MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy przygotowali już kilkaset dróg wspinaczkowych na greckiej wyspie Karpatos

OPRAC.:
Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Karpatos, grecka perła znana z rajskich widoków i silnych wiatrów, zyskuje na popularności wśród entuzjastów wspinaczki. To za sprawą innowacyjnego projektu zainicjowanego przez grupę polskich wspinaczy. Dzięki ich wysiłkom Karpatos staje się obiektem zainteresowania wspinaczy z całego świata.

Spis treści

Polski wkład w rozwój wspinaczki na greckiej wyspie

Grecka wyspa Karpatos, znana głównie z intensywnych wiatrów i rajskich krajobrazów, staje się nowym punktem na mapie miłośników wspinaczki dzięki niezwykłej inicjatywie grupy Polaków. W ciągu ostatnich lat, pod przewodnictwem pomysłodawcy i sponsora Stanisława Piotra Barabasia, przygotowali oni niemal 400 dróg wspinaczkowych, otwierając wyspę na międzynarodową społeczność wspinaczkową.

Wspinacz podczas pokonywania drogi
Karpatos, grecka perła znana z rajskich widoków i silnych wiatrów, zyskuje na popularności wśród entuzjastów wspinaczki. To za sprawą innowacyjnego projektu grupy polskich wspinaczy. Dzięki ich zaangażowaniu wyspa może pochwalić się prawie 400 nowymi trasami wspinaczkowymi. Hu Chen/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

– Otwieramy dla świata świetne miejsce do wspinania – powiedział PAP Barabaś, wskazując na ogromny potencjał Karpatos, który zauważył podczas swojej pierwszej wizyty na wyspie.

Początki zainteresowania Barabasia Karpatos sięgają około 13 lat wstecz, kiedy to przybył na wyspę w poszukiwaniu idealnych warunków do windsurfingu. Jednak to nie sport wodny, a unikalny krajobraz wyspy przyciągnął jego uwagę i zainspirował do rozwoju wspinaczki.

Mapa:

– Na Karpatos przybyłem po raz pierwszy ok. 13 lat temu na windsurfing. [...] Odpoczywając któregoś dnia, gdy nie było wiatru, wzięliśmy skuter i pojechaliśmy na objazd wyspy. I wtedy nam się otworzyły oczy... – wspomina Barabaś.

W ciągu ośmiu lat Barabaś wraz z grupą przyjaciół i entuzjastów wspinaczki wytyczyli na Karpatos około 370 dróg wspinaczkowych. Ich praca, jak podkreśla, była całkowicie charytatywna, co czyni projekt wyjątkowym na skalę światową.

– Uważam, że to jest coś specyficznego, bo nigdzie na świecie nie słyszałem o tym, żeby ludzie z jednego kraju w innym kraju przygotowywali tyle dróg i to w sposób zupełnie charytatywny, angażując swoją pracę i czas – przyznał Barabaś.

Wspinaczka dla wszystkich

Barabaś podkreśla, że wspinanie na Karpatos jest całkowicie darmowe, a przygotowywane przez nich drogi są otwarte dla wspinaczy z całego świata. To pokazuje, że głównym celem projektu jest promowanie wspinaczki i umożliwienie dostępu do tego sportu jak najszerszej grupie osób.

– Można powiedzieć, że ta wyspa pod względem wspinaczkowym jest aktualnie zagospodarowana tylko przez Polaków. (...) Czyli tak naprawdę to my, Polacy, otwieramy dla świata (wspinanie na Karpathos) – nie robimy tego dla siebie, robimy to dla innych wspinaczy – powiedział przedsiębiorca.

Kobieta uprawiająca wspinaczkę skałkową
Tworzenie ścieżek dla wspinaczy jest zadaniem wymagającym, które potrzebuje nie tylko umiejętności, ale również poświęcenia. Proces składa się z wielu etapów od selekcji właściwej formacji skalnej, przez usunięcie roślin i luźnych skał, aż do montażu certyfikowanego wyposażenia. Omid Armin/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Proces tworzenia dróg wspinaczkowych

Tworzenie nowych dróg wspinaczkowych to skomplikowany proces, który wymaga nie tylko wiedzy, ale i dużego zaangażowania. Barabaś szczegółowo opisuje etapy pracy nad drogą, od wyboru odpowiedniej skały, przez czyszczenie jej z roślinności i kruszyzny, po instalację atestowanego sprzętu.

– Trzeba zjechać z góry albo wejść na nią od dołu, z reguły to jest wysokość od 50 do 100 metrów. [...] Cały ten sprzęt, który zostawiamy w ścianie, jest atestowany. Później służy on do tego, by wspinacz mógł się asekurować – wyjaśnia Barabaś.

Odkrywanie Karpatos

Karpatos to miejsce, które zachwyca nie tylko wspinaczkowymi możliwościami, ale i pięknem naturalnym. Z zamieszkanej przez około 6 tysięcy osób wyspy, drugiej co do wielkości w archipelagu Dodekanezów, roztacza się widok na malownicze plaże i skaliste krajobrazy.

– Jest tu pięknie, wszędzie są plaże, skały, wieje wiatr, aktualnie na termometrze są 23 stopnie. To taki raj. Jak na turystykę grecką jest bardzo spokojnie – ocenił rozmówca PAP.

Wspinająca się kobieta
Barabaś zaznacza, że zdobywanie szczytów Karpatos nie wiąże się z żadnymi kosztami, a trasy przez nich wytyczone są dostępne dla alpinistów z różnych zakątków globu. Celem inicjatywy jest popularyzacja wspinaczki oraz zapewnienie możliwości uprawiania tej dyscypliny sportowej największej liczbie entuzjastów. Ben Kitching/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Barabaś nie zamierza zatrzymywać się na osiągniętych sukcesach. Ma w planach dalsze rozwijanie wspinaczki na Karpatos, przygotowywanie kolejnych dróg i zapraszanie wspinaczy z całego świata do odwiedzania wyspy, co z pewnością przyczyni się do wzrostu jej popularności wśród miłośników tego ekscytującego sportu.

Projekt rozwoju wspinaczki na Karpatos to przykład, jak pasja i zaangażowanie mogą przekształcić miejsce w światowy punkt zainteresowania, przynosząc jednocześnie korzyści lokalnej społeczności i promując aktywny tryb życia.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy przygotowali już kilkaset dróg wspinaczkowych na greckiej wyspie Karpatos - Strona Podróży

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński