Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Koszalińska produkuje na drukarkach 3D przyłbice dla służb medycznych przydatne w walce z koronawirusem [zdjęcia]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Na Politechnice Koszalińskiej powstają tak bardzo przydatne dziś w służbie zdrowia osłony, tzw. przyłbice. Drukowane są na drukarkach 3D. Trafiają do tych najbardziej potrzebujących. M. in. do koszalińskiego szpitala.

Produkcja jest realizowana w Centrum Druku 3D i Wzornictwa, które działa na Politechnice Koszalińskiej. Nadzoruje ją prof. Tomasz Królikowski, kierownik Centrum Druku 3D oraz Piotr Żmuda - Trzebiatowskio i Grzegorz Robakowski. Zaczynali od 20 - 30 sztuk dziennie, docelowo na uczelni ma powstawać po 50 specjalistycznych przyłbic dziennie. Pierwsza partia już trafiła do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Przyłbice są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa personelu medycznego, który troszczy się o zdrowie pacjentów w dobie walki z koronawirusem.

- Ustaliliśmy też z prezydentem miasta, że cztery drukarki 3d, które były w puli nagród w konkursie „Bieg po indeks”, który został przełożony na przyszły rok, także zostaną włączone do produkcji przyłbic. Dzięki temu do pracy będziemy wykorzystywać łacznie 25 drukarek 3D. Każda z nich dziennie może drukować po dwie przyłbice; druk jednej osłony trwa ok. trzy godziny - wyjaśnia prof. Tomasz Królikowski.

- Do produkcji wykorzystujemy materiał, z którego produkowane są butelki do napojów. Zgłosiła się do nas m. in. jedna z firm, która przekaże nam 200 kg surowca, który pozwoli na druk tysiąca przyłbic. Zapotrzebowanie jest ogromne. Mamy nawet telefony z Polski w tej sprawie, z Warszawy, z Łodzi. Ale wszystkim mówię - w pierwszej kolejności musimy zaspokoić potrzeby na naszym rynku. M. in. 100 przyłbic potrzebuje jeszcze koszaliński szpital. W hurtowni jedna taka osłona kosztuje 50 złotych. My to wszystko robimy za darmo - podkreśla prof. Królikowski. - Ale ja patrzę też na to w ten sposób, że to nasz obowiązek; funkcjonujemy dzięki podatkom, a więc wszyscy się na to składamy.

Przyłbice są przycinane i montowane na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Tu także powstają maseczki wielokrotnego użytku, które trafiają na bieżąco do koszalińskiego szpitala. Ponadto Wydział, na swojej stronie, dla wszystkich, którzy chcieliby wykonać dla siebie maseczkę ochronną wielorazowego użytku z bawełny 100%, zamieścił instrukcję oraz wymiary, według których powstają maseczki w pracowni PK. Takie maseczki można też uszyć ręcznie w domu.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Zobacz także Sergiusz Karżanowski, lekarz z Koszalina o koronawirusie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo