Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Koszalińska z awansem w rankingu Perspektyw

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
W ubiegłym roku na Politechnice Koszalińskiej otwarto m.in. Laboratorium Finansowo-Giełdowe.
W ubiegłym roku na Politechnice Koszalińskiej otwarto m.in. Laboratorium Finansowo-Giełdowe. archiwum
W ogólnopolskim rankingu szkół wyższych Perspektywy 2023, Politechnika Koszalińska znalazła się w gronie 60 najlepszych uczelni w kraju. To, w porównaniu do lat ubiegłych, poprawa pozycji największej uczelni w naszym regionie.

W ogólnym rankingu Politechnikę Koszalińską sklasyfikowano na miejscach 54-61 spośród łącznie 102 ujętych w zestawieniu placówek publicznych. W 2022 roku były to pozycje 61-70, a w 2021 i 2020 roku koszalińska uczelnia zajmowała miejsca 71-80. Można więc mówić o pozytywnym trendzie. Uściślając ranking tylko do uczelni technicznych, to Politechnika Koszalińska poprawiła swoje miejsce o jedno oczko, teraz zajmując 18. lokatę na 23 publiczne uczelnie ujęte w rankingu.

- Wysoko ocenione zostały również poszczególne kierunki studiów. Mechanika i budowa maszyn skoczyła w swojej grupie aż o 5 oczek i tym samym jest na 10. miejscu w kraju. Wyższą pozycję zajął również kierunek Mechatronika (z 14. na 11. miejsce), a także Energetyka (z 14. na 12.). Budownictwo odnotowało wzrost o jedna pozycję (20. miejsce). Podobny wzrost miał miejsce na kierunku Inżynieria Środowiska (28. miejsce) - podkreśliły władze Politechniki Koszalińskiej, dla których coraz wyższe pozycje w rankingu mają istotne znaczenie.

- Wyniki rankingu "Perspektyw" traktujemy jako obiektywną, pozytywną i wiarygodną ocenę oraz rzeczywiste odzwierciedlenie naszej obecnej pozycji na mapie polskich uczelni. Niezmiernie cieszymy się z tak wysokich miejsc, i cóż, pracujemy dalej - podsumowała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i rektor Politechniki Koszalińskiej.

A jakie są najlepsze uczelnie wyższe w kraju wg rankingu Perspektyw?

Tu raczej bez zaskoczeń. W przypadku uniwersytetów na czele znajdują się ex aequo Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, a pierwszą trójkę uzupełnia Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Najlepszą uczelnią techniczną jest Politechnika Warszawska przed Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie i Politechniką Gdańską.

Co było brane pod uwagę podczas tworzenia rankingu?

Istotny był wskaźnik ekonomicznych losów absolwentów: jak sobie radzą po studiach, ile zarabiają. Do tego potencjał naukowy rozumiany jako uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego oraz ewaluacja działalności naukowej (w znacznym uproszczeniu: liczba pracowników, która prowadzi działalność naukową).

W metodologii istotna była także liczba uzyskanych przez uczelnię patentów, efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania, liczba stopni naukowych nadanych przez uczelnię w latach 2021 i 2022 , liczba publikacji i cytowań, liczba studentów obcokrajowców w proporcji do ogólnej liczby studentów, czy uczestnictwo w programach międzynarodowych, partnerskich (np. Erasmus +).

Szczegóły dotyczące metodologii i pełna lista wskaźników wraz z ich procentowym wpływem na punktację końcową w rankingu dostępna jest na stronie internetowej 2023.ranking.perspektywy.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera