Politechnika Koszalińska planuje uruchomić trzy nowe kierunki nauczania

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Politechnika Koszalińska planuje uruchomić od nowego roku akademickiego trzy nowe kierunki
Politechnika Koszalińska planuje uruchomić od nowego roku akademickiego trzy nowe kierunki archiwum gk24
Politologia 2.0, bioanalityka chemiczna oraz sieci i instalacje budowlane – Politechnika Koszalińska planuje uruchomić od nowego roku akademickiego trzy nowe kierunki. Na jeden z nich uczelnia ma zielone światło.

To już pewne - od października na Politechnice Koszalińskiej będzie można kształcić się na kierunku sieci i instalacje budowlane. Jest on związany z budownictwem i będzie dydaktycznie i naukowo powiązany z Wydziałem Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji.

Zobacz także: Koszalin: Juwenalia 2019

- Do tej pory program w tym obszarze realizowaliśmy w ramach inżynierii środowiska. Chcieliśmy jasno sprofilować kierunek, by kandydaci wiedzieli, że można na nim zdobyć uprawnienia budowlane – informuje prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Inżynieria środowiska kojarzyła się raczej z ochroną środowiska, stąd doprecyzowanie oferty.

Absolwenci zyskają wiedzę, umiejętności i kompetencje m.in. z zakresu projektowania, wykonawstwa i eksploatacji systemów technicznego wyposażenia budynków, w tym systemów i instalacji służących do zaopatrzenia w wodę i ciepło, także z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, ale też z zakresu budowy i eksploatacji sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, systemów uzdatniania wody, zagospodarowania i oczyszczania ścieków oraz zagospodarowania odpadów.

Uczelnia może swobodnie uruchamiać nowe kierunki w dziedzinach, w których ma prawo nadawać habilitację, dlatego sieci i instalacje budowlane na pewno pojawią się w ofercie edukacyjnej Politechniki Koszalińskiej w nowym roku akademickim. Dwa pozostałe kierunki - politologia 2.0 i bioanalityka chemiczna – czekają jeszcze na zgodę resortu nauki. Wcześniej Polska Komisja Akredytacyjna musi wydać pozytywną opinię w sprawie wniosku uczelni o nadanie uprawnień do prowadzenia kształcenia na nowych kierunkach. Na podstawie tej decyzji minister edukacji i nauki wyda ostateczną decyzję.

Program politologii 2.0 współtworzył dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. Politechniki Koszalińskiej, prorektor ds. kształcenia. To kierunek, który jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata, zmodyfikowane również przez pandemię koronawirusa. – Powstał w wyniku analizy krajowych i regionalnych dokumentów, takich jak Strategia Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego, czy Strategia Rozwoju Koszalina, ale też analizy rynku pracy – mówi dr hab. Wasilewski. – Trend, który uwidoczniła pandemia, to cyfryzacja różnych usług, również w aspekcie administracji publicznej. Rośnie zapotrzebowanie na absolwentów, którzy potrafią połączyć wiedzę z zakresu nauk humanistycznych i społecznych z wiedzą na temat cyfryzacji świata i kompetencjami cyfrowymi.
Politologia 2.0 to kierunek praktyczny. Studenci będą zobligowani do odbycia 960 godzin praktyk. – Uczelnia zapewnia miejsca praktyk. Podpisaliśmy już porozumienia z przedsiębiorcami prywatnymi, administracją samorządową i centralną – wskazuje dr hab. Krzysztof Wasilewski.

Na kierunku stworzone zostaną dwie specjalności - cyberpolityka i e-administracja oraz management polityczny. – Pierwsza skierowana jest głównie do osób, które widzą swoją przyszłość w administracji, której kolejne usługi, również przez pandemię, przeniosły się do świata wirtualnego. Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez e-pacjenta czy ePUAP-u. E-usługi realizowane są również w sektorze prywatnym. Platformy te wymagają zatrudnienia kompetentnych osób, które będą je obsługiwać – wyjaśnia prorektor PK.
Management polityczny to specjalność dedykowana osobom, które widzą swoją przyszłość w świecie polityki, interesują się nią od strony mediów, również społecznościowych, chcą pracować na przykład przy organizacji kampanii politycznych.

Trzeci kierunek, również praktyczny, czyli bioanalityka chemiczna, skierowany jest przede wszystkim do maturzystów którzy myślą o pracy w laboratoriach między innymi w firmach branży kosmetycznej i spożywczej. – Nawet w branży drzewnej działają laboratoria, które potrzebują kadry laborantów – wskazuje prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Mamy świetną infrastrukturę, rozwijamy współpracę z wieloma przedsiębiorstwami i chcemy wykorzystać ścieżkę rozwijania kompetencji w pożądanym nie tylko w regionie zawodzie. W programie studiów jest między innymi fizyka, mikrobiologia, chemia i bardzo dużo zajęć praktycznych, wkomponowanych w semestr nauki.

Absolwenci będą przygotowani do podjęcia pracy m.in. w laboratorium przemysłowym, w zakładach chemicznych, kosmetycznych, spożywczych, w jednostkach zajmujących się pomiarami i kontrolą zanieczyszczenia środowiska oraz w służbach sanitarnych, a także w stacjach uzdatniania wód i oczyszczalniach ścieków, czy laboratoriach kryminalistycznych.
Na każdym z trzech nowych kierunków uczelnia będzie chciała przyjąć do 20 studentów.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jem

Jaka bzdura, Pani Rektor nie bardzo wie co mówi. Ukończenie studiów na kierunku sieci i instalacje budowlane nie dają żadnych uprawnień. To wprowadzanie w błąd!!! Uprawnienia nadawane są przez Izbę Samorządu Zawodowego po odbyciu praktyki i zdaniu egzaminu po ukończeniu studiów. Masakra ta uczelnia skoro Rektor takie głupoty opowiada. Mało tego tam nie ma za bardzo kto uczyć, wszyscy praktycy odeszli, zostali teoretycy - uczą tylko tego co sami w książkach wyczytali.

Dodaj ogłoszenie