Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polanowski las otwarty na ludzi. Wakacje na łonie natury? Dlaczego nie?!

red
Lasy Państwowe mocno się rozwijają, wychodzą naprzeciw ludziom, którzy lubią i chcą spędzać czas na łonie natury, dbając przy tym o środowisko
Lasy Państwowe mocno się rozwijają, wychodzą naprzeciw ludziom, którzy lubią i chcą spędzać czas na łonie natury, dbając przy tym o środowisko Facebook Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych
Ma być bezpiecznie, ciekawie, przyjemnie i na łonie natury. Leśnicy z Polanowa udostępniają dla chętnych aplikacje, które pomogą zorganizować letni wypoczynek.

Zobacz także: Hey Joe przed amfiteatrem. Koszalińscy gitarzyści dołączyli do Największej Gitarowej Orkiestry Świata

- Lasy Państwowe mocno się rozwijają, wychodzą naprzeciw ludziom, którzy lubią i chcą spędzać czas na łonie natury, dbając przy tym o środowisko. Dlatego proponujemy dla wszystkich aplikacje na telefony, które pozwolą ciekawie i bezpiecznie zorganizować pobyt w lesie – mówi Karolina Sominka, specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu i ppoż. w Nadleśnictwie Polanów. – To nasza aplikacja mPolanow oraz aplikacja mBDL, czyli mobilny Bank Danych o Lasach, który umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Obie aplikacje są bardzo pomocne, także w przypadku, gdy ktoś zgubi się w lesie, np. podczas zbierania jagód.

Ściągnij na telefon mPolanowAplikacja mPolanow jest do ściągnięcia za darmo. By to zrobić, potrzebny jest telefon z dostępem do internetu. Jak to działa?

Szczegóły znajdziecie na stronie Nadleśnictwa Polanów w zakładce Turystyka i dalej: Warto zobaczyć. Można też poprzez play.google.com znaleźć aplikację mPolanow.

- To świetny pomysł na weekend, ale też na wakacyjny wypoczynek. Być może dla wielu osób będzie to sposób na odkrycie nieznanych dotąd miejsc, które znajdują się na terenie Nadleśnictwa Polanów – mówi Karolina Sominka.

Mapa w aplikacji skieruje wędrujących do najciekawszych miejsc, wśród których jest m.in. Elektrownia szczytowo – pompowa w Żydowie, Zabytkowy park w Rzeczycy Małej, Zamek w Krągu, Źródełko nieszczęścia, czy Żmijowa góra. Miejsca na mapie są oznaczone szarymi flagami. W pobliżu danej atrakcji aplikacja powinna odblokować więcej informacji o danym miejscu, a na mapie powinna być widoczna w danym punkcie już nie szara, a pomarańczowa flaga. - Zachęcamy również do zgłaszania do nas miejsc, które wędrujący sami odkryją, a których nie ma jeszcze na naszej mapie – dodaje Karolina Sominka. – Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji, wystarczy kliknąć w dostępną opcję „Zgłoś”. Aplikacja umożliwia również zgłoszenie do Nadleśnictwa zagrożenia, jakim jest pożar lub dzikiego wysypiska śmieci.

Bank Danych o Lasach
Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne BDL: mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych, mapa łowiecka, zagospodarowania turystycznego oraz zagrożenia pożarowego i czasowych zakazów wstępu do lasów. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej.

Użytkownik aplikacji mBDL ma też dostęp do różnych opisów, m. in. na temat gatunków drzew i krzewów występujących w danym miejscu, dotyczące ich szczegóły, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcji, jak pomiar powierzchni i odległości, czy zapis punktu z lokalizacji GPS.

Czas w las- I kolejna bardzo pożyteczna i interesująca ciekawostka – Lasy Państwowe przygotowały stronę internetową „Czas w las”, która może być bardzo pomocna dla planujących wyprawę do lasu – przekonuje nasza rozmówczyni Karolina Sominka. - Tu można znaleźć odpowiedzi na często zadawane pytania, np. o to, co spakować do plecaka, można też dowiedzieć się, jak nie zgubić się w lesie (jak czytać i interpretować oznaczenia na napotkanych słupkach), ale też, gdzie można znaleźć ciekawe obiekty i atrakcyjne miejsca w danej okolicy. A więc, gdy planujesz wycieczkę do lasu, warto wcześniej zajrzeć na stronę „Czas w las”, by dobrze przygotować się do wyprawy. Należy przy tym pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w lesie i o tym, by zabrać ze sobą „zdrowy rozsądek”. – Ważne, abyśmy pamiętali, że w sytuacji, gdy korzystamy z miejsca wyznaczonego na ognisko, należy na koniec ugasić ogień. Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać niedogaszonego paleniska – przestrzega Karolina Sominka z Nadleśnictwa Polanów.

Zanocuj w lesiePrzypominamy, że aktualnie trwa program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”. - Nadleśnictwo Polanów należy do jednego z 46, które w 2019 roku przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu – wyjaśnia Karolina Sominka. – Natomiast w 2021 roku staliśmy się miejscem kolejnego badania pilotażowego, jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych – ten pilotaż towarzyszy projektowi o nazwie „Zanocuj w lesie”. To dla nas ważna zmiana, a jednocześnie wymagająca od chętnych, którzy zechcą przenocować w lesie, ogromnej dyscypliny. Jedno to dbałość, by nie doszło do pożaru w lesie, a drugie – konieczność posprzątania po sobie, po swoim pobycie, tak, by nie zostawićśladów, by ten pobyt odbył się bez szkody dla natury.

Nadleśnictwo udostępniło dla zainteresowanych teren w rejonie dwóch jezior – Kamienne i Kwiecko w rejonie Żydowa (tereny Leśnictwa Żydowo i Gołogóra; można je znaleźć na mapce dostępnej na stronie Nadleśnictwa Polanów albo poprzez wspomnianą wcześniej aplikację pn. Bank Danych o Lasach; link do niej jest też dostępny na stronie Nadleśnictwa Polanów; lokalizacja widoczna jest na mapie (www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji z menu: mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego). Przed wyprawą – dla własnego bezpieczeństwa - trzeba też sprawdzić mapę okresowego zakazu wstępu do lasu www.zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ oraz poznać zasady bezpiecznego korzystania z lasu (www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce) wraz z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze.

O czym trzeba jeszcze wiedzieć?Jeśli nocleg ma potrwać więcej niż 2 noce i dotyczy więcej niż 9 osób w jednym miejscu, trzeba wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (do pobrania na stronie Nadleśnictwa) oraz przesłanie go na adres [email protected] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Natomiast, gdy ktoś planuje spędzić dosłownie jedną noc w rejonie objętym programem „Zanocuj w lesie”, do tego np. w dwie – trzy osoby, wówczas nie musi zgłaszać tego pobytu do nadleśnictwa. W razie wątpliwości - kontakt do koordynatora programu w Nadleśnictwie Polanów: 795576466.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo