Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomagali kresowiakom na Litwie. Transport z darami od Czaplówki [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Delegacja zwiedza Wilno
Delegacja zwiedza Wilno Archiwum organizatora
Stowarzyszenie Pomocy Polakom ze Wschodu z siedzibą w Zespole Szkół Niepublicznych - IV LO "Czaplówka" ponownie zorganizowało pomocą materialną dla ludzi mieszkających na Wschodzie.

Tym razem celem była wieś Jęczmieniszki, położona 40 kilometrów od Wilna. Do miejscowej szkoły uczęszcza około 60 uczniów, także z innych miejscowości. To głównie tam trafiły dary. - Do szkoły uczęszczają dzieci różnych narodowości, nie tylko Litwini, ale też Polacy, czy Białorusini. To pozytywny konglomerat kulturowy - powiedział dr Zygmunt Czapla, prezes Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu i organizator akcji.

Harmonogram najnowszej akcji humanitarnej był bardzo napięty, a jakby tego było mało, podróż przebiegła z małymi przygodami, bo na około 10 kilometrów przed dotarciem do celu awarii uległ bus. Udało się zorganizować traktor, który doholował uszkodzony pojazd na miejsce. Wcześniej udało się zajechać na chwilę do Rudziszek (również na Litwie, niedaleko Trok, czyli miasta partnerskiego Koszalina), gdzie polską literaturę piękną, bajki i encyklopedie przekazano do biblioteki w miejscowym Centrum Kultury. Udało się także zwiedzić Wilno.

Transport był spory, samochód dostawczy był tak załadowany, że nie udało się zabrać wszystkiego. Przywieziono m.in. sześć pralek typu Frania, środki czystości, podstawowe produkty żywnościowe, plecaki wypełnione przyborami szkolnymi i innymi pomocami edukacyjnymi, czy odzież. - To, co rzuciło się w oczy po przyjeździe, to czystość i gościnność - powiedziała nam Urszula Mazurek, polonistka z Czaplówki oraz członkini Stowarzyszenia "Eskadra Paralotniowa Koszalin". - W akcję zaangażowałam się po raz pierwszy, ale jestem gotowa do dalszych tego typu inicjatyw - zapowiedziała.

Stowarzyszenie pomaga Polakom ze Wschodu od 25 lat. Współpracuje z konsulatami i środowiskami polonijnymi. Tak przekazywane są informacje na temat najbardziej potrzebujących miejscowości. Stowarzyszenie cały czas jest otwarte na wszelką pomoc. Nieużywaną odzież, przybory szkolne, środki czystości i sprzęt sportowy można przekazywać do siedziby, czyli do Zespołu Szkół Niepublicznych "Czaplówka" przy ul. Wojska Polskiego 83 w Koszalinie. Można też akcję wesprzeć finansowo: PKO BP Oddział I w Koszalinie, 75-054 Koszalin, ul. Młyńska 20. Nr rachunku: 54 1020 2791 0000 7302 0008 6777. Podsumowanie wyjazdu będzie można znaleźć w zaplanowanej na przyszły rok publikacji "Uratować pamięć. Wspomnienia Polaków zapisane w historii i świadomości - IX edycja".

Wśród darczyńców znaleźli się teraz m.in. NordGlass, Stowarzyszenie VivaMy z Koszalina, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, II LO im. Wł. Broniewskiego, Stowarzyszenie "Eskadra Paralotniowa Koszalin", czy około 30 darczyńców indywidualnych, w tym Krzysztof Kuncer, Kazimierz Mojsiuk, Wiesław Ratajski, czy Małgorzata Statkiewicz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera