Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Koszalińska: wybiorą nowego rektora

Alina Konieczna [email protected]
archiwum
Kończy się czteroletnia kadencja obecnych władz Politechniki Koszalińskiej. W największej publicznej uczelni regionu karuzela wyborcza kręci się coraz szybciej. O fotel rektorski zamierza ubiegać się kilku kandydatów.

Obecny rektor profesor Tomasz Krzyżyński kieruje uczelnią już drugą kadencję. Według zapisów ustawy o szkolnictwie wyższym funkcji rektora nie można piastować dłużej. Wiadomo zatem, że zmiana musi nastąpić (większość rektorów w historii Wyższej Szkoły Inżynierskiej, następnie Politechniki Koszalińskiej pełniła swoje obowiązki przez dwie kadencje). Zmieni się nie tylko rektor, ale także prorektorzy, dziekani, dyrektorzy instytutów.

Nowego rektora wybierze 110-osobowe kolegium elektorów uczelni. W jego składzie znaleźli się przedstawiciele wszystkich uczelnianych jednostek. Wybór elektorów uczelni już się zakończył, trwał do środy. Teraz jest czas na zgłaszanie kandydatów na rektora. Do 21 marca uczelniana komisja wyborcza, której przewodniczy prof. Michał Białko, będzie przyjmować kandydatury na rektora.

Mogą je zgłaszać wszystkie osoby, które mają czynne prawo wyborcze - nauczyciele akademiccy zatrudnieni na pierwszym etacie, pracownicy uczelni, studenci, doktoranci. Swoją kandydaturę mogą zgłosić nawet sami zainteresowani. Każdy, kto kandyduje, musi wyrazić na to zgodę.

Kto może zostać rektorem? - Zgodnie z zapisami ustawy o szkolnictwie wyższym rektorem uczelni może zostać samodzielny pracownik naukowy, czyli profesor lub doktor habilitowany, chociaż ostatnia nowelizacja ustawy dopuściła także, możliwość, aby do tej godności mogli pretendować doktorzy - wyjaśnia Ryszard Gałązka, sekretarz uczelnianej komisji wyborczej.

- Według naszego statutu jednak o fotel rektora może ubiegać się profesor lub doktor habilitowany. Obowiązuje wymóg, aby rektor był pełnoetatowym pracownikiem uczelni, zatrudnionym na pierwszym etacie. Jest także kryterium wieku, rektorem może zostać osoba, która ma stopień doktora habilitowanego i nie ukończyła 65. roku życia, Jeśli kandydatem jest profesor tytularny, wówczas nie powinien mieć więcej, niż 70 lat.

Do 2 kwietnia kandydaci na rektora będą spotykać się z wyborcami. Do 4 kwietnia kolegium elektorów uczelni wybierze nowego rektora. Każdy ze 110 elektorów otrzyma kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów, na której znakiem "X" zaznaczy osobę, na którą oddaje swój głos.

Kto zostanie rektorem na następną czteroletnią kadencję? Zanim do komisji wyborczej wpłyną oficjalne zgłoszenia, już od dłuższego czasu w uczelni mówi się o kandydatach. Na przedwyborczej giełdzie wymieniane są nazwiska czterech profesorów. Wszyscy są dobrze znani i cenieni w środowisku akademickim. Siły rozkładają się po połowie, dwaj profesorowie reprezentują Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, dwaj - Wydział Mechaniczny.

Oto nieoficjalni kandydaci: prof. Kazimierz Szymański obecnie jest dziekanem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, prof. Tomasz Heese kieruje Katedrą Biologii Środowiskowej tego wydziału. Kandydaci z Wydziału Mechanicznego to jego dziekan prof. Leon Kukiełka oraz prof . Tadeusz Bohdal, który obecnie jest prorektorem do spraw nauki i współpracy z gospodarką.

Czy pojawią się kolejni pretendenci do zajęcia rektorskiego fotela? Nieoficjalnie mówi się o innych kandydaturach, ale tak naprawdę wszystko będzie wiadomo 21 marca, gdy uczelniana komisja wyborcza zakończy przyjmowanie zgłoszeń. Do tej pory w historii uczelni nie zdarzyło się, aby fotel rektora zajęła kobieta. W tegorocznych wyborach jak dotąd też nie mówi się o kandydatkach do tego urzędu. Wygląda na to, że uczelnią przez następne, niełatwe lata, pokieruje mężczyzna.

Kiedy rektor elekt zostanie wybrany, wówczas to on przedstawi kandydatury na prorektorów. O wyborze trzech prorektorów ostatecznie zdecyduje kolegium elektorów. Prorektorzy będą wybrani do 17 kwietnia. Dalszy harmonogram przewiduje wybory dziekanów, prodziekanów. Wybory w PK zakończą się 18 maja. Kadencja obecnych władz uczelni potrwa do 31 sierpnia.
___________________________________________________
O dokonaniach i planach na przyszłość - w piątek 23 marca w tygodniku Głos Koszalina przeczytacie wywiad z obecnym rektorem uczelni prof. Tomaszem Krzyżyńskim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!