Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Koszalińska ogłosiła listy przyjętych na studia

Alina Konieczna, [email protected]
Przedstawiciele komisji rekrutacyjnej: Bartosz Kołodziejczyk (z prawej) i Mariusz Terebecki wywieszają listy przyjętych na pierwszy rok.
Przedstawiciele komisji rekrutacyjnej: Bartosz Kołodziejczyk (z prawej) i Mariusz Terebecki wywieszają listy przyjętych na pierwszy rok. Fot. Radosław Brzostek
Rekrutacja uzupełniająca potrwa do końca września. Na wielu kierunkach wciąż są wolne miejsca.

Na przyszły rok akademicki koszalińska uczelnia przygotowała 2,3 tysiąca miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia oraz prawie 2 tysiące na studiach niestacjonarnych.

Kandydaci mogli składać podania do różnych szkół wyższych, w końcu jednak muszą zdecydować, gdzie faktycznie chcą się uczyć. Aby potwierdzić wolę studiowania w danej uczelni, trzeba złożyć komplet dokumentów. W Politechnice na najbardziej popularnych kierunkach limit przyjęć został wyczerpany w pierwszej turze.

Wolnych miejsc nie ma na europeistyce, geodezji i kartografii, ochronie środowiska oraz filologii angielskiej. Na innych kierunkach można jeszcze ubiegać się o przyjęcie. Tam, gdzie są wolne miejsca, rekrutacja uzupełniająca potrwa do końca września.

Według wstępnych szacunków Politechnika wypełniła planowany limit przyjęć w 60 procentach.

- Zdecydowałem się na studia w Politechnice Koszalińskiej, ponieważ uczelnia jest na miejscu, nie trzeba ponosić kosztów związanych z wynajęciem mieszkania - powiedział nam Paweł Szuksztul z Koszalina. - Właśnie sprawdziłem, zostałem przyjęty na dziennikarstwo i komunikację społeczną.

Nie wszystkim udało się dostać w pierwszej turze na wybrany kierunek. - Chcieliśmy dostać się na dziennikarstwo, sprawdziliśmy w Internecie, nie znaleźliśmy naszych nazwisk - mówili Maciej Olszak i Bartek Szymczak z Koszalina. - Przyjechaliśmy do uczelni, żeby dowiedzieć się, co dalej.

Nadal można ubiegać się o przyjęcie na kierunki zamawiane, czyli pilnie potrzebne gospodarce. PK już po raz drugi została zakwalifikowana do programu "Kierunki zamawiane" ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Koszaliński projekt został opatrzony tytułem "Inżynier pilnie poszukiwany". Na liście kierunków zamawianych znalazły się: budownictwo, informatyka, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, ochrona środowiska oraz wzornictwo. Kandydaci, którzy wybiorą jeden z tych kierunków, mają szansę na comiesięczne stypendium wynoszące 1000 złotych.

Szkopuł w tym, że studia na kierunkach zamawianych są trudne, kandydaci wolą łatwiejsze, bez przedmiotów ścisłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!