Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Koszalina apelują. Niech wakacje będą udane, ale też bezpieczne!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Tłumy turystów na plaży, ruch na drogach, setki osób na deptakach i w knajpkach - to pełnia wakacyjnego sezonu nad Bałtykiem.
Tłumy turystów na plaży, ruch na drogach, setki osób na deptakach i w knajpkach - to pełnia wakacyjnego sezonu nad Bałtykiem. archiwum polskapress
Tłumy turystów na plaży, ruch na drogach, setki osób na deptakach i w knajpkach - to pełnia wakacyjnego sezonu nad Bałtykiem. Dla wielu osób to czas beztroskiego wypoczynku, ale już dla przestępców – wytężonej pracy. Warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą pomóc uniknąć nieprzyjemności podczas urlopu.

Na to, czy staniemy się ofiarą kradzieży, ma wpływ nasze zachowanie, nieostrożność i nieuwaga, o które łatwo podczas wakacyjnego odpoczynku. Stosując bardzo proste zasady można ograniczyć do minimum ryzyko utraty portfela, telefonu, dokumentów czy pieniędzy.

Zobacz także Plaża w Mielnie w lipcu 2021

- Złodzieje lubią duże skupiska ludzi, gdzie mogą pozostać anonimowi i niezauważeni – wskazuje st. asp. Rafał Skoczylas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

- Z pewnością skorzystają z okazji, gdy w roztargnieniu pozostawimy otwarte okno w pensjonacie czy nie zamkniemy drzwi od pokoju. Potrafią dostrzec, że ktoś pozostawił saszetkę z dokumentami bez nadzoru lub spaceruje z otwartą torebką. Nie przejdą obojętnie obok samochodu, w którym na siedzeniu leży laptop. Nie jest dla nich problemem wyciągnięcie portfela z otwartej kieszeni kurtki czy spodni.

W minimalizacji ryzyka kradzieży pomoże kilka prostych zasad. - Wystarczy chować wartościowe rzeczy do zapinanych, wewnętrznych kieszeni, torebki i nosić blisko ciała, a okna i drzwi w pokojach zamykać na czas naszej nieobecności – przypomina st. asp. Rafał Skoczylas.

Czwartek na plaży w Mielnie. Wakacyjna atmosfera, piękna pogoda. Idealny dzień na wypoczynek nad Bałtykiem.

Upalny dzień w Mielnie. Na plaży tłumy i wakacyjna atmosfera [ZDJĘCIA]

Policjanci prowadzą kampanie profilaktyczne, których celem jest przypominanie turystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku. Jedną z nich jest autorska kampania Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie pt. „Nie daj się ustrzelić złodziejowi!”

Policjanci i ratownicy przypominają też o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Od czerwca w całym kraju utonęło 77 osób. Statystyki za 2020 rok pokazują, że 117 osób przed utonięciem spożywało alkohol, 64 osoby utonęły w miejscach niestrzeżonych, a 25 w miejscach, gdzie kąpiel była zabroniona.

Najczęstsze przyczyny utonięć od lat pozostają niezmienne – ratownicy wyliczają nieostrożność, brawurę, przecenianie swoich możliwości, kąpiele w miejscach niestrzeżonych lub zabronionych oraz używki. Alkohol nie tylko rozbudza ułańską fantazję, ale też wpływa na nas fizjologicznie. W wodzie szybciej się wychładzamy, mamy opóźnioną reakcję i tracimy orientację.

Słoneczny dzień na plaży w Mielnie

Wakacyjny klimat w Mielnie. Plażowiczów nie brakuje nawet w ...

Szczególnie ważne jest, by rodzice i opiekunowie pilnowali najmłodszych. Kilka dni temu wystarczyła chwila nieuwagi, by czterolatka straciła orientację i zgubiła się na plaży w Mielnie. Nie było wiadomo, czy dziecko weszło do wody. Do działania przystąpili policjanci oraz ratownicy WOPR. Mundurowi odnaleźli dziecko niemal kilometr dalej – z Mielna dotarła na plażę w Unieściu. W odnalezieniu jej pomogła czujność i natychmiastowa mieszkańca Koszalina, spacerującego brzegiem morza.

– Szedłem os strony kanału w kierunku Mielna. Zauważyłem, że dziewczynka w różowym stroju z dmuchanym kołem maszeruje sama – relacjonuje Zbigniew Morawiec. Po chwili koszalinianin zauważył trzymających się za ręce ludzi, którzy przeszukiwali dno Bałtyku.

- Gdy zauważyłem policjantów i ratownika medycznego, zapytałem, czy nie szukają może dziewczynki, którą widziałem. Potwierdzili. Skierowałem ich we właściwe miejsce - opisuje.

Tak w sobotnie przedpołudnie wyglądała plaża w Mielnie.Zobacz więcej zdjęć >>>

Piękna pogoda nad morzem. Tłumy na plaży w Mielnie! [ZDJĘCIA]

Pan Zbigniew odnalazł też matkę dziewczynki i uspokoił ją, że dziecko nie weszło do wody. Oklaski, które rozległy się na plaży, gdy dziewczynka quadem ŚLWOPR przetransportowana została do rodziców, z pewnością należały się też koszalinianinowi.

– Warto nauczyć dziecko jego podstawowych danych personalnych, jak imię i nazwisko oraz rodzinne miasto, a także imion i nazwisk rodziców. W sytuacji stresującej większość dzieci zapomina podstawowych informacji, dlatego można wyposażyć dziecko w bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców lub opiekunów. To bardzo przydatny gadżet nie tylko podczas urlopów i wyjazdów wakacyjnych, ale i podczas spacerów, zakupów w centrum handlowym. Ponadto można założyć dziecku charakterystyczny i widoczny element garderoby lub odblask, świecącą opaskę lub bransoletkę. Wówczas łatwiej zlokalizować je wzrokiem w tłumie – podpowiada st. asp. Rafał Skoczylas z koszalińskiej policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo