Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja ostrzega: okres przedświąteczny - czas oszustów

(jsz)
archiwum
Aby przedświąteczne zakupy dokonywane przez internet były bezpieczne i nie przysporzyły niepotrzebnych kłopotów, należy zachować zdrowy rozsądek.

Każdego roku jest podobnie. Przed świętami policjanci znacznie częściej niż w innych porach roku otrzymują sygnały o dokonanych oszustwach w internecie. Ale trudno się dziwić. W tym czasie kupujemy najwięcej, także w internecie. Na internetowych aukcjach i w sklepach wirtualnych można kupić prezenty pod choinkę, a nawet wigilijnego karpia... Oszuści zacierają więc ręce...

- Pomysły na internetowe oszustwa są różnorodne - począwszy od fikcyjnych sklepów internetowych do aukcji na znanych portalach - ostrzega Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji. - Bywa, że oszuści przygotowują się do tego przez dłuższy czas. Na przykład na aukcjach sprzedają różne przedmioty zdobywając pozytywne oceny klientów, a później wystawiają znacznie droższy towar, który tak naprawdę nie istnieje.

Potencjalni klienci kuszeni są atrakcyjnymi cenami lub możliwością kupienia towarów, które np. trudno jest przed świętami zdobyć. Najczęściej chodzi o taki sprzęt jak m.in. telefony komórkowe czy aparaty fotograficzne.

Zdarzają się przypadki, ze paczka z zamówionym towarem przychodzi, ale zamiast wyczekiwanego telefonu, aparatu czy komputera jest w niej... gips, kamienie lub cegły. Często odbierając przesyłkę na poczcie nie sprawdzamy jej zawartości, bo nie mamy czasu albo jesteśmy przeświadczeni, że skoro przyszła i ma określoną wagę - wszystko jest w porządku.

Częściej przedświąteczne przesyłki nie przychodzą jednak wcale. Strony internetowe fikcyjnych sklepów są dobrze przygotowane. Zawierają informacje o towarach, adres firmy czy telefon kontaktowy. Klienci, kiedy nie dostają paczki, dzwonią, ale słyszą, że przesyłkę wysłano. Zazwyczaj rozmawiająca z nimi osoba jest bardzo miła, obiecuje, że wszystko sprawdzi. Po świętach telefon już nie odpowiada.

Policja radzi więc, by przed zawarciem transakcji próbować sprawdzić placówkę - np. to czy ulica, przy której ma się znajdować, w ogóle istnieje. Jeśli jest podany telefon stacjonarny - zadzwońmy. Poczytajmy też opinie o sklepie na forach internetowych, a przede wszystkim starajmy się wybierać opcję zapłaty za pobraniem.

Szczególnie należy uważać przy płaceniu przez internet kartą kredytową. Upewnijmy się, że dokonywana przez nas transakcja jest bezpieczna. Zdarza się bowiem, iż oszuści wykorzystują podane im dane do własnych zakupów, ogołacając konta klientów.
Aby zapobiec przykrym niespodziankom warto też dokonywać zakupów przez internet tylko w sprawdzonych miejscach.

Ale miejmy też tego świadomość, że odwiedzając różne strony internetowe w poszukiwaniu prezentów czy świątecznych tapet, wygaszaczy itd. pamiętajmy, że niektóre strony mogły zostać specjalnie stworzone przez oszustów po to, aby zainfekować nasz komputer lub wyłudzić od nas dane niezbędne do dokonywania transakcji za pomocą naszych kart płatniczych. Dlatego nigdy nie podawajmy pochopnie swoich danych.

Jeśli już zdecydujemy się na taką formę zakupów, starajmy się korzystać z własnego komputera, zabezpieczonego przed tzw. trojakami lub innymi programami szpiegowskimi. Warto także założyć osobne bankowe konto internetowe, na które będziemy przelewać tylko kwoty niezbędne do dokonania transakcji

Warto również dokładnie zapoznać się z regulaminem portali i sklepów internetowych oraz zasadami reklamowania kupionych towarów. Wybierając produkt, należy dokładnie zapoznać się z jego opisem, fotografiami, ceną i całkowitym kosztem zakupu.

Jeśli jest to możliwe, porównujmy produkty i ceny w różnych sklepach. Jeśli nie jesteśmy pewni jakości czy ceny danego przedmiotu, zadawajmy pytania sprzedawcy. Nie działajmy pod wpływem impulsu i nie sugerujmy się efektownymi zdjęciami reklamowymi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznajmy się z opiniami innych użytkowników na temat danego sprzedawcy. Trzeba przy tym mieć świadomość, że i tutaj oszuści mogą dodawać pozytywne opinie w celu uwiarygodnienia się. Można więc przeanalizować kilka opinii - zobaczyć, kto je wystawiał (czy różne osoby, za jakie towary itp.). Dokładniej starajmy się czytać opinie negatywne, dowiedzmy się jakie uwagi do sprzedawcy mieli inni internauci.
Po dokonaniu zakupu należy dostosować się do form płatności i danych podanych w opisie aukcji, ponieważ zdarza się, że oszuści śledzą portale internetowe i zaraz po zakończeniu transakcji przysyłają e-maile z fałszywym numerem konta, na które należy przelać pieniądze.

Powinno się także sprawdzić, czy strona banku jest właściwa, ponieważ może zdarzyć się, że jest to fałszywka stworzona przez tzw. phishingowców do wyłudzenia naszych danych. Porównajmy, czy wszystkie znane nam zabezpieczenia oferowane przez bank pojawiają się na tej stronie (certyfikat zabezpieczenia, kłódka, prawidłowy adres w pasku adresu i inne specyficzne zabezpieczenia bankowe. Np. autentyczne strony banku są szyfrowane i rozpoczynają się kodem https://. Pamiętajmy też, że banki nigdy nie przysyłają e-maili z prośbą o podanie naszego numeru konta czy hasła potrzebnego przy logowaniu.

Wpisując dane niezbędne do logowania lepiej korzystać z klawiatury ekranowej i używać myszki zamiast tabulatora.
Nie popadajmy też w przesadę i nie traktujmy wszystkich jak złodziei. W ogólnej masie zawartych transakcji oszustwa stanowią niewielki ułamek promila. Zawsze starajmy się zachować rozsądek i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

GK24 znajdziesz także na

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera