MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukces 12-letniego Zbigniewa Lewickiego z Tarnobrzega w konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża”

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Zbyszek Lewicki, uczeń piątej klasy tarnobrzeskiej "Dziesiątki"
Zbyszek Lewicki, uczeń piątej klasy tarnobrzeskiej "Dziesiątki" archiwum prywatne
Zbigniew Lewicki, uczeń klasy piątej Szkoły Podstawowej numer 10 imienia Janusza Korczaka w Tarnobrzegu, będzie reprezentował Tarnobrzeg na Gali Finałowej XXIX edycji konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego. Za naszą i waszą wolność”.

Zbyszek Lewicki z tarnobrzeskiej "Dziesiątki" w ścisłym finale konkursu

Konkurs, organizowany co roku przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta” i Muzeum Wojska Polskiego jest wieloetapowy: do kolejnych zmagań przechodzą uczniowie z najwyższymi wynikami etapu szkolnego, potem wojewódzkiego i ponadwojewódzkiego.

Swoją przygodę z konkursem w tym roku rozpoczęło 1254 uczniów z całego kraju, głównie z klas siódmych i ósmych, a do ścisłego finału zaproszonych zostało 70 osób z najlepszymi wynikami (po cztery z każdego województwa). W tej grupie znalazł się reprezentant tarnobrzeskiej „Dziesiątki”, piątoklasista Zbigniew Lewicki.

„Losy żołnierza i dzieje oręża” to wymagający konkurs. Zagadnienia, jakie należy opanować, poza wiedzą z zakresu wydarzeń czy biografii postaci historycznych, to między innymi broń, barwy wojskowe, odznaczenia, malarstwo historyczne, pieśni patriotyczne, architektura obronna, topografia wojskowa, elementy sfragistyki, heraldyki i falerystyki.

Przygotowanie do konkursu oznacza przebrnięcie przez wiele zagadnień wykraczających ponad postawę programową klas starszych szkoły podstawowej i  pochodzących z wielu pozycji książkowych (syntez dziejowych, monografii, biografii,  periodyków, leksykonów, atlasów, albumów, tekstów źródłowych).

Zbigniew Lewicki interesuje się historią od najmłodszych lat swojego życia, a pierwsze szlify zdobywał towarzysząc w nauce starszemu bratu Erykowi Lewickiemu (był on najmłodszym w historii „Hetmana” laureatem olimpiady historycznej, a tytuł ten zdobył w pierwszej klasie gimnazjum).

Pasję historyczną jeszcze w latach przedszkolnych pomagał mu zgłębiać Roman Chyła, pasjonat historii i nauczyciel historii z Sandomierza, następnie nauczycielka historii Mariola Świąder, a od kilku lat wspiera go fachową wiedzą i mnóstwem książek Grzegorz Kobylski – nauczyciel historii w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Nauczycielką historii w SP nr 10 jest natomiast Katarzyna Kępińska – Polakowska.

Zamiłowanie do historii bez dwóch zdań Zbyszek przejął „w genach” od swojego dziadka, także Zbigniewa Lewickiego. Poza historią i zamiłowaniem do czytania książek, piątoklasista uwielbia modelarstwo i historyczne gry strategiczne, lubi piłkę nożną i pływanie.

Zbigniew już dziś ma tytuł laureata konkursu, co daje mu większe szanse na wybór wymarzonego liceum w przyszłości. Zanim to jednak nastąpi już w czerwcu zmierzy się z kilkudziesięcioma najlepszymi uczniami z całego kraju. Będzie przy tym jednym z najmłodszych uczestników konkursu, który po etapie ponad wojewódzkim uzyskał 93 procent. Ponieważ konkurs co roku obejmuje inny okres historyczny, Zbyszek już dziś zapewnia, że i w kolejnym roku będzie walczył.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie