Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomidor wzmocni plemniki

SN
archiwum
Do wielu znanych już zalet likopenu naukowcy ostatnio dodali kolejną: wspomaganie leczenia niektórych rodzajów męskiej niepłodności.

Badania nad właściwościami zdrowotnymi likopenu prowadzone są od wielu lat. To jeden z wielu barwników, które występują w roślinach, ułatwiając im wychwytywanie energii słonecznej w celu przetworzenia jej - w procesie fotosyntezy - w niezbędną do życia energię chemiczną. Likopen jest przedstawicielem grupy barwników pomarańczowych i czerwonych zwanych karotenoidami. Poza pomidorami, gdzie jest go zdecydowanie najwięcej, występuje również w winogronach, czy arbuzach. Mają go nawet niektóre mięczaki.

Wpływ likopenu na organizm człowieka nie został jeszcze dobrze poznany. Dotychczasowe badania sugerują jednak, że związek ten może hamować rozwój niektórych dolegliwości sercowych oraz nowotworów, w tym raka prostaty i trzustki. Ile jest w tym prawdy, wciąż nie wiadomo. Badania chemiczne nie zawsze dają jednoznaczne wyniki, a testów medycznych nie wykonywano do tej pory zbyt wiele.

Podczas eksperymentów biochemicznych przeprowadzonych przez Betty Schwartz z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie likopen błyskawicznie zniszczył komórki raka jamy ustnej. Czy oznacza to, że spożywanie większej ilości pomidorów oraz przetworów pomidorowych może nas uchronić przed tymi stosunkowo rzadkimi, za to bardzo groźnymi chorobami? - Za wcześnie na stawianie tak śmiałych wniosków - odpowiada Schwartz, która wkrótce rozpocznie kolejną fazę badań, teraz już z udziałem osób chorych. Z dotychczasowych prac wiadomo jednak, że dieta bogata w owoce i warzywa zmniejsza ryzyko nowotworów jamy ustnej. Być może niedługo dowiemy się, w jakim stopniu jest to skutek dobroczynnego działania likopenu.

Jest jeszcze jeden powód, byśmy bardziej łaskawym okiem spojrzeli na pomidory, keczap sos do pizzy. Likopen prawdopodobnie może pomóc w leczeniu niektórych przypadków męskiej niepłodności. W eksperymencie przeprowadzonym przez naukowców z Indii wzięło udział 30 niepłodnych mężczyzn. W wyniku terapii, która polegała na doustnym przyjmowaniu 2 mg likopenu dwa razy dziennie przez trzy miesiące, u 70 proc. pacjentów nastąpiła poprawę jakości nasienia.

Do testu wybrano mężczyzn o nieznanej przyczynie upośledzenia płodności. Mieli od 23 do 45 lat i cierpieli na jedną z trzech dolegliwości: małą liczbę plemników, duży odsetek plemników uszkodzonych oraz wadliwa konsystencję nasienia. Po zakończeniu kuracji sześciu z nich spłodziło dzieci. Naukowcy podejrzewają, że istnieje wyraźny związek pomiędzy ilością likopenu w organizmie mężczyzny a niektórymi właściwościami nasienia. Okazuje się bowiem, że likopen występuje w większych ilościach w ciele człowieka, przy czym testy pokazały, że niepłodni mężczyźni mają zwykle mniej tego związku. Zapewne nie jest to przypadkowa zbieżność - doszli do wniosku badacze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!