Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na Boże Narodzenie w regionie koszalińskim. Nie spodziewajmy się śniegu na święta

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Jaka będzie pogoda na święta Bożego Narodzenia?
Jaka będzie pogoda na święta Bożego Narodzenia? archiwum
Jaka będzie pogoda na święta Bożego Narodzenia w regionie koszalińskim? Zapytaliśmy o to Krzysztofa Ścibora z biura prognoz pogody Calvus.

21 grudnia, około godz. 11.00 rozpoczęła się zima astronomiczna. Potrwa do momentu równonocy wiosennej, 20 marca. W momencie, gdy słońce znalazło się prostopadle do Zwrotnika Koziorożca (zwrotnik południowy), mamy w naszej strefie klimatycznej najkrótszy dzień w roku, trwający 7 godzin, 16 minut i 45 sekund. Od teraz dni będą coraz dłuższe (we wtorek o 4 sekundy).

Co oznacza początek zimy dla naszego regionu w najbliższych dniach? Cóż, białych świąt nie należy się spodziewać.

- W nocy z piątku na sobotę (25-26 grudnia) spotkają się dwie masy powietrza, wilgotna i zimna - mówi nam Krzysztof Ścibor z biura prognoz pogody Calvus. - Jest szansa, że wygra tu chłodniejsze powietrze. Wcześniej, w wigilie spodziewać się należy temperatury wynoszącej około 4-5 stopni Celsjusza, bez szans na śnieg. A jeśli już będą jakieś opady, to deszczu. 25 grudnia zrobi się chłodniej, rano należy spodziewać się przymrozków. Na Kaszubach może spaść niewielki śnieg. W sobotę 26 grudnia są niewielkie szanse na to, że gdzieniegdzie przyprószy, przy czym zasada jest taka - im dalej od Bałtyku, tym szanse na to są większe. Temperatura w morzu ma aktualnie 5-6 stopni i m.in. to wpływa na klimat. Niedziela i poniedziałek to około 2-3 stopnie, bez opadów, ale z silniejszym wiatrem. Podsumowując, jeśli już możemy oczekiwać jakichkolwiek akcentów zimowych w święta, to głównie będą to przymrozki w drugi dzień świąt - podsumowuje Ścibor.

A jaką zimę ogólnie przewidują synoptycy? Cóż, nie odbiegającą zbytnio od tego, co widzieliśmy w ostatnich kilku latach, tzn. szarą, burą i nijaką. - Zima ma być łagodna, z okazjonalnymi akcentami zimowymi, czyli przymrozkami, przelotnymi opadami śniegu. Tego należy spodziewać się przede wszystkim na początku stycznia. Z prognoz klimatycznych wynika, że średnia temperatura wynosić będzie około 3-4 stopnie, to więcej niż średnia wieloletnia. Więc trudno tutaj mówić o prawdziwej zimie, naturalna cyrkulacja powietrza jest zachwiana. Nawet w miejscach słynących ze srogich przed laty zim, np. Moskwy, trudno dziś o prawdziwe zimowe warunki atmosferyczne. Oceany i morza są coraz cieplejsze, klimat się wyraźnie ociepla. W naszej umiarkowanej strefie klimatycznej jeszcze tych zmian aż tak bardzo nie odczuwamy, ale im bliżej równika, tym sytuacja jest coraz gorsza, z częstym występowaniem sytuacji skrajnych, od nieznośnych, rekordowych upałów przez tornada i inne żywioły, po napływy zimnych mas powietrza na terenach, gdzie zazwyczaj tak niskie temperatury nie są notowane - podsumował Krzysztof Ścibor.

W końcu w regionie koszalińskim zawitała zima. Czy na długo? Tego nie wiadomo, więc mieszkańcy Koszalina i okolic korzystali z okazji i wychodzili na spacery, by choć chwilę nacieszyć się śniegiem. Oto zdjęcia naszych Internautów.

Zima w Koszalinie i regionie. NOWE ZDJĘCIA INTERNAUTÓW

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera