Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja w Polsce będzie miała nową broń w walce z piratami. Rosyjskie radary Lira namierzą polskich kierowców [12.10.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Lira w Polsce. Policja będzie walczyć z piratami drogowymi.
Lira w Polsce. Policja będzie walczyć z piratami drogowymi. archiwum
Polska policja już wkrótce można zostać wyposażona w nową broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość. Rosyjskie radary mają pomóc w walce z niesfornymi kierowcami, którzy przekraczają prędkość. Na czym mają polegać zmiany i dlaczego rosyjskie laserowe radary są skuteczniejsze. Na polskich drogach już trwają testy nowych urządzeń.

Rosyjskie lasery namierzą polskich kierowców po numerach rejestracyjnych. Już trwają próby na drogach.

Mandat dogania szybkich piratów. Już się nie wywiną. Policja zaczęła testować urządzenie monitorujące w trybie ciągłym prędkość pojazdów na danym obszarze. Łamiący przepisy kierowcy będą namierzani bez wątpliwości prawnych: urządzenie zidentyfikuje pojazd po numerze rejestracyjnym. Pierwsze mandaty we wrześniu.

Zaprojektowany przez Rosjan system mierzenia prędkości Lira wdroży spółka Videoradar z wielkopolskiego Puszczykowa, posiadająca wyłączność importu do Polski wyrobów czołowego producenta mierników prędkości na świecie, firmy Simicon z Petersburga.

Możliwości Liry:

  • rozpoznaje pojazd na podstawie rejestracji,
  • zdalnie przekazuje dane do radiowozu,
  • przesyła wykroczenia ze zdjęciami na serwer policji,
  • drukuje na miejscu mandaty ze zdjęciem pojazdu,
  • rejestruje przekroczenia także nocą.

JAK DZIAŁA SUPERRADAR LIRA

Urządzenie na statywie kontroluje w trybie ciągłym prędkość pojazdów w wybranej strefie i nie wymaga obsługi policjanta. Ma on zdalny podgląd na tablecie czy laptopie w radiowozie. Po odkryciu wykroczenia funkcjonariusz zatrzymuje pojazd, a Lira identyfikuje go po numerze rejestracyjnym, co rozwiewa ewentualne wątpliwości prawne. System na podstawie rozpoznanego numeru rejestracyjnego pobiera z baz danych informacje o pojeździe sprawcy złamania przepisów. Mandaty drukowane są ze zdjęciem.

System może być też wykorzystywany do pomiarów z ręki. Ale i w tym przypadku negowanie winy przez kierowcę wyklucza wbudowany system rozpoznawania tablic rejestracyjnych ANPR (Automatic Number Plate Recognition). Nawet z odległości 200 m odczytuje numery aut, co daje pewność, że wynik pomiaru dotyczy zatrzymanego pojazdu.

Lira widzi numer auta z 200 m i mierzy prędkość w zakresie od 10 do 300 km/h.

ANPR pozwala również systemowo egzekwować kary, gdyż w czasie rzeczywistym przesyła zarejestrowane wykroczenia ze zdjęciem i identyfikacją numerów rejestracyjnych np. na serwer policji. Znacznie podniesie to wydajność drogówki i wykrywalność wykroczeń, zwłaszcza że nie wymaga zatrzymywania kierowcy. Nawet gdy

kierowca jest kontrolowany, przyrząd pracuje nadal i wysyła zarejestrowane dane na serwer do policyjnego użytku. W razie okresowej niemożności wysyłania wykroczeń, Lira zapisuje je w pamięci.

System ma też tryb drukowania mandatów ze zdjęciem na miejscu. Policjant wymawia numer rejestracyjny, a głosowy asystent w urządzeniu wyszukuje auto.

Ogłoszono przetarg na zakup oraz instalację 26 fotoradarów, które usytuowane zostaną w najbardziej niebezpiecznych miejscach w kraju. Urządzenia pojawią się pod koniec 2020 r.

26 nowych fotoradarów na polskich drogach. Lista miejsc

Nocą czy przy złej widoczności namierzanie ułatwia lampa działająca w paśmie podczerwieni.

Jeśli wrześniowe testy wypadną pozytywnie, policja najpewniej skorzysta z tych urządzeń. W rezultacie monitoring prędkości na określonym terenie będzie się odbywał automatycznie, a w ślad za nim mandaty.

Firma Videoradar proponuje policji także opracowany przez Rosjan system Integra 3D, symultanicznie nadzorujący 6 pasów ruchu, rozpoznający numery i wyłapujący 16 rodzajów wykroczeń, m.in. nadmierną prędkość, przejazd na czerwonym, przekroczenie ciągłej, nietrzymanie dystansu i rozmowy telefoniczne. Był już testowany w Warszawie nad trasą S8: w ciągu 2 godzin dwa urządzenia wychwyciły 4.000 wykroczeń.

Kiedy Lira na dobre wejdzie do akcji

Urządzenie musi być zgodne z polskimi przepisami metrologicznymi. Tymczasem procedury związane z uzyskaniem takiego potwierdzenia w Głównym Urzędzie Miar mogą się ciągnąć.

Dlatego Videoradar chce się starać o uznanie zatwierdzenia typu stosowanego już w Chorwacji. Poza tym przyrząd będzie wkrótce miał certyfikat METAS (Szwajcarski Federalny Instytut Metrologii), co szybko pozwoli firmie z Puszczykowa stawać z Lirą do przetargów ogłaszanych przez polską policję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo