MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polonezy Chopina w wykonaniu mistrzyni

Mariusz Rodziewicz
Na płycie wydanej przez Polskie Radio znalazły się najpiękniejsze wykonania Polonezów Fryderyka Chopina.
Na płycie wydanej przez Polskie Radio znalazły się najpiękniejsze wykonania Polonezów Fryderyka Chopina. Mariusz Rodziewicz
Polonezy Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnej pianistki Barbary Hesse-Bukowskiej to płyta otwierająca nową serię "Z Archiwum Polskiego Radia. Wielcy Wykonawcy".

"Wysoka kultura, szlachetna prostota interpretacji oraz znakomite poczucie formy, precyzyjna perlista technika i subtelne, miękkie uderzenie, a do tego niepospolita wrażliwość i poetycki styl gry oraz mało komu dana umiejętność uchwycenia niepowtarzalnego idiomu polskości - to zalety, które z Barbary Hesse-Bukowskiej uczyniły jedną z najznakomitszych europejskich pianistek" - napisał o niej Józef Kański.

Barbara Hesse-Bukowska urodziła się w Łodzi, w rodzinie o kilkupokoleniowych muzycznych tradycjach.

Występy estradowe zaczęła już podczas u progu studiów w 1945 roku. Występowała w wielu miastach Polski, a także w czeskiej Pradze (z okazji Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów).

Prawdziwa kariera naszej pianistki rozpoczęła się po roku 1949, kiedy to na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim zdobyła zaszczytną II nagrodę, zaskarbiając sobie podziw i sympatię rzeszy melomanów oraz uznanie krytyków.

Przez następne 30 lat koncertowała z sukcesami we wszystkich niemal krajach Europy oraz na wszystkich innych kontynentach. Brała udział w wielu znaczących festiwalach, dokonała też licznych nagrań płytowych i radiowych. Wykonywała bogaty i wszechstronny repertuar - jednakże ukochanym jej kompozytorem pozostawał zawsze Fryderyk Chopin.

W początkach 60. lat ubiegłego wieku podjęła również działalność pedagogiczną, prowadząc klasy fortepianu w wyższych uczelniach muzycznych Wrocławia, a następnie Warszawy oraz wykładając na mistrzowskich kursach m. in. w Helsinkach, Hawanie, Tokio, Meksyku i San Paulo. Zasiadała w jury konkursów pianistycznych w Leeds, Sofii, Palm Beach, Hamamatsu i oczywiście w Warszawie. W 1962 roku po koncercie w nowojorskiej Carnegie Hall otrzymała zaszczytny The Harriet Cohen Piano Medal dla najlepszego pianisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!