Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Koszalińska będzie współtworzyć Uniwersytet Europejski

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W skład powstającego konsorcjum wchodzi dziewięć szkół wyższych – z Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Węgier, Chorwacji, Finlandii, Malty oraz – oczywiście – Polski.
W skład powstającego konsorcjum wchodzi dziewięć szkół wyższych – z Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Węgier, Chorwacji, Finlandii, Malty oraz – oczywiście – Polski. archiwum
Komisja Europejska ogłosiła wyniki naboru do nowej edycji projektu Uniwersytetów Europejskich. Politechnika Koszalińska dołączyła do elitarnej grupy uczelni, które wypracują międzynarodowy model kształcenia dualnego, łączącego naukę z biznesem i przemysłem.

- To młoda idea. W 2017 roku prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił na Uniwersytecie Sorbony przemówienie, w którym wskazał potrzebę stworzenia w Europie sojuszy uczelni, aby wzmacniać wymianę akademicką, nowoczesne kształcenie i potencjał badawczy w określonych obszarach tematycznych – wskazuje dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej.
Decyzją Komisji Europejskiej Politechnika Koszalińska dołączyła do prestiżowej grupy uczelni, które uzyskały miano Uniwersytetu Europejskiego. W Polsce w gronie tym jest 18 szkół wyższych.

W skład powstającego konsorcjum wchodzi dziewięć szkół wyższych – z Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Węgier, Chorwacji, Finlandii, Malty oraz – oczywiście – Polski. – Naszym celem jest wypracowanie programu kształcenia dualnego, który połączy edukację uniwersytecką z praktyką biznesową. W ramach EU4Dual chcemy stworzyć największą instytucję kształcenia dualnego w Europie, a w kolejnych latach na świecie – zapowiada Danuta Zawadzka.

Inicjatywa pozwoli zbudować wspólny europejski „kampus” szkolnictwa wyższego, w którym studenci, doktoranci oraz pracownicy uczelni będą mogli między innymi prowadzić badania i szkolić się w instytucjach partnerskich. Uniwersytet Europejski umożliwi łączenie studiów w kilku krajach. Projekt zakłada także opracowanie nowych, elastycznych i interdyscyplinarnych programów nauczania realizowanych. W planie są m.in. dwa magisterskie programy kształcenia.

– To międzynarodowy projekt, a jednocześnie szansa rozwojowa dla Koszalina i regionu. Wchodząc w przestrzeń europejską myślimy globalnie, ale działamy lokalnie. Deklarację współpracy w projekcie podpisały Koszalińska Izba Przemysłowo Handlowa, GEA, Drutex, Signify i GlobalLogic – wylicza rektor Zawadzka. W sumie z dziewięcioma uczelniami współpracować będzie niemal 40 biznesowych partnerów. Sieć będzie rozbudowywana, by łączyć edukację, badania, innowacje i usługi oraz pomóc Europie w sprostaniu głównym wyzwaniom społecznym. - Wspólnie pracować będziemy nad wyzwaniami przyszłości w takich obszarach tematycznych, jak zmiany klimatyczne, ekonomiczne, cyfryzacja, dekarbonizacja – dodaje prof. Danuta Zawadzka.
- Cieszymy się, że nasze działania zostały docenione. Uniwersytet Europejski to inicjatywa potrzebna. Zmienia się charakter kadr niezbędnych w nowoczesnej gospodarce. Jesteśmy w stanie współtworzyć je, przyciągnąć młodych ludzi, którzy mogą globalnie budować ścieżkę kariery – akcentuje dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor ds. nauki. - Mamy duży potencjał badawczy i dydaktyczny, jesteśmy elastyczni i mamy doświadczenie w kształceniu praktycznym. Mamy silne zespoły w naukach inżynieryjnych, ale też humanistycznych, społecznych i artystycznych.

Co ważne, w Koszalinie i regionie z powodzeniem funkcjonuje wiele oddziałów firm globalnych, które włączyły się w proces tworzenia EU4Dual. - Wiedzą, że będziemy kształcić inżynierów nie tylko na potrzeby lokalnego rynku pracy. Firmy zakładają, że absolwenci Politechniki Koszalińskiej trafią do oddziałów na całym świecie - dodaje prorektor Bałasz.

Projekt EU4Dual w ramach Europejskich Uniwersytetów, stanowi część wsparcia pod hasłem „Partnerstwo na rzecz doskonałości”, zapewnianego w ramach nowego programu Erasmus+. – Wartość inicjatywy przekracza 14,6 mln euro. Wartość wkładu Komisji Europejskiej to 8,7 mln euro. Pozostałą część finansować będą partnerzy konsorcjum. Mamy trzy lata na przygotowanie Uniwersytetu – zapowiada dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera