Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podręczniki dla ubogich rodzin. Pomoc tylko dla nielicznych

Inga Domurat [email protected]
Wiele osób nie kwalifikuje się do rządowej pomocy dofinansowania podręczników. Dlatego nic dziwnego, że w koszalińskim antykwariacie, w którym książki można kupić nawet za pół ceny, ruch w ostatnich dniach jest duży.
Wiele osób nie kwalifikuje się do rządowej pomocy dofinansowania podręczników. Dlatego nic dziwnego, że w koszalińskim antykwariacie, w którym książki można kupić nawet za pół ceny, ruch w ostatnich dniach jest duży. Fot. Radosław Brzostek
Rządowy program "Wyprawka szkolna" zakłada dofinansowanie kupna podręczników szkolnych przez ubogie rodziny. Niestety, od lat pomoc ta dociera tylko do niewielu osób.

Aby móc na taką pomoc liczyć dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekroczyć 351 zł (netto). To oznacza, że nawet jeżeli oboje rodzice pracują za najniższe wynagrodzenie i mają dwoje dzieci, to już o dofinansowaniu wyprawki szkolnej mogą zapomnieć. Na państwową pomoc się nie kwalifikują.

Do dochodu wlicza się też alimenty i zasiłki otrzymywane z opieki społecznej, co też skutecznie ogranicza liczbę osób mogących ubiegać się o dofinansowanie. Wie o tym doskonale pani Monika z Koszalina, mama 8-letniego Krzysia, który od września będzie uczniem drugiej klasy i 4-letniej Hani.

- Pracuję jako sprzedawca i co miesiąc przynoszę do domu najniższą pensję krajową. Na rękę to jest jakieś 900 złotych. Do tego na dwoje dzieci otrzymuję 500 złotych alimentów. A to oznacza, że o rządowej pomocy mogę zapomnieć. Pomimo że sama muszę opłacić mieszkanie i przedszkole dla córeczki i na życie zostają mi grosze. Jednak pieniądze na szkolną wyprawkę mi się nie należą.

Przekonałam się o tym już w ubiegłym roku, kiedy liczyłam jeszcze na zwrot części pieniędzy, które wydałam na wyposażenie synka do pierwszej klasy podstawówki. Niestety, rozmawiam z koleżankami i wiem, że ludzi w podobnej sytuacji jest mnóstwo - mówi ze smutkiem pani Monika.

Wciąż jednak są rodziny, które spełniają wymagania i pomoc finansową mogą otrzymać. O pieniądze mogą ubiegać się rodzice dzieci, które w roku szkolnym 2010/2011 rozpoczną naukę w klasach I-III szkoły podstawowej, w klasach I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, w klasie II gimnazjum, w klasie II ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, w klasie II ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych lub w klasie V ogólnokształcącej szkoły baletowej. Pomoc udzielana jest też uczniom słabo widzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest jedna z wyżej wymienionych, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

By pomoc finansową otrzymać rodzice muszą złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Sam wniosek można uzyskać w szkołach. Musi być do niego dołączone zaświadczenie o wysokości dochodów lub zaświadczenie o korzystaniu z zasiłku stałego czy okresowego, bądź też kopia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Teraz jest najlepszy czas, by dokonać tych formalności. Nie jest on jednakowy w całej Polsce. Decydują o nim gminne władze w porozumieniu ze szkołami. I tak w Szczecinie mija on 6 września, w Koszalinie 15 września, a świdwińska "jedynka" przyjmuje wnioski do 30 sierpnia. Choć w tym ostatnim przypadku termin może zostać jeszcze przedłużony. Dlatego warto już teraz sprawdzić w szkołach, kiedy mija termin składania wniosków. Fakty są jednak takie, że lepiej się pospieszyć i nie czekać na ostatnią chwilę. Uwaga: kupując podręczniki, licząc potem na zwrot części poniesionych kosztów, trzeba wziąć imienną fakturę VAT na ucznia lub rodzica albo rachunek, paragon.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!