Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Koszalińska świętuje 49-lecie powołania uczelni

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Jednocześnie zachęca młodych do podjęcia studiów - nabór trwa, oferta jest różnorodna

- Obecnie studiuje u nas ponad 5 tysięcy osób. W najlepszych latach liczba ta wynosiła nawet 18 tysięcy - przyznaje prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej, która świętuje dziś 49. rocznicę powołania (będzie uroczyście: zostanie wręczony tytuł doktora honoris causa byłemu rektorowi uczelni prof. Wojciechowi Kacalakowi). - Dziś na zjawisko malejącej liczby studentów, z którym borykają się inne uczelnie w kraju, mają wpływ przede wszystkim dwa czynniki: niż demograficzny oraz fakt, że zdolni młodzi ludzie wyjeżdżają z naszego ośrodka w poszukiwaniu szans w większych miastach.

Prof. Tadeusz Bohdal przekonuje, że warto jednak pozostać w Koszalinie i tu, na Politechnice, podjąć kształcenie. - W nowym roku akademickim oferujemy kształcenie na 24 kierunkach - mówi. - Największą popularnością wśród kierunków technicznych, i to nie tylko u nas, ale w całej Polsce, cieszy się informatyka - to m.in. z uwagi na wysokie płace w tym zawodzie, ponadto jest też głód informatyków na Zachodzie. Do łask wraca mechanika i budowa maszyn - jest duże zapotrzebowanie na fachowców z tym wykształceniem. Ponadto mechatronika, energetyka, geodezja i kartografia- te trendy utrzymują się w ostatnich latach.

- Są też chętni na inżynierię biomedyczną - dodaje prof. Bohdal. - Studenci tego kierunku są specjalistami głównie od sprzętu medycznego; w Koszalinie współpracują m.in. z firmą Meden Inmed.

Profesor zwraca też uwagę, że mimo problemów w dziedzinie oświaty (mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli z uwagi na niż demograficzny, przewidywane zwolnienia związane z reformą oświaty), dużym zainteresowaniem cieszy się pedagogika.

W ubiegłym roku dużym powodzeniem na Politechnice Koszalińskiej cieszyła się też filologia angielska oraz euro-peistyka. Natomiast do lamusa odchodzą kierunki rolnicze. - Zamknęliśmy kierunek ochrona środowiska: tu też od paru lat nie było chętnych - mówi profesor. - Ale za to uruchomiliśmy w ubiegłym roku turystykę i rekreację: kierunek praktyczny, prowadzony wspólnie z ośrodkami nadmorskimi, i mamy sporo chętnych.

Hitem okazała się również inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym - ten kierunek jest dostępny w wydziale zamiejscowym w Szczecinku. Młodych przyciąga m.in. gwarantowana praca, ale też comiesięczne stypendium od firmy Kronospan - dla najlepszych po 500 złotych.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!