Polska nadal w grze. Podopieczni Michniewicza zwyciężyli z Gruzją

Kaja Krasnodębska
Polska drużyna do lat 21 wygrała z Gruzją i zapewniła sobie miejsce w barażach
Polska drużyna do lat 21 wygrała z Gruzją i zapewniła sobie miejsce w barażach Przemyslaw Swiderski
Trzy gole zdobyte przez Polaków w drugiej połowie kończącego eliminacje meczu z Gruzją przyniosły im nie tylko okazałe zwycięstwo przed własną publicznością, ale także grę w barażach. Wyjazd na młodzieżowe Mistrzostwa Europy we Włoszech jest jeszcze możliwy.

Choć Czesław Michniewicz reprezentację do lat 21 objął już przeszło rok temu, właśnie ten październikowy wieczór w Gdyni jawił się dla niego najważniejszym w roli selekcjonera. Ostatnia kolejka eliminacji na młodzieżowe Euro 2019 miała przynieść odpowiedź, czy jego podopieczni pozostaną w grze o wyjazd do Włoch oraz San Marino. Właśnie tam odbędzie się turniej o występ na którym Biało-Czerwoni walczą od września ubiegłego roku. W swoim pierwszym spotkaniu pokonali Gruzję 3:1. Na taki sam wynik liczyli również tym razem.

Aby awansować zwycięstwo nad Gruzinami było konieczne. Bez niego nie można było bowiem myśleć o grze w barażach. Przed startem wtorkowych spotkań w tabeli zespołów, które uplasowały się na drugich pozycjach, Polacy byli na piątym miejscu. Dalszą walkę zapewniają pierwsze cztery. Selekcjoner musiał więc postawić na ofensywne ustawienie. Do ataku od początku ruszyli m.in. błyszczący w Aalborgu Sebastian Szymański czy walczący o koronę króla strzelców Dawid Kownacki. W pierwszej połowie żaden z nich nie miał jednak wielu okazji do oddania strzału. Stroną przeważającą byli bowiem goście i to oni wykreowali sobie dwie praktycznie stuprocentowe sytuacje. Biało-Czerwonym sprzyjało szczęście - raz uratował ich słupek, a próba grającego w Koronie Kielce Vato Arveladze minęła bramkę Kamila Grabary o milimetry.

Sprzyjał im również sędzia, który po pół godzinie gry wysłał do szatni Giorgi’ego Kutsię. Pierwszą żółtą kartkę pokazał mu kilka minut wcześniej za dyskusję, natomiast szalę goryczy przelało wejście wyprostowaną nogą w Pawła Stolarskiego. Do przerwy gra Gruzji w dziesiątkę była jedynym, co mogło napawać optymizmem na drugą część gry. Zgromadzeni na trybunach kibice nie mogli być zadowoleni. A pojawiło się ich całkiem sporo. Wśród nich m.in. Zbigniew Boniek czy piłkarze Arki: Maciej Jankowski, Michał Janota i Michał Nalepa.

Po przerwie emocji było już znacznie więcej. Biało-Czerwoni postanowili wykorzystać przewagę liczebną i ruszyli do ofensywy. Duży wpływ na lepszą postawę gospodarzy miał Filip Jagiełło, który przed drugą połową zmienił Kamila Jóźwiaka. Pociągnął ataki swojego zespołu i szybko otworzył wynik. Piłka po jego strzale z dystansu odbiła się jeszcze od jednego z rywali i wpadła do siatki. Roszady okazały się tego dnia najlepszymi decyzjami Michniewicza - również wpuszczony po godzinie gry Konrad Michalak zdobył swoją bramkę. Pomocnik Lechii ruszył skrzydłem, otrzymał futbolówkę od Szymańskiego i pokonał golkipera z Gruzji. Końcowy rezultat ustalił jednak kapitan. W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry celnym strzałem wykończył konstruowaną krótkimi podaniami akcję.

Kownacki zdobył pierwszą i ostatnią bramkę dla Polski w tych eliminacjach. W sumie strzelił aż dziesięć goli, dzięki czemu stał się najlepszym strzelcem turnieju. Boisko mógł opuszczać w wyśmienitym nastroju. Z opaską kapitańską na ramieniu wprowadził Biało-Czerwonych do barażów. Dzięki temu podopieczni Michniewicza wciąż pozostają w grze zarówno o wyjazd do Włoch oraz San Marino jak i na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Polska U-21 - Gruzja U-21 3:0 (0:0)
1:0 Filip Jagiełło (52 min.)
2:0 Konrad Michalak (74 min.)
3:0 Dawid Kownacki (90 min.)

Polska U-21 Kamil Grabara, Paweł Stolarski, Mateusz Wieteska, Paweł Bochniewicz, Kamil Pestka, Sebastian Szymański, Szymon Żurkowski (89. Maciej Ambrosiewicz), Patryk Dziczek, Bartosz Kapustka (68. Konrad Michalak), Kamil Jóźwiak (46. Filip Jagiełło), Dawid Kownacki.

Gruzja U-21 Luka Gugeszaszwili, Roman Czaczua (54. Akaki Szulaia), Giorgi Kantaria, Andro Giorgadze, Luka Loczoszwili, Guram Giorbelidze (79. Lewan Eloszwili), Dawit Samurkasowi, Giorgi Kucia, Beka Mikeltadze, Irakli Bugridze (41. Nika Ninua), Wato Arweladze.

Reprezentacja Polski do lat 21 zagra w barażach o ME 2019. Na zakończenie eliminacji pokonała Gruzję

Press Focus/x-news

Materiał oryginalny: Polska nadal w grze. Podopieczni Michniewicza zwyciężyli z Gruzją - Portal i.pl