Pomnik Czesława Niemena ma stanąć na placu Wolności w...

  Pomnik Czesława Niemena ma stanąć na placu Wolności w Białogardzie

  Jakub Roszkowski

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Wiesław Kubasik z projektem pomnika Czesława Niemena w miejscu, w którym pomnik ma stanąć. To południowo-zachodni narożnik placu Wolności, po sąsiedzku

  Wiesław Kubasik z projektem pomnika Czesława Niemena w miejscu, w którym pomnik ma stanąć. To południowo-zachodni narożnik placu Wolności, po sąsiedzku z Pałacem Ślubów ©RADEK KOLESNIK

  Jest już ponad 200 podpisów pod projektem obywatelskiej uchwały w sprawie budowy pomnika Czesława Niemena, wybitnego polskiego muzyka związanego z Białogardem.
  Wiesław Kubasik z projektem pomnika Czesława Niemena w miejscu, w którym pomnik ma stanąć. To południowo-zachodni narożnik placu Wolności, po sąsiedzku

  Wiesław Kubasik z projektem pomnika Czesława Niemena w miejscu, w którym pomnik ma stanąć. To południowo-zachodni narożnik placu Wolności, po sąsiedzku z Pałacem Ślubów ©RADEK KOLESNIK  Uchwała ma szansę trafić pod obrady już na następnej sesji Rady Miasta w Białogardzie. Bo brakuje jedynie 100 podpisów. Lista, na której może się podpisać każdy mieszkaniec Białogardu, jest dostępna w Piwnicy pod Papugami od środy do soboty od godziny 16.

  - Zachęcam do odwiedzin i podpisywania się. Projekt pomnika jest już gotowy. Jego autorem jest pan Artur Wochniak z Zielonej Góry - pokazuje nam Wiesław Kubasik, właściciel Piwnicy pod Papugami, miłośnik i znawca twórczości Czesława Niemena, pomysłodawca budowy pomnika.

  Planowany pomnik Niemena miałby powstać z brązu, a kosztować około 70 tysięcy złotych.

  Kwota nie jest mała, więc komitet społeczny, w skład którego weszli Wiesław Kubasik oraz Krystyna Fijołek i Marcin Pierzchliński, rozpoczął zbiórkę datków na rzecz budowy pomnika.

  - Wpłacać można dowolne kwoty. Liczymy na fanów Czesława Niemena z całego kraju - zachęca Wiesław Kubasik. - Ten pomnik byłby świetną promocją twórczości mistrza, ale też naszego miasta - dodaje.

  Pomnik miałby stanąć na placu Wolności, tuż przy starym ratuszu, obok Pałacu Ślubów i w pobliżu Piwnicy pod Papugami. Dodajmy, że nazwa Piwnicy nawiązuje przecież do jednego z największych przebojów Czesława Niemena.

  Po co obywatelska uchwała w tej sprawie? Jeśli radni miejscy ją zatwierdzą, będzie później łatwiej przekazać miejsce na pomnik, wesprzeć całą akcję i ewentualnie wspomóc ją materialnie. - Wierzymy, że fani nie zawiodą, choć rzeczywiście kwota, jaką potrzebujemy, nie jest mała - dodaje jeszcze właściciel Piwnicy pod Papugami.

  Zbiórka pieniędzy dopiero się zaczęła. Datki można wpłacać na konto nr 50 1090 2646 0000000 1373 71002. - W tytule proszę napisać, że to na pomnik Czesława Niemena w Białogardzie. Odbiorcą będę ja, Wiesław Kubasik - podkreśla jeszcze nasz rozmówca. - Dodam, że patronat honorowy nad tym całym wydarzeniem objęła pani Maria Gutowska, córka Czesława Niemena, mieszkająca w Gdańsku - dodaje Wiesław Kubasik.

  Czesław Niemen mieszkał w Białogardzie po przyjeździe do Polski z terenów obecnej Białorusi. Do końca odwiedzał tu mamę i siostrę. Na ścianie budynku niedaleko Centrum Kultury znajduje się potężny mural z podobizną mistrza. Miasto po dziś chwali się swoim wybitnym mieszkańcem.

  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego
  Zobacz także: Koszalin: Piotr Jedliński o budowie Zagrody Jamneńskiej

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Białogardu

  Zdjęcia z Białogardu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie