Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki 1%: Możesz pomóc chorym

Ilona Stec [email protected]
Tradycją stały się imprezy integracyjne z udziałem chorych i ich rodzin – doroczne zabawy choinkowe, wyjazdy z okazji Dnia Dziecka nad morze, imprezy sportowe. – Te dzieci z powodu swojej choroby mają zwykle ograniczony krąg znajomych, dlatego takie wspólne spotkania są dla nich bardzo ważne i sprawiają im wiele radości – mówi doktor Urszula Mejer.
Tradycją stały się imprezy integracyjne z udziałem chorych i ich rodzin – doroczne zabawy choinkowe, wyjazdy z okazji Dnia Dziecka nad morze, imprezy sportowe. – Te dzieci z powodu swojej choroby mają zwykle ograniczony krąg znajomych, dlatego takie wspólne spotkania są dla nich bardzo ważne i sprawiają im wiele radości – mówi doktor Urszula Mejer. Fot. Stowarzyszenie
Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia Chorych z Przepukliną Oponowo- -Rdzeniową pod opieką ma obecnie 86 osób. Wszyscy wymagają ciągłej pomocy i rehabilitacji.

Przepuklina oponowo-rdzeniowa jest wrodzoną wadą kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Skutkiem tego są poważne zaburzenia neurologiczne - ruchowe, czuciowe. U chorych występują niedowłady mięśni, zniekształcenia kończyn dolnych, problemy z chodzeniem. Chorzy często w ogóle samodzielnie się nie poruszają.

Cierpią też na wiele innych dolegliwości. Współistniejącą wadą jest zwykle wodogłowie. Już w pierwszym dniu życia noworodek poddawany jest operacji pokrycia odsłoniętego - w wyniku wady - rdzenia. W dwóch pierwszych tygodniach - zakłada się zastawkę odbarczającą wodogłowie.

Przez cały czas dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową wymagają wielospecjalistycznego leczenia. Korzystają z pomocy neurologa, rehabilitanta, chirurga dziecięcego, urologa, ortopedy. To wiąże się z wielokrotnymi wizytami u tych specjalistów, licznymi operacjami kończyn dolnych, częstymi wyjazdami na zabiegi, konsultacje, rehabilitację. Wielu chorych musi korzystać z aparatów stabilizujących kolana, stopy, butów ortopedycznych. Ci, którzy nie chodzą, potrzebują wózków, pionizatorów.

- Zwykle jedno z rodziców nie może pracować, bo musi zająć się chorym dzieckiem. Rodziny mają więc często problemy finansowe. Stowarzyszenie stara się pomagać dzieciom i ich opiekunom w organizowaniu wielospecjalistycznego leczenia, w zaopatrzeniu w sprzęt ortopedyczny, w wyjazdach na rehabilitację - mówi chirurg dziecięcy z koszalińskiego szpitala Urszula Mejer, współpracująca z Zarządem Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Chorych z Przepukliną Oponowo-Rdzeniową RP.

- W zeszłym roku, na szczęście, nie urodziło się w naszym regionie ani jedno dziecko z przepukliną oponowo-rdzeniową. W 2008 roku mieliśmy jedno takie dziecko. We wcześniejszych latach przychodziło na świat rocznie 5 - 7 chorych dzieci. Uważamy, że ta poprawa jest efektem działań profilaktycznych podejmowanych przez ginekologów przed zajściem kobiet w ciążę i w pierwszych tygodniach ciąży. Przed tą wadą może uchronić dziecko przyjmowanie przez przyszłą matkę kwasu foliowego - przypomina doktor Urszula Mejer.

Stowarzyszenie działa dzięki wsparciu rodzin chorych, sponsorów, a przede wszystkim dzięki datkom uzyskanym z jednoprocentowych odpisów podatkowych. W zeszłym roku podatnicy przekazali na jego konto 90 tys. złotych. - Jesteśmy wdzięczni za każdą wpłatę. Mamy nadzieję, że w tym roku także nie zabraknie osób, które zechcą nas wesprzeć - mówi Urszula Mejer. - Ponieważ szczęśliwie w ostatnich latach urodziło się mniej chorych dzieci, możemy skupić się na pomocy tym ze starszych roczników. Przybywa nam młodzieży, której trzeba pomóc nie tylko w leczeniu i rehabilitacji, ale także w kontynuacji kształcenia, w zdobyciu zawodu, w uzyskaniu zatrudnienia - dodaje Urszula Mejer.

W ubiegłym roku kilkanaście najbardziej potrzebujących rodzin skorzystało z zapomóg socjalnych i dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych. Stowarzyszenie zwracało też swoim podopiecznym koszty dojazdów na rehabilitację. Na bieżąco pomaga w zdobyciu sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i stara się jak najlepiej gospodarować tym, który jest w dyspozycji chorych, organizuje wymianę sprzętu pomiędzy dziećmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!