Polecenie pracownika. Sprawdź, ile można zarobić na...

  Polecenie pracownika. Sprawdź, ile można zarobić na znalezieniu kandydata do pracy

  Anna Bartosiewicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Polecenie pracownika. Sprawdź, ile można zarobić na znalezieniu kandydata do pracy
  Pracownicy mogą liczyć na spore nagrody za polecenie kolegi do pracy. Dużo korporacji przyznaje gratyfikacje finansowe za rekomendację kandydata na konkretne stanowisko. Zobacz, co trzeba zrobić, aby wzbogacić się na poleceniu znajomego do pracy.
  Polecenie pracownika. Sprawdź, ile można zarobić na znalezieniu kandydata do pracy
  Wielu pracowników może zamienić się w rekruterów. Umożliwia im to system referralny (ang. employee referral), czyli program poleceń pracowniczych, w ramach którego firmy zapraszają do procesu rekrutacji osoby z polecenia. W zamian za polecenie pracownika spółki nagradzają zatrudnione u siebie osoby. Można liczyć na nagrodę pieniężną, premię lub inne, pozapłacowe benefity, np. doładowanie karty podarunkowej. System poleceń pracowniczych cieszy się dużą popularnością również w Polsce.

  Jak działa program polecenia pracownika?

  - Najlepszą promocją i docenieniem organizacji jako pracodawcy jest rekomendacja firmy swoim znajomym. Dlatego w Sodexo Benefits and Rewards Services od dwóch lat funkcjonuje program referencyjny „Podaj dalej”. Polega on na nagradzaniu pracowników rekomendujących osoby z zewnątrz, które zostają ostatecznie zatrudniane w Sodexo. Nagrodą w programie jest doładowanie Karty Podarunkowej Sodexo na kwotę 2000 zł brutto. Obecnie w firmie pracują osoby zrekrutowane właśnie w ten sposób – mówi Monika Sielicka, HR dyrektor w Sodexo Benefits and Rewards Services.

  Sprawdź aktualne oferty pracy

  Za polecenie pracownika najczęściej płacą przedsiębiorstwa działające w takich segmentach rynku, w których trudno jest znaleźć specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami. Rekomendacje wyjątkowo dobrze sprawdzają się w spółkach z branży IT, firmach świadczących nowoczesne usługi dla biznesu, w bankowości czy wybranych sieciach handlowych. Przykładowo, spółka Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, uruchomiła w lipcu 2017 r. w Warszawie, a później również w innych miastach, program Polecam Biedronkę.

  - Program Polecam Biedronkę polega na rekomendowaniu przez naszych pracowników pracy w Biedronce. Za udaną rekrutację oferujemy atrakcyjne nagrody. Jeśli osoba zrekrutowana z polecenia pracownika sprawdzi się w firmie, nasz pracownik może otrzymać nawet 1000 zł brutto. Nagroda wypłacana jest w transzach, pierwsza część już po miesiącu, ostatnia po 12 miesiącach – mówi Magdalena Koralewska, kierownik personalna w Regionalnym Dziale Personalnym.

  Program polecenia pracownika sprawdza się również wśród pijarowców. - Branża public relations jest dość specyficzna. System poleceń pracowniczych świetnie się w niej sprawdza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku agencji PR, gdyż pracownicy chcą mieć choć wyobrażenie, a najchętniej pewność, jak pracuje się w danej agencji, jak są tam traktowani ludzie i jak układa się współpraca z klientami. Dlatego najlepszą rekomendacją jest polecenie danej oferty pracy przez aktualnego pracownika. Każdy pracownik rekomendujący osobę, która zostanie zatrudniona w naszej agencji, otrzymuje premię w wysokości 1000 zł netto – mówi Renata Syperek-Komar, dyrektor zarządzająca ConTrust Communication.

  Zobacz, gdzie brakuje rąk do pracy

  Dla wielu firm, m.in. Accenture Operations, system referralny stanowi główne źródło pozyskiwania pracowników. W firmach, które poszukują osób o wąskiej specjalizacji, np. specjalistów ds. zarządzania ryzykiem, można nawet negocjować wysokość premii – zwłaszcza, jeżeli pracodawca musi szybko obsadzić dany wakat. Niestety, nie wszystkie spółki wypłacają gratyfikację finansową za znalezienie kogoś do pracy. Niektóre, głównie te mniejsze, wychodzą z założenia, że czynnik ideologiczny odegra wystarczająco ważną rolę w rekomendacji.

  Ile można zarobić na poleceniu pracownika?

  Stawki za polecenie pracownika są silnie zróżnicowane w zależności od firmy oraz rodzaju stanowiska do obsadzenia. EY za polecenie profesjonalisty jest w stanie zapłacić nawet 12 tys. zł, ale stawki często są dużo niższe.

  - Kiedy pracowałam w HSBC, za polecenie pracownika można było dostać 500 zł – wspomina Iwona. DNB Bank Polska oferował 1000 zł – dodaje. - W Shellu wysokość nagrody finansowej uzależniona jest od poziomu zaawansowania pełnionej roli, znajomości języka obcego używanego w pracy lub innych wysoce pożądanych kompetencji zatrudnionej osoby.

  Jak przebiega proces polecenia pracownika?

  Zazwyczaj proces rekomendacji pracownika odbywa się z zachowaniem procedur obowiązujących w danej firmie. Przykładowo, w Shellu należy skorzystać z wewnętrznego systemu spółki z ofertami pracy. Pracownik polecający znajomego powinien wypełnić formularz dostępny online. Następnie system wyśle do kandydata prośbę o przesłanie CV. Wypłata nagrody jest uzależniona od tego, czy polecona osoba przejdzie pomyślnie proces rekrutacji i rozpocznie pracę.

  Zobacz, kogo szukają pracodawcy

  - Program poleceń pracowniczych w Shell Business Operations w Krakowie działa pod nazwą Employee Referral Programme. Każdy pracownik, już od pierwszego dnia swojej pracy, może polecić swojego znajomego poprzez dedykowany do tego system. Za każde skuteczne polecenie pracownik otrzymuje nagrodę finansową. Warto również dodać, że polecenie uważamy za skuteczne już w pierwszym dniu pojawienia się osoby poleconej w pracy – mówi Katarzyna Lampart, Recruitment Marketing Advisor w Shell Business Operations.

  System rekomendacji pracowników to narzędzie, które pozwala pracodawcy zaoszczędzić na kosztownym i czasochłonnym procesie selekcji. Zamiast przeglądać pliki CV lub wydawać duże pieniądze na agencję zatrudnienia, firma może powierzyć selekcję własnym pracownikom. Zazwyczaj jest to tańsze rozwiązanie niż wynajmowanie firmy rekrutacyjnej.

  Program poleceń pracowniczych niesie ze sobą również szereg innych korzyści dla pracodawcy. Pozwala na lepsze dopasowanie kandydata do konkretnego stanowiska oraz kultury organizacji, a także zwiększa szansę na zatrudnienie kogoś, kto nie zmieni po roku miejsca pracy. Kandydat, który przychodzi do firmy z polecenia znajomego, ma zaufanie do pracodawcy, a nawet – może czuć się zobowiązany wobec osoby rekomendującej.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie