Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Żegluga Bałtycka w miniaturze, czyli wystawa na jubileusz firmy

Łukasz Gładysiak
Jednym z elementów nowej wystawy w Muzeum Oręża Polskiego są modele statków pływających pod banderą PŻB. Ekspozycja zapowiada większą, która rozpocznie się w połowie kwietnia
Jednym z elementów nowej wystawy w Muzeum Oręża Polskiego są modele statków pływających pod banderą PŻB. Ekspozycja zapowiada większą, która rozpocznie się w połowie kwietnia Łukasz Gładysiak
Muzeum Oręża Polskiego włącza się do obchodów 40-lecia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Od soboty pierwsza wystawa w tym temacie.

- Polska Żegluga Bałtycka to nie tylko jeden z największych przewoźników promowych na południowym brzegu Bałtyku, ale także ważny element polskiej historii Pomorza. Postanowiliśmy, przy współpracy z tą firmą, przybliżyć koło-brzeżanom i gościom jej historię - mówi dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz.

W sobotnie przedpołudnie placówka zaprasza do Pałacu Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej na wernisaż pierwszej z dwóch wystaw przygotowanych w związu z 40. rocznicą powstania PŻB.

- Ekspozycja jest czymś w typie jaskółki zwiastującej większą, jubileuszową wystawę, którą zamierzamy zaprezentować w połowie kwietnia. Teraz uchylamy rąbka tajemnicy pokazując część pamiątek, które udało się nam zgromadzić dzięki władzom spółki, aktualnym i byłym pracownikom oraz kolekcjonerom - mówi kurator ekspozycji i kustosz MOP, Barbara Skomiał.

Co zatem można już teraz zobaczyć w znanym nie tylko kołobrzeżanom „różowym” pałacu? Między innymi grafiki przedstawiające statki Polskiej Żeglugli Bałtyckiej oraz dużych rozmiarów modele promów. Nie zabraknie też drobnych, oryginalnych artefaktów dokumentujących cztery dekady przedsiębiorstwa.

Wystawę rozpoczynającą w kołobrzeskim muzeum obchody 40-lecia funkcjonowania Polskiej Żeglugi Bałtyckiej obejrzeć można będzie w cenie biletu wstępu do Oddziału Miejskiego MOP, od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-16.00, z wyjątkiem środy, kiedy placówka czynna jest od godz. 10.00 do 14.00.

Fakty

Od końca lat dziewięćdziesiątych jednym z głównych problemów Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest kwestia prywatyzacji. Do tej pory próbowano jej dokonać siedem razy, każdorazowo napotykając m.in. otwarty opór związków zawodowych, w których skupiona jest znaczna część spośród ok. 600 osób zatrudnionych w spółce. Kupnem spółki zainteresowani byli m.in. Niemcy, Finowie oraz Włosi.

Od początku stycznia 2016 r. Polska Żegluga Bałtycka ma nowego prezesa. Urzędującego do tej pory Jarosława Siergieja zastąpił popierany przez związki zawodowe i związany z firmą od 10 lat Piotr Redmerski.

Jednym z elementów nowej wystawy w Muzeum Oręża Polskiego są modele statków pływających pod banderą PŻB. Ekspozycja zapowiada większą, która rozpocznie się w połowie kwietnia

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!