po przerobieniu jako wódki, likiery, rum i inne napoje alkoholowe w butelkach o objętości do 300 ml. Oznacza to np. 2 zł od 200-mililitrowej małpki wódki 40-procentowej.

Do zapłaty podatku cukrowego będą zobowiązane osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej:

  • sprzedające napoje do punktów sprzedaży detalicznej;
  • prowadzące sprzedaż detaliczną w przypadku producenta, podmiotu nabywającego napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub importera napoju;
  • zamawiające, gdy skład napoju objętego opłatą stanowi element umowy zawartej przez producenta, a dotyczącej produkcji tego napoju dla zamawiającego.

W przypadku nieuiszczenia wpłaty cukrowej w terminie urząd skarbowy ustali dodatkową opłatę sankcyjną.

Opłata cukrowa i sankcja mają stanowić przychód NFZ (96,5 proc.) i dochód budżetu państwa (3,5 proc.).

Pieniądze na NFZ mają zostać przeznaczone na zwalczanie chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru, takich jak nadwaga, otyłość, także na działania edukacyjne i profilaktykę.

JAK PODATEK CUKROWY UDERZY W KONSUMENTÓW

Polska Federacja Producentów Żywności alarmuje, że ustawa dokuczy akurat polskim producentom, a zarazem szacuje, że spowoduje podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40 procent.

DUDA PODPISAŁ: ZA ALKOHOL, SŁODZIKI I KOFEINĘ ZAPŁACISZ WIĘCEJ. PREMIER MÓWI, ŻE TO DLA TWOJEGO ZDROWIA.

Podatek cukrowy: czy posłuży zdrowiu?

Przeciwnicy podatku zwanego przez premiera Morawieckiego zdrowotnym podnoszą, że napoje ze słodzikami mogą hamować apetyt i ułatwiać odchudzanie. Zaś bezpieczna dawka dobowa kofeiny to 5 filiżanek kawy lub 10 puszek coli. Mało kto ją przekracza. Spożywanie jej w umiarkowanych dawkach może wręcz dać korzystne efekty w chorobach układu krążenia, cukrzycy typu 2 czy otyłości.

Według Polskiej Grupy Supermarketów całość wygląda nie tyle na troskę o zdrowie konsumentów, ile na interes finansowy państwa.

Zobacz także: Pirat drogowy jechał drogą S6 koło Koszalina pod prąd

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo