Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomagają anonimowo i ratują życie. Wyróżnienia dla honorowych krwiodawców

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK wszystkim dawcom życzymy zdrowia i nieustającej satysfakcji z ratowania zdrowia i życia innych ludzi.
Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK wszystkim dawcom życzymy zdrowia i nieustającej satysfakcji z ratowania zdrowia i życia innych ludzi. Radek Koleśnik
Polski Czerwony Krzyż, doceniając zasługi dawców krwi, ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa. To święto wszystkich honorowych dawców i okazja do podziękowań. Tak też było w Koszalinie.

Uroczysta Akademia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowana została w czwartek, 9 grudnia, w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. - To święto tych, którzy bez wahania dzielą się z innymi darem życia. Dar życia to dar serca, na który może zdobyć się każdy – podkreślił Bernard Krupski, członek honorowy Polskiego Czerwonego Krzyża. – Często słyszymy komunikaty, że krwi brakuje. Wtedy dawcy spieszą z pomocą. Skromni, nie oczekują splendoru, pomagają anonimowo. Uczniowie, studenci, pracownicy fizyczni, naukowi – łączy ich piękna postawa, szlachetność i zjednoczenie z osobami cierpiącymi. Za to wam wszystkim dziś dziękuję!

Bernard Krupski, postać doskonale znana wśród krwiodawców i sympatyków PCK w Koszalinie, podziękował też nauczycielom, którzy propagują ideę krwiodawstwa w szkołach. – Sami dajecie przykład młodym ludziom. Edukujecie ich i pokazujecie altruizm, dobroć, miłość do drugiego człowieka i do siebie. Dzięki wam tego właśnie młodzi ludzie uczą się i chcą pomagać – podkreślił.

W regionie koszalińskim pod egidą PCK działa sześć klubów krwiodawców. Skupiają ponad 200 osób w Koszalinie przy II LO, ZS nr 1, MZK, Straży Miejskiej, pod patronatem Zakładu Karnego, a także w mieście i gminie Białogard. Podczas czwartkowej Akademii wyróżnieni zostali prezesi klubów, nagrody otrzymali też najaktywniejsi krwiodawcy. – Dziękujemy wam w imieniu osób, którym pomogliście – powiedziała Joanna Łaskarzewska, dyrektorka PCK w Szczecinie. – Idea Polskiego Czerwonego Krzyża ma ponad sto lat. Przetrwała pomimo różnych zawirowań historycznych. Głęboko wierzę, że również ta nieco młodsza idea honorowego krwiodawstwa będzie trwać i rozwijać się.

- Wyróżniliśmy niemal czterdziestu krwiodawców, ale też sponsorów i członków stowarzyszeń, które współpracują z nami, promując honorowe krwiodawstwo – poinformował Krzysztof Wróblewski, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża w Koszalinie. – To ogromnie ważne. Zazwyczaj największe zapotrzebowanie na krew jest w okresie letnim, kiedy jest więcej wypadków komunikacyjnych. Tak było w czasach sprzed pandemii. Teraz krwi brakuje również w czasie jesienno-zimowym, gdy coraz więcej osób zmaga się z zakażeniem Covid-19.

W Koszalinie krew można oddać w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Chałubińskiego 7. Godziny rejestracji: 8.30 – 11.15.

Początki honorowego Krwiodawstwa sięgają 1958 roku. 2 czerwca 1958 roku Rada Ministrów powołała do życia Instytut Hematologii w Warszawie. Służba krwi podporządkowana została resortowi zdrowia, a Polski Czerwony Krzyż zajmował się odtąd całością promocji i organizacją ruchu honorowych dawców krwi.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera