MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Koszalińska otrzyma unijne wsparcie

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Eurofundusze zostaną przeznaczone na opracowanie i testowanie technologii wspierających badania medyczne i ratownicze w walce koronawirusem.
Eurofundusze zostaną przeznaczone na opracowanie i testowanie technologii wspierających badania medyczne i ratownicze w walce koronawirusem. Radek Koleśnik
135 tysięcy złotych z funduszy unijnych otrzyma Politechnika Koszalińska na opracowanie przyłbicy wielorazowego użytku dla służb medycznych bądź mundurowych.

Pieniądze przyznał Urząd Marszałkowski w Szczecinie w pierwszej rundzie naboru wniosków w ramach projektu „Społecznie odpowiedzialny Proto Lab” (to jeden z elementów Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego). Eurofundusze zostaną przeznaczone na opracowanie i testowanie technologii wspierających badania medyczne i ratownicze w walce koronawirusem.

Jak powiedział dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK i dyrektor Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej przyznana dotacja zostanie przeznaczona na testy i badania dotyczące modernizacji i modyfikacji elementów ochrony bezpośredniej. Uczelnia przeprowadzi badania wytrzymałościowe różnych rozwiązań projektowych elementów konstrukcyjnych przyłbic ochronnych wykonanych z materiałów do druku w technologii FDM.

– Będziemy sprawdzać, czy tak wykonane przyłbice są odporne na środki odkażające i czy są biodegradowalne – mówi prof. Tomasz Królikowski.

Politechnika Koszalińska produkuje na drukarkach 3D przyłbic...

W gronie zaproszonych gości, a przede wszystkim studentów, uroczyście otwarty został nowy rok akademicki na Politechnice Koszalińskiej. Marzena SutrykTo była już 52. inauguracja roku akademickiego, a jednocześnie ostatnia dla rektora PK prof. Tadeusza Bohdala, który przyznał, że kończy drugą kadencję i tym samym przekaże władzę w ręce następcy. Prof. Tadeusz Bohdal mówił przede wszystkim o zmianach, które uczelnia musi wprowadzać w życie w związku z obowiązującą ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce. - Od wielu miesięcy pracujemy na uczelni nad dostosowaniem się do zmian, nad dostosowaniem wewnętrznych aktów prawnych i struktury organizacyjnej - mówił rektor.  -  Nowości jest sporo. Na uczelni będą działały wydziały i katedry, będą także dziekani, ale oni nie będą już pochodzić z wyboru, wskazywać ich będzie rektor, to samo dotyczy prorektorów. Senat niezmiennie będzie wybierany przez społeczność akademicką i będzie ustalał reguły działalności na przyszłość. Kolejna zmiana to nowe dyscypliny naukowe. Wybraliśmy sześć dyscyplin wiodących, w których nasi najlepsi  pracownicy będą prowadzić badania. Naukowo musimy być na dobrym poziomie, bo to rozstrzygnie o naszej przyszłości - mówił też rektor. Tzw. monodyscyplinarne wydziały to: inżynieria mechaniczna; automatyka, elektronika i elektrotechnika; inżynieria lądowa i transport; ekonomia i finanse; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki; nauki o polityce i administracji. Kolejna nowość - od nowego roku akademickiego PK uruchamia szkołę doktorską w trzech dyscyplinach technicznych. - Zdecydowaliśmy się przyjąć do niej 20 najlepszych chętnych - mówił prof. Bohdal. - Każdy dostanie stypendium wypłacane przez 4 lata. Doktorant będzie musiał  opracować indywidualny plan badawczy. Nowością jest również powołanie Rady Uczelni, co jest także wymogiem wynikającym z ustawy. Ma to być ciało doradcze i opiniujące, zasiadają w niej m. in przedstawiciele przedsiębiorców. - Liczę, że Rada wspomoże rozwój współpracy uczelni z biznesem - dodał rektor. W nowym roku akademickim na Politechnice Koszalińskiej studiować będzie 4 tys. studentów. Kształceniem młodzieży zajmuje się 400 nauczycieli akademickich. Uczelnia prowadzi 25 kierunków studiów technicznych, ekonomicznych, humanistycznych i artystycznych. Studenci zdobywają tytuły zawodowe: licencjata, inżyniera, magistra i magistra inżyniera.

Nowy rok akademicki to wiele zmian na Politechnice Koszalińs...

Zobacz także Wręczenie skrzatuskiej Piety wydrukowanej za pomocą drukarki 3D na Politechnice Koszalińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński