Pogoda na lato 2019. Czyli prognoza na wakacje 2019. LIPIEC SIERPIEŃ
Sprawdzamy najnowsze przewidywania synoptyków, którzy przewidują jakie będą wakacje 2019. Czy tegoroczne lato będzie gorące i ciepłe? Sprawdź co mówią fachowcy na temat pogody na lato 2019.
W sobotę tysiące Polaków wyszło z domów w krótkich rękawkach. – Ale gorąco! Masakra! – relacjonowała rowerowy wypad Czytelniczka. W niedzielę już popadało, ale dość długo utrzymało się 23-24 st. C. A jakie będzie lato? Lepiej spędzić urlop nad morzem czy nad jeziorem? Którymi prognozami pogody się kierować się?
Wynajmujesz na sierpień kwaterę, wpłacasz zaliczkę, przyjeżdżasz nad morze, a tu jak w październiku: zimno, pada i wieje. Albo nie pada, ale noga by ci odpadła, gdybyś ją włożył do lodowatej wody – a tak fajnie na zdjęciach internetowej strony pensjonatu wszyscy się kąpali, chwyceni przez słońce na brąz. Jak tego uniknąć?
Zobacz także:>>>>> Prognoza pogody. Czekają nas upały (wideo)
POGODA LATO: Jaka będzie woda: morze a jezioro
Z jeziorami sprawa jest prosta: grzeją się w ciągu dnia i w ciągu lata. W efekcie woda jest najcieplejsza po południu (jeśli było słońce) i pod koniec lata: wrześniowe jezioro jest cieplejsze od powietrza.
Morze jest bardziej skomplikowane. Weźmy wodę z września 2018: Kołobrzeg – 13,2 st., Ustka i Darłowo 13,4. To nie są temperatury, do których się wchodzi. Żeby lato było udane, morze musi się nagrzewać od kwietnia, a w 2018 nagrzewało się dopiero od połowy czerwca. A w 2019? Był kwiecień-plecień, maj też nas dotąd nie rozpieszczał.
Poza tym wystarczy sztorm i woda robi się o 2-3 stopnie zimniejsza. Są też inne zjawiska jak odpływ ciepłej wody powierzchniowej przy dość silnym wschodnim wietrze, zgodnie z siłą odśrodkową Coriolisa; wypływa wtedy woda głębinowa i temperatura nagle spada z 19 do 10 stopni.
Piękna tęcza nad Koszalinem [zdjęcia Internautów]
Prognoza pogody na lato 2019
Prawie lato przyniesie nam już koniec maja. Czerwiec będzie zmienny, a sierpień lepszy od lipca.
- Czerwiec: dość ciepły, jednak też z deszczem i burzami. 20-25 stopni.
- Lipiec: w pierwszej połowie 25 stopni, a dla wytchnienia przelotne opady i burze. Druga połowa lipca wręcz upalna, burz i opadów jak na lekarstwo.
- Sierpień: ma być ciepły i suchy, nawet 30 st. C w cieniu; najlepszy miesiąc wakacyjny, różnicę z innymi odczujemy zwłaszcza nad morzem
Pogoda na wakacje 2019: Jakiej prognozy słuchać
Dokładna prognoza w Europie sięga 7 dni, w USA 14; potem robi się chaos w komputerach, które nie radzą sobie z natłokiem danych. Amerykańskie i tak są bardziej wydajne niż w NASA, to przez meteorologię przepływa największa liczba informacji.
Tymczasem niektóre prognozy przypominają menu do wyboru: wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty; zachmurzenie z dużymi przejaśnieniami, ale możliwe opady i burze.
Otóż im prognoza bardziej rozległa obszarowo, tym bardziej ogólna, więc słabsza, a nawet sprzeczna w sobie. Wybieraj prognozy lokalne. Np. nad morzem – na gp24.pl, gk24.pl i gs24.pl. Ustala je lokalny synoptyk. Dlaczego jest taki dokładny?
Lokalny meteorolog nie ma w ogródku urządzeń meteorologicznych. Ma natomiast internet. Na świecie jest potężna sieć stacji, z czego w Polsce 50, które robią tysiące pomiarów temperatury powietrza, punktu rosy (temperatura, przy której skrapla się para, np. mgła czy chmura), wilgotności, ciśnienia, kierunku i prędkości wiatru, rodzaju i niskości zachmurzenia. Co godzina stacje te wrzucają dane do systemu numerycznego, a lokalny synoptyk je ściąga, ale z uwzględnieniem małych wycinków.
Na Pomorzu robi to Krzysztof Ścibor, który kieruje służbą meteo 44 Bazy Lotnictwa Morskiego Marynarki Wojennej, a zarazem przygotowuje serwisy pogodowe dla środkowopomorskich mediów. Korzysta z systemu niemieckiego, który ma najlepszy model prognozowania w tej części Europy, bo bazuje m.in. na kamerach drogowych i częściej niż inni wypuszcza balony (są drogie, jeden – tysiąc euro).
Czy takiej prognozy lokalnej nie może opracować Warszawa? – Duże biura opracowują prognozy ogólne – mówi synoptyk. – Jeśli w Szczecinku popada, to już im się sprawdziło, że miało padać na Pomorzu. Tylko gdzie Szczecinek, a gdzie Mielno czy Kołobrzeg? Ja ślęczę nad lokalnymi wyrywkami.
Warunki dla pilotów ustala trochę inaczej: trzeba być blisko, na lotnisku, i komunikat co 30 minut. Natomiast przy prognozach długoterminowych korzysta z modelu amerykańskiego – tylko ten sięga do sześciu miesięcy.
- Z większości chmur nie ma deszczu: jest 9 rodzajów, a pada z 4.
- Białe, haczykowate to cirrusy. Są z kryształków lodu, bo na wysokości 5-6 km. Z nich nie popada, ale pokazują, że te niskie, z deszczem, za dwa dni będą.
- Ciemne oznaczają dużo skroplonej pary wodnej i że już z nich pada. Gdy wiatr je przywieje, zmokniemy.
- Barometr jest dość drogi w porównaniu z termometrem, ale gdy pokazuje spadek ciśnienia, można samemu wnioskować, że pogoda się popsuje.
- Aura jest powtarzalna, więc przysłowia ludowe mają swoją mądrość.
Zobacz także: Wakacje 2019 wcześniej. Premier Morawiecki ogłosił zmianę
KLIKNIJ>>> Widok z kamery internetowej na plażę w Sarbinowie
KLIKNIJ>>> Widok z kamery internetowej na przystań w Jamnie
KLIKNIJ>>> Widok z kamery na plażę i molo w Kołobrzegu
KLIKNIJ>>> Widok z kamery na plażę w Ustroniu Morskim
KLIKNIJ>>> Widok z kamery internetowej na plażę w Darłowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?