Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda: Uwaga na upały i burze [zobacz widok z kamer]

www.twojapogoda.pl
Wtorek 31 maja - plaża w Darłówku.
Wtorek 31 maja - plaża w Darłówku. Radek Koleśnik
Od dzisiaj aż do początku przyszłego tygodnia spodziewamy się bardzo wysokich temperatur, osiągających i przekraczających 30 stopni. Jednocześnie miejscami będą występować gwałtowne burze.

Mokre niże znad południowej i zachodniej Europy oraz pogodny wyż znad Rosji wspólnymi siłami ściągają do środkowej i wschodniej części kontynentu bardzo gorące powietrze zwrotnikowe.

Temperatura w najbliższych dniach po raz pierwszy w tym roku będzie przekraczać w cieniu 30 stopni i nie będzie to wcale zjawisko lokalne.

Dzisiaj pogodne niebo będzie nam jeszcze zapewniać rosyjski wyż. Powietrze będzie więc w miarę suche, przez co gorąc będzie łatwiejszy do zniesienia.

Pogoda w Mielnie - kamera z widokiem na plażę [na żywo]
Pogoda w Darłówku - widok z kamery [na żywo]
Pogoda w Ustroniu Morskim - widok na plażę [na żywo]
Sprawdź pogodę w swoim mieście

Wyjątek stanowić będą krańce południowe i zachodnie Polski, gdzie po południu i wieczorem może zagrzmieć i popadać. To ostrzeżenie zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się w Karpaty lub Sudety.

Temperatura sięgnie lub przekroczy 30 stopni na zachodzie, w centrum i na środkowym wschodzie naszego kraju.

Jutro pogoda będzie bardzo zróżnicowana, ponieważ od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny. Nie tylko na zachodzie, lecz również na południu, północy i niewykluczone, że także punktowo w innych regionach przejdą burze i solidnie popada.

Temperatura na zachodzie spadnie poniżej 20 stopni. W pozostałych regionach będzie 28-30 stopni, a lokalnie w centrum i w środkowo-północnych regionach do 30-31 stopni. Do końca tygodnia temperatura bez większych zmian, czyli od 27 do 30 stopni.

Codziennie można spodziewać się burz i ulew, zwłaszcza popołudniami i wieczorami, chociaż niewykluczone są one również w godzinach nocnych. Najwięcej tych zjawisk wystąpi w centrum i na południu kraju.

Będzie bardzo wilgotno, parno i duszno, co może oznacza, że będziemy mieć problemy ze swobodnym oddychaniem, zwłaszcza w małych, niewietrzonych i nieklimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli tylko jest to możliwe, nie korzystajmy ze środków komunikacji publicznej, zwłaszcza w tłoku.

Służby medyczne przygotowują się na zwiększoną liczbę pacjentów, którzy w najbliższych dniach będą słabnąć na ulicach i w autobusach. Będą to głównie osoby starsze i dlatego zaleca się im pozostanie w domach w godzinach panowania najwyższych temperatur.

Ochrona przed upałem:
1. Spożywać jak największe ilości wody mineralnej, do 2-3 litrów na dobę.
2. Ograniczyć picie kawy i napojów alkoholowych do minimum, ponieważ one odwadniają nasz organizm.
3. Nosić przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej białym, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest nam chłodniej.
4. Nie nosić ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ one pochłaniają największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę skóry.
5. Zakładać czapkę lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
6. Unikać przebywania na pełnym słońcu między godziną 10:00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawać w domowym cieniu, ponieważ służby medyczne notują największą liczbę zasłabnięć, zwłaszcza na ulicach miast i w środkach komunikacji zbiorowej.

Ochrona przed burzami:
1. Należy pamiętać, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.
2. Pozostać w domu i wychodzić z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.
4. Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny natychmiast zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.
5. Należy uważać, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.
6. Nie należy też opuszczać samochodu, sprawdzić tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.
7. Amatorzy sportów wodnych powinni zejść na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.
8. Biwakujący nad brzegami jezior czy rzek powinni natychmiast przenieść obóz w bezpieczniejsze miejsce.
9. Zejść poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów.
10. Zagrożeniem dla życia i zdrowia jest też schronienie się przed burzą np. pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina oraz przebywanie pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!