Jacek Czaplewski
Jakub Kamiński w meczu z Eintrachtem Frankfurt
Jakub Kamiński w meczu z Eintrachtem Frankfurt PAP, EPA/Filip Singer
To nie był zbyt dobry weekend dla reprezentantów Polski uczestniczących w katarskim Mundialu. Żaden z występujących w ligach zagranicznych nie zdobył bramki. Niepokojąco wydłuża się za to lista kontuzjowanych, do której właśnie dołączył Krystian Bielik. Środkowy pomocnik wypadł na kilka najbliższych tygodni, co oznacza, że najpewniej nie weźmie udziału w marcowych meczach eliminacji Euro 2024.

Lewandowski na trybunach, Krychowiak bez mocy

Wkrótce selekcjoner Fernando Santos ogłosi nazwiska powołanych na mecze z Czechami w Pradze i Albanią w Warszawie. Póki co wiemy tyle, że na szerokiej liście znajduje się czterdziestu piłkarzy grających poza Polską, w tym wszyscy, którzy wzięli udział w niedawnych mistrzostwach świata. Znaczna część z nich albo nie gra w ogóle, albo nie jest w najwyższej dyspozycji.

W niedzielę dorobku w lidze hiszpańskiej nie poprawił Robert Lewandowski. Z powodu kontuzji na Camp Nou Lewy pojawił się jako kibic. Jego Barcelona skromnie pokonała Valencię. Rzutu karnego nie wykorzystał zastępujący Polaka Ferran Torres, którego strzał poprzedziła kłótnia o piłkę z Ansu Fatim.

Spośród liderów naszej kadry ewidentnie bez formy jest Grzegorz Krychowiak. Kiedyś w sieci furorę robiło nagranie, gdy po sprincie czystym wślizgiem powstrzymał Leo Messiego. Z soboty niestety zapamiętamy tylko kiepską gonitwę za kontrą w lidze arabskiej, po której były zawodnik Rakowa Częstochowa, David Tijanić zdobył bramkę przesądzającą o losach spotkania:

Asysty Gumnego i Świderskiego

Wydaje się, że najgorsze ma za sobą Jan Bednarek. To pocieszająca informacja w kontekście kontuzji Kamila Glika czy niegrającego w Arsenalu Jakuba Kiwiora. W sobotę popularny Bedi bezbłędnie dyrygował obroną Southampton w wygranym do zera meczu z Leicester City. - Emanował spokojem - uważają kibice Świętych, którzy przecież nie szczędzili mu cierpkich słów po powrocie.

W Danii serię minut bez wpuszczonej bramki śrubuje Kamil Grabara. Wprawdzie w ostatnim meczu z Odense nie miał prawie nic do bronienia, ale siedem meczów "na zero", wliczając tamtejszy puchar, i tak robi już spore wrażenie. W taki sposób w hicie Serie A z Romą został pokonany za to Wojciech Szczęsny:

Drugą asystę w niemieckiej Bundeslidze zapisał Robert Gumny. Prawy obrońca w meczu z Werderem Brema próbował tylko... wyjaśnić sytuację na własnej połowie. Kopnął piłkę jak najdalej i jak najmocniej. To w gruncie rzeczy przypadkowe wybicie przerodziło się jednak w doskonałe, otwierające podanie. Dzięki niemu Augsburg objął prowadzenie już w 5 minucie.

Najdłużej na kolejny występy po mundialu czekał m.in. Karol Świderski. Dopiero pod koniec lutego wystartował bowiem nowy sezon amerykańskiej MLS. Nasz snajper zaczął od asysty. W drugim występie dla Charlotte idealnie dośrodkował w pole karne z prawej flanki. Jego zespół objął prowadzenie, ale przegrał mecz.

Co słychać u pozostałych reprezentantów Polski? Niezawodny Dawid Kownacki strzelił dziesiątego gola dla Fortuny Düsseldorf na zapleczu Bundesligi, natomiast Tomasz Kędziora zaliczył debiutanckie trafienie dla PAOK-u Saloniki w wygranym aż 6:0 meczu ligi greckiej.

Asysta Karola Świderskiego na nagraniu od 1:35:

Weekendowe występy reprezentantów Polski, powołanych i uczestników MŚ 2022

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus) - cały mecz z AS Romą (0:1)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - jego zespół zagra z Torino w poniedziałek
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio) - zachował czyste konto w meczu z Hellas Werona (0:0)
  • Kamil Grabara (FC Kopenhaga) - zachował czyste konto w meczu z Odense (7:0)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - cały mecz z Leicester City (1:0)
  • Bartosz Bereszyński (Napoli) - cały mecz na ławce rezerwowych w meczu z Lazio Rzym (0:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) - cały mecz z Crystal Palace (1:0)
  • Kamil Glik (Benevento) - kontuzjowany, po operacji kolana, poza kadrą na mecz z Ternaną (2:2)
  • Robert Gumny (FC Augsburg) - asysta, cały mecz z Werderem Brema (2:1)
  • Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) - cały mecz z Górnikiem Zabrze (1:0)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - pozostał na ławce rezerwowych w meczu z Bournemouth (3:2)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) - pauzował za kartki w meczu z Tuluzą (1:0)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - grał do 64. minuty w meczu z Juventusem (1:0)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - kontuzjowany, poza kadrą na mecz z Wigan (1:1)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - cały mecz z Lille (1:1)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - cały mecz z Rakowem Częstochowa (0:2)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - cały mecz z Eintrachtem Frankfurt (2:2)
  • Grzegorz Krychowiak (Al Shabab) - grał do 87. minuty w meczu z Al Adalh (1:2).
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - zdobył bramkę, grał do 71. minuty w meczu z Lechią Gdańsk (5:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - pauzował za kartki w meczu z OFI Crete (3:0)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - grał od 69. minuty w meczu z Groningen (1:0)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - grał do 82. minuty w meczu z Lazio Rzym (0:1)
  • Szymon Żurkowski (Spezia Calcio) - grał od 64. minuty z Hellas Werona (0:0)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - kontuzjowany, poza kadrą na mecz z Valencią (1:0)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) - kontuzjowany, poza kadrą na mecz z Romą (0:1)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - cały mecz z Sampdorią Genua (0:0)
  • Karol Świderski (Charlotte) - asysta, grał do 67. minuty w meczu z St. Louis City (3:1)

POLACY ZA GRANICĄ w GOL24

Sara Duque to nauczycielka, która robi furorę na Instagramie. Sara nie tylko perfekcyjnie przekazuje wiedzę dotyczącą języków obcych znanym piłkarzom, ale jest także modelką, która uczestniczy w sesjach oraz pokazach mody. Jednym z jej uczniów jest polski zawodnik. Aby zobaczyć zdjęcia uzdolnionej nauczycielki klikaj strzałkę w prawo!

Oto nauczycielka języków obcych znanych piłkarzy. Jej ucznie...