Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na wrzesień 2020. Jak będzie pogoda we wrześniu? Czy będą jeszcze upały? Długoterminowa prognoza pogody [16.10.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Jaka pogoda na wrzesień 2020. Jak będzie pogoda we wrześniu. Długoterminowa prognoza pogody
Jaka pogoda na wrzesień 2020. Jak będzie pogoda we wrześniu. Długoterminowa prognoza pogody archiwum
Prognoza pogody na wrzesień 2020. Czy będą jeszcze upały? Sprawdzamy najnowszą prognozę pogody na wrzesień. Długoterminowa prognoza pogody jest optymistyczna. Sprawdź szczegóły tego jaka będzie pogoda w najbliższych dniach i tygodniach. W tym materiale znajdziesz najnowsze informacje na temat pogody we wrześniu 2020.

Początek lata zbombardował nas burzami, ulewą i silnym wiatrem. Lipiec trochę uspokoił aurę, ale przełom z sierpniem znów przyniósł opady burzowe. Sierpień oblał Polskę słońcem, było ciepło. A jak będzie we wrześniu? Czym zaskoczy nas spotkanie lata z jesienią?

Według modeli prognostycznych wykorzystywanych w IMGW-PIB temperatura we wrześniu 2020 r. w Polsce będzie na ogół powyżej normy. Tylko miejscami – w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim – temperatura ma być w normie.

Sumy opadów – poniżej normy lub w normie. Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienie opadów poniżej normy prognozuje się dla północno-wschodniej części kraju.

Prognoza pogody na wrzesień 2020: Co to znaczy w normie, powyżej, poniżej?

IMGW-PIB, jak wszystkie renomowane ośrodki prognostyczne na świecie, średnią miesięczną temperaturę dla danego miesiąca prognozuje w odniesieniu do tzw. normy wieloletniej za okres 1981-2010. Wartości średniej miesięcznej temperatury z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza temperatury w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

  • Przewidywana temperatura powyżej normy oznacza, że można zakładać, iż prognozowany miesiąc będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1981-2010. Dotyczy to właśnie prognozy na wrzesień 2020 r.
  • Przewidywana temperatura poniżej normy znaczy, że taki miesiąc byłby chłodniejszy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1981-2010.
  • Przewidywana temperatura w normie – to znaczy, że taki miesiąc byłby podobny do średnich 10 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1981-2010.

Tak samo jest w przypadku prognozy opadów.

Uwaga!

Zanim przejdziemy do szczegółów na wrzesień: prognoza miesiąca z temperaturą powyżej normy nie oznacza, że przez cały miesiąc będą wyłącznie dni upalne. Prognozowana temperatura odnosi się bowiem do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatur notowanych zarówno za dnia, jak i w nocy.

Ta sama zasada dotyczy prognozy opadów.

Pogoda na wrzesień 2020 – temperatura

Prognozy modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce wskazują na wrzesień ze średnią temperaturą powietrza powyżej normy lub w górnej granicy „w normie”. Wskazania amerykańskiego modelu CFS przewidują natomiast wartości niższe, dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Poznania i Katowic mieszczące się w normie lub w dolnej granicy „w normie”, a dla Szczecina, Lublina i Rzeszowa w górnej granicy „w normie”. Temperaturę powyżej normy amerykański model przewiduje tylko w Suwałkach.

Statystyczny model IMGW-Bayes na wrzesień 2020 r. prognozuje na przeważającym obszarze kraju bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia średniej miesięcznej temperatury powietrza powyżej normy.

Temperatury w normie przewiduje się tylko miejscami w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim.

We wrześniu możliwe są jeszcze dni gorące, gdy temperatura przekroczy 25 stopni C w ciągu dnia. Będzie ich jednak dużo mniej niż w sierpniu. Co więcej, nad morzem możliwe są okresy z temperaturą poniżej 15 stopni.

IMGW-PIB posługuje się własnymi modelami (IMGW-Reg, IMGW-Bayes) oraz wynikami modeli amerykańskiej służby meteorologicznej NOAA (CFS1, CFS2, CFS3).

Pogoda na wrzesień 2020 – suma opadów

Prognozy modelu IMGW-Reg (model numeryczny) dla wybranych miast w Polsce wskazują dla Warszawy, Wrocławia, Katowic i Suwałk miesięczne sumy opadów w górnej granicy klasy „w normie” lub w klasie powyżej normy. Dla Krakowa, Poznania, Gdańska, Szczecina, Lublina i Rzeszowa prognozowane są natomiast opady mieszczące się w dolnej granicy lub na środku klasy „w normie”. Wskazania numerycznego modelu CFS, z wyjątkiem Katowic, są wyższe; suma opadów powyżej normy przewidywana jest w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i w Suwałkach.

Statystyczny model IMGW-Bayes na wrzesień 2020 r. prognozuje na terenie całej Polski miesięczne sumy opadów w normie lub poniżej normy. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów poniżej normy przewiduje się we wschodniej części kraju, głównie w województwach północno-wschodnich. Opady w normie prognozowane są natomiast w części zachodniej, w szczególności w województwach północno-zachodnich.

Pogoda na wrzesień 2020 – liczba dni z opadem

Według statystycznego modelu IMGW-Bayes liczba dni z opadem we wrześniu 2020 r. na przeważającym obszarze kraju ma być powyżej normy. Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia liczby dni z opadem poniżej normy przewiduje się zaś w pasie od województwa podkarpackiego, przez małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie, mazowieckie, po warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Aktywność burzowa we wrześniu ma być mniejsza niż w sierpniu.

CZY MOŻNA WIERZYĆ PROGNOZIE MIESIĘCZNEJ

Jak przyznaje sam Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, mimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach długoterminowych temperatury i opadów. Wynikają z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, a także z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych i równań matematycznych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera