Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci pomogą w przygotowaniu do egzaminu na kartę rowerową

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Dyrektorzy szkół podstawowych mają obowiązek przeprowadzanie szkolenia i egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Karta jest dla dzieci bezpłatna.
Dyrektorzy szkół podstawowych mają obowiązek przeprowadzanie szkolenia i egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Karta jest dla dzieci bezpłatna. Radek Koleśnik
Od 1 stycznia jazda rowerem bez karty rowerowej grozi upomnieniem, naganą albo mandatem nawet do 1500 złotych. Funkcjonariusze koszalińskiej drogówki chcą pomóc uczniom ze szkół powiatu koszalińskiego zdobyć pierwsze uprawnienia do kierowania.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie rozpoczynają kampanię informacyjną pod hasłem „Bezpiecznie na rowerze – z kartą bezpieczniej”. – Jej głównym celem jest poinformowanie uczniów o obowiązku posiadania karty rowerowej i zachęcenie do jej uzyskania – wskazuje kom. Monika Kosiec, oficer prasowy KMP w Koszalinie.

Przypomnijmy - karta rowerowa uprawnia do poruszania się rowerem dzieci i młodzież od 10 do 18 roku życia. Są wyjątki – od 14 roku życia można wyrobić prawo jazdy kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki), a od 16 – A1, B1 lub T. Wtedy karta rowerowa nie jest potrzebna. – Dlatego, że egzamin na prawo jazdy potwierdza znajomość przepisów ruchu drogowego. Podobnie karta rowerowa. Podczas szkolenia teoretycznego uczestnicy zajęć poznają podstawowe zasady, kto i kiedy ma pierwszeństwo w ruchu drogowym, co wskazują znaki drogowe – podkreśla kom. Monika Kosiec.

Znowelizowany kodeks wykroczeń wprowadził surowsze kary za łamanie przepisów na drogach. Za prowadzenie pojazdu bez uprawnień grozi grzywna do 1500 złotych. Dotyczy to również pojazdów innych niż mechaniczne, czyli na przykład rowerów. W praktyce konsekwencje za jazdę rowerem bez karty rowerowej mogą ponieść tylko nastolatki między 17 a 18 rokiem życia. Wskazuje na to Kodeks wykroczeń.

Dyrektorzy szkół podstawowych mają obowiązek przeprowadzanie szkolenia i egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Karta jest dla dzieci bezpłatna.

Policjanci postanowili pomóc w przygotowaniu uczniów do egzaminów. – Dyrektor szkoły może zaprosić funkcjonariuszy na spotkanie z uczniami. Policjanci poprowadzą wykład i odpowiedzią na wszystkie pytania. Będzie to wstęp do teoretycznego przygotowania do egzaminu – informuje kom. Kosiec. – Ponadto nauczyciele mogą liczyć na wsparcie merytoryczne z zakresu zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze.

Wydział Ruchu Drogowego w ramach inicjatywy współpracuje z Zachodniopomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. W miasteczku ruchu drogowego ZORD-u można zdobyć umiejętności praktyczne, a później je zweryfikować. W razie potrzeby ZORD udostępnia również salę, w której przeprowadzić można egzamin teoretyczny.

- W kwietniu na terenie ZORD-u w Koszalinie uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu. To ważna informacja dla dyrektorów szkół, w których brak jest odpowiedniej infrastruktury do weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów – wskazuje kom. Monika Kosiec.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół z policjantami mogą się kontaktować mailowo: [email protected]; [email protected] oraz telefonicznie: tel. 47 78 413 40.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera