Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas wakacji młodzież częściej sięga po narkotyki

Ilona Stec, [email protected]
Podczas wakacji co czwarty młody człowiek sięga po narkotyki.
Podczas wakacji co czwarty młody człowiek sięga po narkotyki. Sebastian Wołosz
Wakacyjna pora sprzyja narkotykowym eksperymentom, zwłaszcza wśród młodzieży, dlatego specjaliści radzą rodzicom, by wzmogli czujność.

Substancje wspomagające układ nerwowy znane są na świecie od tysiącleci. - Jeden z pierwszych tekstów egipskich rozszyfrowanych przez naukowców traktował o tym, jak sporządzić opium. Na rynku medycznym od wielu lat stosuje się różne substancje narkotyczne, ale w celach leczniczych. Morfina na przykład stosowana jest w medycynie jako podstawowy środek przeciwbólowy w chorobie nowotworowej. Ta sama morfina jednak używana przez narkomanów prowadzi do ciężkiego uzależnienia - zwraca uwagę Włodzimierz Wawrzynowski- psycholog kliniczny, psychoterapeuta.

Kiedyś na polskim rynku narkotykowym królowały opary butaprenu i "kompot" ze słomy makowej. Dziś klejowymi oparami odurzają się głównie małolaty, a popularny przed laty wśród narkomanów "kompot", czyli polska heroina wytwarzana ze słomy makowej i wstrzykiwana do żył, to już przeżytek. Osoby używające substancji odurzających lub zainteresowane ich używaniem mają dostęp do prawdziwych narkotyków i mnóstwa innych, łatwych w użyciu substancji odurzających. Sięgają po nie coraz młodsi ludzie, nawet kilkuletnie dzieci. 15-16 - latkowie z paroletnim stażem to niemal norma. Najmłodsi nadal wąchają klej, ale starsi palą marihuanę, skuna, haszysz, wciągają amfetaminę. Narkotyki można dostać w wielu miejscach - w barach, na dyskotekach, nawet w szkołach młodzież ma do nich dostęp.

Zaczyna się niewinnie
Specjaliści zwracają uwagę, ze narkotykowe uzależnienie zwykle zaczyna się niewinnie, od odrobiny kleju w foliowej torebce. Potem zaczyna się sięgać po narkotyki lekkie, a z czasem coraz silniejsze. A narkomani często niczym szczególnym się nie wyróżniają, znakomicie się maskują.

Dlaczego biorą? Różne są powody, dla których ludzie, zwłaszcza młodzi, sięgają po środki odurzające. Sprzyjają temu konflikty i nieporozumienia rodzinne, trudna sytuacja materialna rodziny związana na przykład z bezrobociem, także błędy wychowawcze. Przyczyną ucieczki w narkotykowe uzależnienie bywają też problemy szkolne - trudności w nauce, odrzucenie przez rówieśników, kłopoty wychowawcze w szkole. Na to nakłada się często brak należytej opieki, przebywanie w nieodpowiednim towarzystwie, kontakty z rówieśnikami, którzy mają zły wpływ na młodego człowieka.

Jakie są przyczyny
Wśród społecznych przyczyn narkomanii wymienia się wciąż zbyt małą wiedzę na jej temat, brak możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań. Przyjmowanie środków odurzających bywa formą protestu przeciwko rzeczywistości.
Przyczyny tego zjawiska tkwią również w osobowości osób sięgających po narkotyki - w ten sposób próbują one zaspokajać swoje potrzeby poznawcze, uciec przed problemami, zapomnieć o życiowych porażkach.

Nierzadko narkotyków zażywa się po to, by poprawić swoją sprawność intelektualną, kondycję, wydajność. Zwykle osoby próbujące narkotyków nie widzą w tym nic złego, same przekonują się, że wszystko jest dla ludzi, że to tylko ten jeden raz, chcą zobaczyć jak to jest, pochwalić się potem przed kolegami.

Zawsze znajdzie się diler
I zawsze znajdzie się jakiś usłużny diler, który pierwsze działki, na próbę, da za darmo, a i kolejnych nie odmówi, gdy przyprowadzi mu się nowych nabywców. Bo o to właśnie chodzi, by uzależnić jak największą liczbę osób. I jest to tym łatwiejsze, że różnych substancji odurzających jest pod dostatkiem, praktycznie każdy narkotyk obecnie dostępny jest w Polsce.

Według statystyk, co czwarty młody człowiek po raz pierwszy sięga po narkotyki w wakacje. Można dostać je w wielu miejscach, między innymi w barach, na dyskotekach. Nierzadko rodzice dopiero wtedy, gdy te objawy się pojawią, zaczynają podejrzewać, że z ich dzieckiem jest coś nie w porządku, wtedy dowiadują się, że ma ono problem z narkotykami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!