Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podłoże bez wilgoci

ARTUR KOSTECKI [email protected]
Gruntować należy metodą malarską. W przypadku podłogi dobrze sprawdza się wałek na długim kiju.
Gruntować należy metodą malarską. W przypadku podłogi dobrze sprawdza się wałek na długim kiju.
Nasz poradni - Podziemny front robót podłogowych

- Zamierzam urządzić sobie w piwnicy podręczny warsztat majsterkowicza. W pomieszczeniu, które na to wybrałem, jest cementowa podłoga, którą chcę jakoś wykończyć. Problem w tym, że niewielki kawałek podłogi, mniej więcej na środku pomieszczenia, na którym przez parę lat leżało linoleum, jest wilgotny, reszta natomiast sucha, ale pyląca. Co mam zrobić? - pyta nasz Czytelnik.

Najpierw trzeba uporać się z wilgocią. Zacząć trzeba od osuszenia podłogi. W grę wchodzić więc będzie zapewne zastosowanie jakiegoś urządzenia grzewczego. Jeśli zaś o uszczelnienie chodzi, w przedstawionym przypadku powinno wystarczyć powierzchniowe. Najprostsze więc będzie pokrycie zawilgoconego fragmentu podłogi zaprawą przeznaczoną do izolowania porowatych podłoży mineralnych.

Solidne przygotowanie
Podłoże pod jakąkolwiek posadzkę musi być równe, stabilne i odpowiednio mocne, a zatem nie może pylić. Należy je zatem wzmocnić odpowiednim środkiem, który stanowić będzie również grunt pod dalsze prace, np. Atlas Uni-Grunt, regulujący proces chłonności podłoża. Środek ten przeznaczony jest do gruntowania i wzmacniania podłoży nasiąkliwych, nadmiernie chłonnych i osłabionych. Stosuje się go na różnego rodzaju powierzchniach mineralnych, w tym na cemencie, będzie więc odpowiedni w opisywanym tu przypadku. Tę szybko (około 2 godzin) schnącą emulsję, dostępną w postaci gotowej do użycia, należy nanieść na suche i oczyszczone podłoże przy pomocy pędzla lub walka malarskiego, jako pojedynczą, cienką i równomierną warstwę. Po wyschnięciu grunt ten jest bezbarwny oraz niepalny. Bezpiecznie można go stosować nawet w pomieszczeniach bez okien. Jest odporny na temperatury od -20 do +80 stopni Celsjusza.

Chronić i dekorować
W warsztacie zawsze użyteczna jest podłoga kryta powłoką odporną na czynniki mechaniczne. Jeśli powłoką tą ma być farba, zastosować można odporną także na działanie wody i substancji chemicznych farbę Izohan epoxy P-405. Ta dwuskładnikowa farba, oparta na żywicy epoksydowej, pełni funkcję ochronno-dekoracyjną. Podłoże pod nią nie może być mokre, jego wilgotność nie powinna przekroczyć 7%.

Przygotowanie i nakładanie farby Izohan epoxy P-405 nie nastręcza trudności. Przede wszystkim należy połączyć oba składniki: mówiąc skrótowo, wlać A do B i wymieszać wolnoobrotową wiertarką, aż mieszanina uzyska jednolity kolor. Na podłoże nanosi się ją miękkim pędzlem lub wałkiem. Zwykle wystarcza jedna warstwa, w razie konieczności można położyć dwie. Farba schnie dobę. Po tym czasie można już na nią wchodzić. Pełnię swoich właściwości natomiast osiągnie po tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!