Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie: 2015 rok w powiecie sławieńskim

Rafał Nagórski
Prezydent Andrzej Duda w 2015 roku odwiedził Sławno i Darłowo.
Prezydent Andrzej Duda w 2015 roku odwiedził Sławno i Darłowo. Radek Koleśnik
Jak minął 2015 rok, czyli nasz przegląd najważniejszych wydarzeń w powiecie sławieńskim.

Styczeń

Jeszcze w 1995 roku w Sławnie mieszkało 14.348 osób. Od tego momentu liczba ta systematycznie spada i łącznie obniżyła się w tym czasie już o blisko dwa tysiące. W rok 2014 Sławno wchodziło z liczbą zameldowanych na poziomie 12.456 osób. Podobna tendencja jest w Darłowie, które również się „kurczy”. Na koniec 2011 roku mieszkało tu ponad 14 tysięcy osób. W 2013 roku mieszkało tu 13.807, a na koniec 2014 roku już tylko 13.621 stałych mieszkańców.

Około 100 armatorów wędkarstwa morskiego zablokowało przejazd krajową „szóstką” w Warszkowie. Powód? Parlamentarzyści przegłosowali niekorzystną dla nich ustawę. Miejsce protestu nie było przypadkowe. - Sławno jest położone w połowie drogi między Szczecinem a Trójmiastem. Zjechali tu uczestnicy protestu z całego pasa nadmorskiego, w tym z Darłowa, Kołobrzegu, Ustki i Łeby. Przejazd był blokowany przez armatorów między godziną 13 a 16. Protestujący przechodzili przez 10 minut po pasach, bez przerwy, w jedną stronę i z powrotem, a następnie przez 10 minut przepuszczali auta.

Luty

Jadwiga Grochowalska ze Sławna wyruszyła w kolejny marsz nordic walking przez Polskę. Chciała w ten sposób zwrócić uwagę na problemy osób chorych na padaczkę. Wystartowała z Malborka, szła m.in. przez Sławno i Koszalin, meta była w Pyrzycach. Łącznie pokonała 530 kilometrów.

Najwyższa frekwencja i najwyższy dochód z balu charytatywnego na rzecz hospicjum w Darłowie. Podczas zabawy w hotelu Lidia w Darłowie zebrano dokładnie 86.900 złotych! Pieniądze przeznaczono na zakup chłodni na odpady medyczne oraz sprzętu do konserwacji i sprzątania.

Marzec

Sąd Okręgowy w Koszalinie nie miał wątpliwości. Były wójt gminy Darłowo Franciszek Kupracz musi przeprosić Agnieszkę Czupajło i Justynę Hubę oraz wypłacić im po 15 tys. zł zadośćuczynienia - tak brzmiał wyrok w sprawie o naruszenie dóbr osobistych, którą byłemu wójtowi założyły dwie spośród matek głodujących w 2013 roku w obronie szkoły w Dąbkach. Chodziło o obraźliwe wpisy pod adresem protestujących zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Gminy Darłowo. Były wójt o d wyroku się odwołał. Sprawa jest w toku.

Ruszyła budowa Mariny Royale w Darłowie. To prywatna inwestycja o wartości ok. 200 milionów złotych i strategicznym znaczeniu dla miasta. Budowa trzech budynków, w których będzie znajdować się łącznie 300 apartamentów ma potrwać łącznie do ośmiu lat. Razem z nimi powstaną: nowoczesne nabrzeże, przy którym będą mogły cumować jachty, promenada z restauracjami, lokalami usługowymi, spa, basen i siłownia.

W Sławieńskim Domu Kultury zorganizowano pierwszy profesjonalny pokaz mody. - Mam wielką nadzieję, na to, że pokaz uda się powtórzyć, a nawet zrobić z tego cykliczną imprezę - mówiła organizatorka Katarzyna Stefanów, stylistka z Berlina. Takiej imprezy w tym mieście jeszcze nie było. - Pokaz w Sławnie zorganizowałam, bo to moje rodzinne miasto. Jestem bardzo zadowolona z tego, co udało się nam zrobić. Współpraca z całą ekipą domu kultury układała się świetnie - mówiła Katarzyna Stefanów.

Kwiecień

Mieszkańcy Janiewic w gm. Sławno spotkali się z rolnikiem, który chce budować między Brześciem a Janiewicami nowe chlewnie. Było gorąco. Sprawa budziła olbrzymie emocje już od wielu miesięcy, ale dopiero w kwietniu 2015 doszło do spotkania, w którym udział wziął inwestor. Konflikt trwa do dziś. W jego rozwiązanie próbuje się włączyć gmina.

Wójt gminy Postomino Janusz Bojkowski po ponad 8 latach współpracy odwołał swojego zastępcę Adama Drapałę. Oficjalnie o powodach takiej a nie innej decyzji wójt nigdy się nie wypowiadał. Przez kilka miesięcy sam kierował gminą, a wreszcie powołał na to stanowisko dotychczasową dyrektor Zespołu Szkół Społecznych w Korlinie Aleksandrę Kurek.

Maj

Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego w Darłowie - które objęły też działki należące do burmistrza i starosty, wywołały ostrą reakcję pochodzącego stąd posła Andrzeja Lewandowskiego - Mieszkańcy powinni wiedzieć o tym, że zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w Darłowie objęły też działkę burmistrza -mówił pochodzący z Darłowa poseł Andrzej Lewandowski. - Pan poseł niepotrzebnie szuka sensacji. Moja działka to tylko fragment obszaru w pobliżu drogi wyjazdowej w kierunku wsi Krupy, który potrzebował zmiany planu - odpierał z kolei Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

Zwolennicy likwidacji straży gminnej i przeniesienia w inne miejsce posterunku policji w Malechowie zebrali 66 1 podpisów pod wnioskiem o referendum. Gminna komisja negatywnie oceniła wniosek. Jednym z głównych uchybień były różne nagłówki na listach, pod którymi podpisywali się mieszkańcy. Do referendum nie doszło.

Czerwiec

Sławieńskie liceum obchodziło jubileusz 70-lecia. Niewiele jest w Sławnie instytucji, które przetrwały tak długo. Wśród uczestników tegorocznego zjazdu można było spotkać gości z całej Polski i z zagranicy. Były łzy wzruszenia, uśmiechy dawnych przyjaciół i długie rozmowy o odległych czasach.

Na skraju Rynku Miejskiego i ul. Powstańców Warszawskich w Darłowie uroczyście odsłonięto rzeźbę uliczną przedstawiającą postać pierwszego powojennego burmistrza polskiego Darłowa - Stanisława Dulewicza.

Muzeum w Jarosławcu pozyskało drugą co do wielkości bryłę bursztynu w naszym kraju. Przechowywana jest w specjalnej gablocie z hartowanego, antywłamaniowego szkła To bryła bursztynu bałtyckiego ważąca dokładnie2906gramów, co czyniją drugą największą w Polsce. Pierwsza znajduje się w depozycie w muzeum w Gdańsku, jest cięższa tylko o ok. 350 gramów.

Lipiec/ sierpień

Głośno robi się o kłopotach finansowych Szpitala Powiatowego w Sławnie, którego zadłużenie sięga blisko 14 milionów złotych. Dochodzi do pierwszych spotkań dyrektora Arkadiusza Michalaka z załogą. Emocji nie brakowało podczas kolejnych spotkań na linii dyrektor-radni, dyrektor-pracownicy. Równie gorąco było podczas wtorkowej rady społecznej szpitala, gdy znów publicznie skrytykowano program naprawczy szpitala, a wniosek o odwołanie dyrektora złożył przedstawiciel wojewody w radzie - Piotr Makuch. Do głosowania rady nad tym wnioskiem jednak nie doszło, bo w ogłoszonej przerwie dyrektor Michalak poinformował starostę o swojej rezygnacji. - To nie był impuls. Musiałem podjąć męską decyzję i zastanawiałem się nad nią od dłuższego czasu - mówił nam później Arkadiusz Michalak. - Nie chciałem być „kopany” publicznie nie tylko za kłopoty naszego szpitala, ale za problemy całej służby zdrowia - tłumaczył nam powody swojej decyzji.

Władze gminy Darłowo wysłały list do ministra infrastruktury i rozwoju. Apelują o pieniądze na ratowanie brzegu morskiego na coraz węższej mierzei jez. Bukowo oraz na plażę we wsi Wicie -Sprawa jest bardzo poważna, bo chodzi o wielokilometrowy odcinek wybrzeża -mówi Radosław Głażewski, wójt gminyDarłowo.Ciągnąca się na długości blisko 10 kilometrów mierzeja oddzielająca jezioro Bukowo od Bałtyku to jeden z najpiękniejszych zakątków nad Bałtykiem. Obszar między Dąbkami a Dąbkowicami jest bardzo cenny przyrodniczo, a jednocześnie to jedno z nielicznych miejsc, które nie jest zatłoczone nawet w szczycie wakacyjnego sezonu. - Niestety mierzeja jeziora jest bardzo wąska. Jej średnia szerokość wynosi około 100 metrów i w okresie sztormowym stale się zmniejsza.

Wrzesień

Dziesiątki karetek na drogach naszego powiatu. Tym razem na szczęście to nie była prawdziwa akcja, ale pokaz pojazdów i zmagania ratowników. Sławno, Darłowo i Malechowo gościło uczestników V Mistrzostw Ratowników Medycznych o Puchar Prezesa Falck Medycyna.

W Sławieńskim Domu Kultury zainstalowano nowy projektor cyfrowy, który umożliwia wyświetlanie w kinie najnowszych produkcji. W październiku nastąpiło uroczyste otwarcie, a które przyjechała znana wszystkim aktorka Katarzyna Figura.

50 lat świętowała Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie. Z tej okazji zorganizowano uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów na głównym placu miasta. Nie mogło zabraknąć też zjazdu absolwentów. Przed wejściem do szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę, szkolnej bibliotece nadano imię „Czytuś”.

Październik

Pierwsze wybory do rad osiedli w Darłowie. Mieszkańcy wybrali po 15 przedstawicieli na każdym z pięciu darłowskich osiedli. Od 2016 roku rady będą dzieliły pieniądze na drobne projekty zapisywane im w budżecie miasta.

W październiku otwarto darłowską obwodnicę, która połączyła wjazd od strony Karwic z rondem przy ulicy Lotników Morskich i znacznie skróciła dojazd do portu. Była to największa drogowa inwestycja w dziejach Darłowa, której wartość przekroczyła 20 milionów złotych. Dodatkowo miasto rozszerzyło ten projekt o nową drogę dojazdową bezpośrednio do nabrzeża portowego i placu manewrowego.

Z zamówionego przez Darłowo studium wynika, że golf ma rację bytu w tym mieście. Budowa pola golfowego na 20 hektarach w pobliżu ulicy Sportowej ma być jedną z najważniejszych inwestycji najbliższych lat. Miasto będzie starało się o wsparcie na ten cel z unijnych funduszy.

Listopad

Fatalne wieści dotarły do gminy Malechowo. Minister zdrowia zatwierdził dokument wojewody, w którym zapisano likwidację od1 lipca przyszłego roku karetki stacjonującej w Lejkowie. Protestują mieszkańcy, władze gminy i powiatu. Po wyborach do parlamentu pomoc obiecuje poseł PiS Czesław Hoc.

Gmina Darłowo wreszcie kupiła działkę z leczniczą borowiną. Wydobycie ruszy po nowym roku. Było to konieczne dla utrzymania w Dąbkach statusu uzdrowiska. Palcem groziło ministerstwo

Za blisko 4-hektarową działkę znajdującą się w Porzeczu gmina Darłowo zapłaciła 537 tysięcy złotych. Wydobycie odkrytej tu borowiny ma rozpocząć się po nowym roku, a zajmie się tym Gminny Zakład Użyteczności Publicznej, który z zakładu budżetowego będzie wkrótce przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Grudzień

- Jestem zaskoczona sytuacją kadrową - Danuta Wojciechowska, nowa szefowa Szpitala Powiatowego w Sławnie już na samym starcie nie kryła zdziwienia tym, co zastała po objęciu stanowiska. - Dotychczasowy zastępca dyrektora do spraw medycznych złożył rezygnację. Nie wiem, jakie były powody tej decyzji, ale taka placówka nie może istnieć bez tej funkcji. Odchodzi na emeryturę oddziałowa oddziału chirurgicznego. W dziale statystyki pani nabyła praw emerytalnych. Są pracownicy, którzy są tuż przed odejściem na emeryturę. Poukładanie tych spraw jest bardzo ważne, bo szpital to nie jest automat, który da się zaprogramować, jak w fabryce - powiedziała nam nowa pani dyrektor, która 1 grudnia oficjalnie objęła stanowisko szefowej sławieńskiego szpitala.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy

Politycznym wydarzeniem kończącego się roku w powiecie sławieńskim była z pewnością wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy. Co ciekawe, różnie oceniali ją burmistrzowie Sławna i Darłowa.

- Rybacy masowo bankrutują, załogi kutrów masowo rezygnują i wyjeżdżają za granicę - usłyszał w Darłowie prezydent Andrzej Duda, któremu petycję wręczyli Grzegorz Hałubek ze Związku Rybaków Polskich i Daniel Manuszewski, rybak z Jarosławca.

Rybacy, zarówno podczas oficjalnych wystąpień, jak i później w indywidualnych rozmowach z prezydentem mówili o katastrofalnym stanie zasobów ryb w Bałtyku, niewłaściwym podziale unijnych funduszy i problemach z połowami w okolicach poligonów morskich.

Prezydent, który chwilę przed spotkaniem w darłowskim porcie, zwiedzał kuter Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, podziękował za przekazanie petycji i stwierdził, że pilnego remontu wymaga nie tylko kuter, ale także nasz kraj, między innymi w kwestii polityki związanej z rybołówstwem.

- Jeżeli słyszę, że z jednej strony rybacy są ograniczani w możliwościach połowowych, a z drugiej strony następuje grabież Bałtyku poprzez odłowy paszowe, które niszczą narybek dorsza, to ja pytam, gdzie tutaj jest jakakolwiek racjonalna gospodarka? Skąd mają być w Bałtyku ryby? - mówił Andrzej Duda i dodał, że o postulatach ludzi morza będzie rozmawiał wkrótce z właściwymi ministrami.

Po nieco ponadgodzinnym pobycie w Darłowie, podczas którego prezydent złożył też kwiaty przed tablicą upamiętniającą pochodzącego stąd Przemysława Gosiewskiego, Andrzej Duda odwiedził też Sławno.

Druga część wizyty prezydenta RP miała zdecydowanie bardziej kurtuazyjny charakter.

W Sławnie doszło najpierw do zamkniętego dla mediów spotkania w sławieńskim ratuszu, a później prezydent spotkał się z mieszkańcami na głównym placu Sławna. Tutaj przemawiał dokładnie przez 14 minut, potwierdził przyjęcie zaproszenia na przypadające w 2016 roku uroczystości 700-lecia miasta i mówił o potrzebie utworzenia województwa środkowopomorskiego, co wywołało emocje wśród mieszkańców.

- Uważam, że jest kwestią bardzo poważnego rozważenia utworzenie województwa środkowopomorskiego - mówił Andrzej Duda.

Co ciekawe bardzo różnie wizytę ocenili burmistrzowie Darłowa i Sławna, którzy przecież są z tej samej partii - Platformy Obywatelskiej.

- Niestety w Darłowie nie było to spotkanie z mieszkańcami, tylko element kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości - oceniał Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

- To, że ja należę do Platformy Obywatelskiej, nie było żadną przeszkodą, bo - jeszcze raz powtórzę - nie było w tym żadnej wielkiej polityki. W ogóle nie rozpatruję tej wizyty w kategoriach politycznych - oceniał z kolei Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!