Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogromca trucicieli znów na służbie. Dron sprawdza, co wylatuje z kominów

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Możesz nawet nie być świadomy, że właśnie trwa kontrola. Nad komin nadlatuje naszpikowany czujnikami dron. Informuje strażników miejskich, czy właściciel pieca nie zatruwa środowiska. Jeśli spala śmieci, po chwili na progu jego domu pojawią się mundurowi. I może być to dość kosztowna wizyta.

Straż Miejska w Koszalinie od początku sezonu grzewczego wykorzystuje mobilne laboratorium do analizy parametrów jakości powietrza. Kontrole prowadzone są z ziemi i z powietrza. - Urządzenie to stacja „Sowa”. Pozwala analizować powietrze pod kątem zanieczyszczeń zarówno podczas patrolowania miasta, kiedy jest zamontowana na dachu pojazdu służbowego, jak też podczas kontroli z wykorzystaniem drona – mówi Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie.

- Świadomość społeczna w zakresie ekologii i dbałości o środowisko jest coraz większa, dlatego dostajemy od mieszkańców wiele sygnałów ze wskazaniem miejsc, w których może dochodzić do palenia śmieci. Średnio co dziesiąta kontrola kończy się potwierdzeniem takiej informacji.

Kontrola przebiega szybko i sprawnie. Może się odbyć bez wiedzy właściciela nieruchomości. Nad komin nadlatuje dron, „Sowa” pobiera próbkę dymu i już po chwili znany jest jego skład. Obecność szkodliwych związków chemicznych może wskazać na rodzaj spalanych śmieci. Spalanie farby czy lakieru, nawet na drewnianej ramie okna, powoduje emisję lotnych związków organicznych. Plastik czy guma w piecu to chlorowodór w kominie. Odzież czy buty – cyjanowodór, a płyty wiórowe – formaldehyd. Taki koktajl dla naszych płuc serwują „kopciuchy”. - Argument jest często taki – spalanie śmieci to oszczędność, bo nie trzeba płacić za ich wywóz, a w domu jest ciepło. To mit! Więcej pieniędzy kosztować będzie naprawa pieca i leczenie, bo wymienione związki chemiczne to trucizna – podkreśla komendant Simiński. - Wartość energetyczna odpadów jest żadna. Spalają się w wysokiej temperaturze, zatem bardzo szybko. To skutkuje często uszkodzeniem pieca, osadzaniem w przewodach kominowych sadzy, rozszczelnieniem ich.

Konsekwencje zdrowotne są jeszcze poważniejsze. Tlenek azotu może uszkodzić płuca, chlorowodór - błony śluzowe. Cyjanowodór blokuje przenoszenie tlenu do tkanek. Alergie, astma, choroby nowotworowe – lista chorób, które są efektem oddychania zanieczyszczonym powietrzem jest długa. Dlatego eliminowanie trucicieli jest jednym z priorytetów w działaniu Straży Miejskiej.
Po kontroli z użyciem drona, uzbrojeni w wieści od „Sowy”, strażnicy pukają do drzwi domów, firm, zakładów usługowych. Prawo ochrony środowiska daje im możliwość przeprowadzenia kontroli środowiskowej. - Właściciel musi wpuścić funkcjonariusza, a za odmowę grozi odpowiedzialność karna. Kodeks przewiduje grzywnę, ale też karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do trzech lat – wskazuje szef koszalińskich strażników.

Jak wygląda sama kontrola? - Między innymi sprawdzamy piec i przygotowany opał. Możemy pobrać próbki do dalszych badań. Za spalanie śmieci grozi grzywna od 20 do 500 zł, a w rażących przypadkach może być to wniosek o ukaranie do sądu, który może nałożyć karę nawet 5 tys. złotych – wskazuje Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie.

Rocznie mundurowi przeprowadzają od 1300 do 1500 kontroli. Dzięki dronowi o 170 proc. więcej, niż wcześniej. W bieżącym sezonie grzewczym były to już 674 kontrole, które w 73 przypadkach zakończyły się mandatami.

- Najczęściej dotyczyły spalania odzieży, butów, opakowań po artykułach spożywczych, sklejek i płyt, malowanych i lakierowanych mebli. Były też przypadki spalania zużytego oleju silnikowego w warsztatach samochodowych – wylicza Piotr Simiński. I dodaje: - Apelujemy do mieszkańców, którzy widzą i czują, że ktoś może spalać śmieci, by informowali nas o tym. Niepokojący jest specyficzny, gryzący smród i czarny dym. Celem nas wszystkich powinno być uświadomienie osób zatruwających środowisko i wymuszenie od nich prawidłowych zachowań.

Zobacz także: Koszalin: Straż Miejska w Koszalinie z drona kontroluje ogródki działkowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo