Polska

Redakcja
Związek piłkarski: Polski Związek Piłki Nożnej Strona internetowa: http://www.pzpn.pl/ Rok założenia: 1919 Członek FIFA od: 1923 Członek UEFA od: 1955 Prezydent: Michał Listkiewicz Selekcjoner: Leo Beenhakker »

PZPN postanowił zatrudnić na stanowisku selekcjonera polskiej reprezentacji Holendra Leo Beenhakkera. Trener ten podpisał dwuletni kontrakt, którego głównym celem jest pierwszy w dziejach polskiej reprezentacji piłkarskiej awans do Mistrzostw Europy, które w 2008 roku odbędą się w Austrii i Szwajcarii.

Zatrudnienie Holendra wzbudziło kontrowersje, szczególnie wśród polskich działaczy piłkarskich, dawniej związanych z reprezentacją. Jan Tomaszewski przyznał po pierwszym meczu reprezentacji pod wodzą nowego trenera: Zatrudnienie Beenhakkera było dużym błędem. Holender nie miał pojęcia o naszych piłkarzach i naszym futbolu.

W swej nowej roli Holender zadebiutował w towarzyskiej potyczce przeciwko reprezentacji Danii. Biało-czerwoni ulegli wówczas 0:2. Kwalifikacje do Mistrzostw Europy Polacy rozpoczęli od porażki z Finami 1:3. W kolejnym meczu, w którym rywalem polskiej reprezentacji była Serbia, doszło do podziału punktów. Na stadionie warszawskiej Legii padł wówczas wynik 1:1. W następnych trzech spotkaniach Polacy zdobyli komplet punktów, najpierw pokonując reprezentację Kazachstanu 1:0, 4 dni później wygrywając z Portugalczykami 2:1, a następnie odnosząc zwycięstwo nad Belgią 1:0.

Wygrany mecz z Portugalią poprawił znacznie wizerunek reprezentacji, oraz trenera Leo Benhakera. Prasa portugalska oceniła mecz: Polska była lepsza we wszystkich elementach gry i zasłużyła na zwycięstwo (O Jogo). Doszukiwano się też symboliki w tym, że dwa gole strzelił Euzebiusz Smolarek, zaś przed laty zwycięskiego gola Portugalczykom, na mundialu w 1986, strzelił ojciec Euzebiusza, Włodzimierz.

W grudniu 2006 Polska w rezerwowym składzie, w którym znalazło się wielu piłkarzy z Orange Ekstraklasy zwyciężyła w Abu Zabi z reprezentacją Zjednoczonych Emiratów Arabskich 5:2. Tym meczem swój debiut w reprezentacji zaliczyli tacy piłkarze jak: Bartłomiej Grzelak (wtedy gracz Widzewa Łódź, strzelec 2 goli), Paweł Magdoń (wtedy gracz Wisły Płock, strzelec 1 gola), czy Robert Kolendowicz (wtedy gracz Łódzkiego KS-u).
Euzebiusz Smolarek - najskuteczniejszy strzelec Reprezentacji Polski w eliminacjach ME 2008.

Na początku lutego Polska rozegrała dwa towarzyskie mecze. 3 lutego drużyna Leo Beenhakkera zwyciężyła w hiszpańskim Jerez z niżej notowaną Estonią 4:0. Strzelcami bramek dla Polski byli trzej obrońcy: Dariusz Dudka, Adam Kokoszka, Paweł Golański oraz pomocnik Maciej Iwański. 9 lutego reprezentacja Leo Beenhakkera zagrała drugi z dwóch zaplanowanych towarzyskich meczów - tym razem ze Słowacją. W pierwszej połowie Słowacy strzelili dwie bramki: pierwszą już w pierwszej minucie zdobył Martin Jakubko, a drugiego gola Martin Škrteľ. W drugiej części meczu po faulu na Grzegorzu Rasiaku rzut karny wykorzystał Michał Żewłakow. Drugą bramkę dla Polski zdobył Radosław Matusiak po pomyłce bramkarza Słowacji Kamila Čontofalskiégo. Mecz zakończył się remisem 2:2.

24 marca 2007 w meczu eliminacyjnym do Euro 2008 Polska zagrała z Azerbejdżanem. Spotkanie zostało rozegrane na stadionie stołecznej Legii. Był to jednostronny mecz - już w drugiej minucie bramkę strzelił Jacek Bąk, a 2 minuty później, po dośrodkowaniu Macieja Żurawskiego na 2:0 podwyższył Dariusz Dudka. W 33 min. po dośrodkowaniu Garguły Wojciech Łobodziński skierował piłkę do siatki, lobując bramkarza Azerów. Do przerwy było 3:0. Kolejna akcja Polaków znów przyniosła bramkę, tym razem Jacek Krzynówek dostał prostopadłe podanie, za pierwszym razem bramkarz rywali obronił, ale dobitka zawodnika Wolfsburga była już skuteczna. Wynik ustalił Przemysław Kaźmierczak po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, skierował piłkę do siatki głową. Trzema asystami w tym meczu popisał się Łukasz Garguła.
Mecz Polska - Armenia

28 marca w Kielcach odbył się mecz eliminacyjny do Mistrzostw Europy Polska - Armenia. Zwyciężyła Polska wynikiem 1:0. Jedyną bramkę tego meczu strzelił Maciej Żurawski. Padła ona w 25 minucie meczu, po podaniu Żewłakowa. Trzy punkty zdobyte w tym meczu umocniły Polskę na pozycji lidera grupy A.

2 czerwca w Baku odbył się mecz eliminacyjny do Mistrzostw Europy Polska - Azerbejdżan. Zwyciężyła Polska wynikiem 3:1. Bramki w tym meczu strzelił Smolarek (63 minuta) oraz dwie Krzynówek (66 i 89 minuta), zaś dla Azerbejdżanu w 5 minucie po błędzie Boruca Bronimir Subaszic. Po trudnym meczu z Azerbejdżanem Polskę podjęła Armenia. Polska reprezentacja przegrała w tym spotkaniu 0:1 po bramce Hamleta Mhitarjana w 65. minucie z rzutu wolnego.

22 sierpnia w Moskwie na stadionie Lokomotiwu Moskwa odbył się mecz towarzyski Polska - Rosja. Po pierwszej połowie gospodarze po bramkach Dmitrija Syczewa w 21 minucie i Romana Pawliuczenki w 35 minucie prowadzili 2:0. Jednak w 77 minucie Jacek Krzynówek strzelił bramkę kontaktową na 2:1, a po 4 minutach wyrównał pomocnik Borussii Dortmund - Jakub Błaszczykowski. Polacy mogli wygrać to spotkanie, ale w decydującym momencie Dariusz Dudka trafił w poprzeczkę.

8 września w Lizbonie na stadionie Estadio da Luz odbył się mecz eliminacyjny do Mistrzostw Europy Polska - Portugalia. Po pierwszej połowie Polska prowadziła 1:0 po bramce Mariusza Lewandowskiego w 43. minucie. W 50. minucie wyrównał Maniche, a w 73. minucie Cristiano Ronaldo wyprowadził Portugalię na prowadzenie 2:1. W 87. minucie Jacek Krzynówek ustalił wynik spotkania na 2:2.

12 września w Helsinkach na Stadionie Olimpijskim odbył się mecz Mistrzostw Europy Polska - Finlandia. Zakończył się on bezbramkowym remisem.

13 października na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie Polska pokonała Kazachstan 3:1. Euzebiusz Smolarek skompletował klasycznego hat-tricka.

17 października w Łodzi Polska przegrała z Węgrami 0:1. Jedyna bramka padła w 80 minucie po rzucie karnym podyktowanym za faul Mariusza Jopa w polu karnym.

17 listopada w Chorzowie polska reprezentacja pokonała Belgię 2:0 (do przerwy 1:0, obydwa gole strzelił Euzebiusz Smolarek - w 45. i w 49. minucie[2]). W ten sposób Polacy zapewnili sobie po raz pierwszy w swojej historii awans do Mistrzostw Europy.

21 listopada Polska grająca w rezerwowym składzie zremisowała z Serbią 2:2 (1:0) w ostatnim meczu eliminacji do EURO 2008. Dla Polski bramki strzelali: Rafał Murawski w 28. minucie i Radosław Matusiak w 47. minucie. Dla naszych przeciwników bramki zdobyli: Nikola Zigić w 69. minucie i Danko Lazovic w 70. minucie.

25 listopada odbyło się losowanie grup eliminacyjnych do Mistrzostw Świata 2010. Polska trafiła do grupy 3, gdzie o udział w finałach będzie rywalizować razem z Czechami, Irlandią Północną, Słowacją, Słowenią i San Marino.

2 grudnia w Lucernie odbyło się losowanie grup Mistrzostw Europy 2008. Polska trafiła do grupy B. W tej grupie znalazły się również reprezentacje Austrii - współgospodarza imprezy, Niemiec oraz Chorwacji.